Jak jeść, chorując na cukrzycę?

Cukrzyca (Diabetes Mellitus) to choroba metaboliczna o charakterze przewlekłym, spowodowana defektem wydzielania insuliny lub jej działania. Prowadzi to do zaburzeń metabolizmu węglowodanów, białek i tłuszczów. Efektem choroby są m.in. uszkodzenia i niewydolności oczu, nerek, układu nerwowego. W krajach rozwiniętych obserwuje się stały wzrost zachorowań na cukrzycę. W samej Polsce choruje ponad 2 mln osób. Zasadniczym elementem leczenia w przypadku cukrzycy jest dieta. Jak jeść, aby poprawić swój stan zdrowia?

1

Jeżeli cierpisz na nadwagę lub otyłość, powinieneś postarać się, aby zrzucić parę kilogramów. Najbardziej niebezpieczna jest otyłość typu aneroidalnego, czyli otyłość brzuszna ( tak zwana figura jabłka) Prawidłowa waga poprawia wskaźniki metaboliczne i może nawet do 40% zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu cukrzycy.


2

Posiłki powinny być spożywane często, ale w niewielkich ilościach (5-6 posiłków na dobę). Pomoże to utrzymać odpowiednia stężenia glukozy we krwi przez cały dzień, co jest przecież głównym celem leczenia cukrzycy.


3

Podstawą diety osoby chorującej na cukrzycę powinny stanowić węglowodany złożone. Znajdują się one w pełnoziarnistym pieczywie, pieczywie typu graham, gruboziarnistych kaszach, makaronach produkowanych z ciemnej mąki, brązowym ryżu i warzywach. Produkty te powinny znaleźć się w każdym spożywanym posiłku.


4

Należy ograniczyć, albo najlepiej zupełnie wykluczyć, biały cukier. W praktyce oznacza to picie gorzkiej herbaty, zrezygnowanie ze słodyczy, ciast, lodów, dżemów i konfitur. Jeżeli nie jest to możliwe należy zacząć używać substancji słodzących, takich jak as partam, acesulfam K czy sacharyna. Ich zaletą jest to, że nie podnoszą stężenia glukozy we krwi, jednak nadmierne spożycie nie jest wskazane.


5

Dobrze jest ograniczyć spożycie tłuszczów do 30% energii z całodziennej racji pokarmowej. Jest to bardzo istotne, ponieważ osoby cierpiące na cukrzycę, częściej chorują na schorzenia sercowo-naczyniowe. Aby im zapobiec warto zrezygnować z tłustego mięsa na rzecz chudszego ( drób, cielęcina, wołowina), ograniczyć spożycie pokarmów bogatych w cholesterol ( podroby, jaja, parówki) i wykluczyć żywność typu Fast-food. Należy częściej sięgać po ryby (bogate w kwasy z rodzinu omega-3), a do sałatek dodawać oliwę z oliwek czy olej rzepakowy.


6

Codziennie powinno się spożywać około 2 szklanki mleka(najlepiej chudego) oaz jego przetwory – sery, twarogi, kefiry, jogurty. Są one dobrym źródłem pełnowartościowego białka oraz wapnia.


7

Spożycie alkoholu powinno być umiarkowane, ponieważ może on powodować gwałtowne obniżenie stężenia glukozy we krwi(hipoglikemia). Aby zmniejszyć jej ryzyko, alkohol powinien być spożywany po lub w trakcie posiłku. Należy pamiętać, że może on wchodzić w interakcje z lekami i nie jest wskazany u osób z podwyższonym stężeniem trój glicerydów.


8

Zalecana jest również regularna akrtywność fizyczna. Najelpiej jest wykonywac 2-3 razy w tygodniu ćwiczenia aerobowe, takie jak aerobic, spacer, taniec, pływanie czy jazda na rowerze. Sport przyczyni sie do poprawy kontroli gliekemii, a osobom otyłym pomoże w odchudzaniu.


Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.06.2010

Komentarze

warto wiedzieć

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:46:29

Bardzo dobra porada, powinna przydać się ludziom:) oczywiście 5*
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj