Jak interpretować wyniki cytologii?
Odebrałaś właśnie wyniki cytologii. Na pierwszy rzut oka nie masz pojęcia, co on oznacza, a do wizyty u lekarza pozostały jeszcze 2 dni. Teraz pewnie o niczym innym nie będziesz myśleć. Poniżej przedstawiam krótki opis, jak należy interpretować wyniki cytologii i co one właściwie oznaczają. Mam nadzieje, że okaże się przydatny.
W Polsce wyniki cytologii przedstawiane są najczęściej przy użyciu klasyfikacji Papanicolau. Klasyfikacja ta obejmuje 5 grup, a pacjentka na podstawie badania próbki zakwalifikowana jest do jednej z nich.
Grupa pierwsza oznacza, że w badanym rozmazie prawidłowe komórki nabłonka i niewielki ilości krwinek białych. Jest to najlepszy wynik, jaki można uzyskać i najczęściej ciszą się nim dziewice. Jeżeli otrzymałaś ten wynik na następną cytologię powinnaś się zgłosić za rok.
Grupa druga – tutaj obok komórek stwierdzanych w grupie pierwszej występują liczne komórki zapalne, komórki zwyrodnieniowe, komórki pochodzące z procesów regeneracyjnych. Nie stwierdza się obecności komórek dysplastycznych czy nowotworowych. Najczęściej przy tym wyniku wskazane jest leczenie przeciwzapalne. Grupa druga może wskazywać na obecność nadżerki. Po ewentualnym leczeniu wskazane jest ponowne wykonanie badania.
Grupa trzecia – ten wynik traktowany jest już jako „podejrzany”. Oznacza, że w próbce znajdują się komórki z cechami dysplazji. Dysplazja może mieć rożne nasilenie – małe, średnie, duże- informacja o tym również powinna znaleźć się na wyniku. Grupa trzecia często oznacza ostry stan zapalny, który powinien być niezwłocznie leczony. Dalszą diagnostykę przeprowadza się tylko w wypadku, gdy zmiany utrzymują się przez kilka miesięcy i nie cofają się pod wpływem leczenia.
Grupa czwarta oznacza, że w próbie wykryto komórki o cechach raka płaskonabłonkowego przedinwazyjnego. Zmiany nasuwają podejrzenie raka i konieczna jest dalsza diagnostyka.
Grupa piąta – w rozmazie zostały wykryte komórki nowotworowe typowe dla raka płaskonabłonkowego naciekającego szyjki macicy lub innemu nowotworowy szyjki lub trzonu macicy. Konieczna jest dalsza diagnostyka. Aby postawić rozpoznanie, konieczne jest badanie histopatologiczne próby pobranej z szyjki macicy.
Pamiętaj, że ta porada nie zastapi wizyty u lekrza, ponieważ tylko on potrafi najlepiej je ocenić. Koniecznie pokaż je na najbliższej wizycie!
Uwagi i spostrzeżenia
- •Klasyfikacja wg Papanicolau obecnie uważana jest za przestarzałą. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje opis badań zgodny z klasyfikacją Bethsda, o której napisałam w innej poradzie.
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:44:58
Dodaj komentarz