Jak domowymi sposobami leczyć gardło?
Ból gardła może pojaiwć się przez cały rok. Zimą, kiedy nas przewieje i zmarzniemy, wiosną, kiedy za wcześnie wsiądziemy na rower, a nawet latem, gdy zaszelejmy z lodami. Jeżeli zaczyna drapać, swędzić lub pieczeć od razu musi zareagować. Czy koniecznie trzeba sięgać po tabletki? Proponuję parę domowych sposobów na pozbycie się bólu gardła.
- • herbatka z szłwii, woda utleniona, cebula, czosnek, miód, mleko, preparat witamin C, syrop z mleczy, sól EMS
Płukanka z szałwii.
Możesz kupić gotową herbatkę dostępną w każdej aptece czy sklepie zielarskim. Jedną torebkę zalej wrzątkiem, odczekaj 10-15 min. aż porządnie się zaparzy i ostudzi do temperatury ciała. Płucz gardło przez około 5 min, najlepiej trzy razy dziennie. Jeżeli masz możliwość przygotować samemu susz z szałwii, koniecznie go wykorzystaj. Wystarczą dwie, trzy łyżeczki na pół szklanki wody, zaparz, odczekaj aż ostygnie, płucz.
Płukanki z wodą utlenioną.
Nie wiadomo dlaczego większość ludzi bardzo boi się wypróbować tą metodę, a jest ona naprawdę skuteczna. Wodę utlenioną należy rozcieńczyć ( wystarczy jedna łyżeczka około 5-10ml) w szklance przegotowanej, letniej wody. Jak każdą płukankę, należy ją stosować regularnie, parę razy na dobę, przez kilka dni. Woda utleniona ma działanie przeciwbakteryjne, dlatego osobiście polecam ją używać, gdy na migdałkach pojawiają się ropne zmiany.

Czosnek i cebula.
To dwa warzywa, które warto, żeby pojawiały się na stole w czasie choroby, częściej niż zwykle. Czosnek jest słynny ze swoich właściwości antybakteryjnych, natomiast cebula jest dobrym źródłem witaminy C.
Z cebuli warto przygotować syrop. Zrobienie go samemu w domu jest banalnie proste. Wystarczą dwie lub trzy cebule, które należy opłukać, obrać i pokroić w cieniutkie kawałki. Przełożyć do słoika. Dodać 3 łyżeczki cukru i odczekać, aż cebula puści sok. Jedna łyżeczka trzy razy dziennie naprawdę może pomóc.
Zadbaj o dużą podaż witaminy C.
Chociaż wszyscy wiedzą, że witamina ta wzmacnia odporność, rzadko po nią sięgamy. Starajmy się jeść w czasie przeziębienia więcej świeżych warzyw i owoców, a dodatkowo kupmy w aptece preparat z witaminą C, najlepiej 1000mg.
Miód i mleko.
Najlepiej połączyć je razem, dodać łyżeczkę masła i powoli pić. Miód ma potwierdzone właściwości lecznicze i wykorzystuje się go w leczeniu bólu gardła, chrypki, jako środek wykrztuśny. Należy pamiętać, że mleka nie można wykorzystywać do popijania antybiotyków! Owszem mleko i produkty nabiałowe można spożywać w czasie antybiotykoterapii, ale dopiero 3 godziny po zażyciu tabletki.
Syrop z mleczy to kolejny dobry pomysł wykorzystujący samą naturę.
Sposób jego przyrządzenia opisałam w poradzie „Jak wykorzystać mniszka lekarskiego”
Sól EMS ma działanie wykrztuśne i alkalizujące, ale wiele osób stosuje ją również przy bólach gardła. Rozpuszczona w przegotowanej wodzie tabletka ma delikatnie słony smak.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 18:09:06
Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:33:18
Dodaj komentarz