Jak nie dać się kleszczom?
Jesień to wspaniały czas na piesze wędrówki po lesie, w poszukiwaniu grzybów. Jednak, w lesie oprócz przyjemności ze zbierania podgrzybków, borowików czy maślaków, czekają na nas paskudne pasożyty - kleszcze. Jesteśmy na nie narażeni, gdy spędzamy czas na łonie natury. Kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby - boreliozę i wirusowe kleszczowe zapalenie opon mózgowych. W jaki sposób można zapobiec przyjścia do domu z nieproszonym pasażerem na gapę? Co zrobić, gdy jednak kleszcz wczepił się w nas?
Gdy wybieramy się na grzyby, nad wodę, do parku warto założyć kalosze, długie spodnie ze ściągaczem czy koszulkę z mankietami. Na głowę warto założyć czapkę a w letnie dni kapelusz czy chustkę.
Po przybyciu do domu wytrzep dobrze ubranie. Weź prysznic i obejrzyj swoje ciało. Miejsca szczególnie narażone to: zgięcia łokci, pachy, pachwiny.
Jeżeli jednak kleszcz wczepił się w skórę, chwyć go pęsetą poniżej odwłoka tuż przy skórze. Zdecydowanym ruchem wyciągnij pasożyta - nie obracaj!
Ranę po ukąszeniu niezwłocznie przemyj wodą i spirytusem salicylowym. Nie zapomnij umyć dokładnie rąk!
Jeżeli po 1-2 tyg. po ukąszeniu pojawiają się wymioty, nudności może to świadczyć o kleszczowym zapaleniu opon mózgowych. Przed zakażeniem chorobą chroni odpowiednia szczepionka.Jeżeli miejsce ukłucia po kilku dniach zacznie się zaczerwieniać lub pojawi się powiększający rumieniec - niezwłocznie udaj się lekarza. Jest to objaw boreliozy!
Galeria


Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-05-24 13:45:57
Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 13:40:06
Ostatnio zmieniony: 2011-03-22 14:07:29
Ostatnio zmieniony: 2011-03-20 12:21:13
Dodaj komentarz