Dlaczego warto wybaczać?
Przebaczanie nie jest rzeczą lekką, łatwą i przyjemną. Prawda niby oczywista, niby wszystkim znana, a jednak wciąż są wśród nas osoby, które nawet nie chcą myśleć o przebaczeniu albo też nie przyjmują tego do wiadomości i trwają w swym uporze oraz gniewie, nawet do końca swoich dni. To może być każdy z nas i każdy, z kim aktualnie się kontaktujemy lub przyjaźnimy. Wystarczy mieć oczy i uszy szeroko otwarte.
- • własne sumienie, kartka i długopis
Analiza sytuacji.

Zanim komuś wybaczymy lub nie, warto przyjrzeć się danej sprawie czy konfliktowi jeszcze raz, uważniej i dokładniej. Czy rzeczywiście ta osoba zraniła nas tak, jak my to odbieramy w rzeczywistości? A może po prostu przyczyną nieporozumienia był jakiś drobiazg, słowo wypowiedziane nie tak, jak trzeba bądź błędnie zinterpretowane. Często braki w komunikacji wynikają także z tzw. skrótów myślowych lub opieraniu się np. wyłącznie na plotkach, bez zweryfikowania tego u nadawcy wiadomości.
Zamiana ról.
Zamiast rozpamiętywać w nieskończoność, warto wykonać pewien eksperyment: "wejść" w skórę osoby, która nam zawiniła i spojrzeć na konflikt jej oczami. Czy naprawdę chcielibyśmy znaleźć się w jej sytuacji? Czy sami nie mamy wystarczająco dość własnych problemów i zmartwień? Ludziom często wydaje się, że jeśli kogoś obrzucą błotem lub celowo utrudnią mu życie, wówczas osiągną spokój, a ich życie będzie lepsze. Nieprawda. Właśnie tu zaczynają się schody.
Już nigdy tego nie zrobię, czyli zmiana myślenia.
Gdy już wykonamy powyższe czynności, powinniśmy otrzymać nowy obraz sytuacji. Wtedy na pewno jest dużo łatwiej o decyzję, zmianę myślenia, i oczywiście wybaczenie. Jednakże, podobnie jak w przypadku diety, nauki języka czy w pracy, tak i tu największe znaczenie ma silna wola i przede wszystkim CHĘĆ wybaczenia. Może w tym również pomóc wizyta u psychologa, rozmowa z księdzem lub zasięgnięcie porady u osoby, którą uważa się za swój autorytet. W każdym razie warto próbować, warto rozmawiać i warto zmieniać ten świat na lepsze.
Dodaj komentarz