Jak postępować przy omdleniu?

Omdlenia zdarzają się stosunkowo często i mogą mieć różne przyczyny. Od wysokiej temperatury powietrza, zawrotu głowy i zasłabnięcia do poważnych schorzeń kardiologicznych. Jak postępować, gdy ktoś zemdleje? Jak powinniśmy wykonać pierwszą pomoc? Ta porada powinna przydać się każdemu!

  • http://www.zaradni.pl/porada/1859,jak_wezwac_pogotowie_ratunkowe
1

Ułóż poszkodowanego w pozycji na plecach.


2

Zadbaj o swobodny przepływ powietrza do układu oddechowego – rozepnij kołnierzyk koszuli, rozepnij krawat, zdejmij szal czy apaszkę.


3

Zapewnij poszkodowanemu dostęp do świeżego powietrza – wyprowadź z kościoła, otwórz okna, zrób przeciąg.


4

Aby zapewnić dopływ krwi do mózgu(bo to właśnie niedokrwienie mózgu jest przyczyną omdleń) unieś poszkodowanemu nogi na 30cm wysokości. Możesz podłożyć pod nogi zwinięty koc, lub cokolwiek innego, co masz pod ręką i będzie się do tego nadawało. Jeżeli jesteś z kimś, druga osoba może po prostu przytrzymać nogi wyżej.


5

Sprawdź, czy poszkodowany nie doznał żadnego urazu – nie uderzył się w głowę, kręgosłup, nie ma krwotoku. Jeżeli tak, poinformuj o tym, wzywając karetkę.


6

Pamiętaj, żeby nie zostawić poszkodowanego samego. Po około 3-5 minut powinien poczuć się lepiej. Możesz mu wtedy pomóc wstać, ale nie pozwalaj chodzić, tylko każ usiąść. Po odzyskaniu przytomności, poszkodowany powinien szybko poczuć się lepiej, jeżeli jest inaczej, a dodatkowo zauważasz takie objawy jak opadanie kącika ust, zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy, wezwij karetkę – przyczyną omdlenia może być udar mózgu.


7

W żadnym wypadku nie polewaj nieprzytomnego wodą, nie podawaj nic do picia, a tym bardziej leków. Szarpanie, szczypanie czy zadawanie bólu, również w niczym nie pomoże.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamięta, że powtarzające się omdlenia zawsze wymagają szerszej diagnostyki. W celu jej wykonania zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.08.2010

Komentarze

Temat ciekawy porady dobre, ale chronologia postępowania jest nie adekwatna do poprawnego udzielenia pierwszej pomocy w takich przypadkach.

Ostatnio zmieniony: 2013-06-20 21:29:14

Ciekawe:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 18:17:49

dobrze wiedzieć

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:18:51

Każdy powinnien przeczytać i zapamiętać. Nie wiadomo kiedy się przyda.

Ostatnio zmieniony: 2010-08-27 13:01:15

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj