11 skutecznych sposobów na radzenie sobie ze stresem
Stres to negatywne uczucie. Wpływa na nasze samopoczucie. Przeważnie jest bezpodstawne i wpływające destrukcyjnie na skuteczność naszej pracy, przedstawia negatywnie nasza osobę w oczach innych. Sprawia, że szybko oddychamy, podnosi nam się ciśnienie, zaczynamy się pocić, prowadzi do bezsenności. Przedstawię kilka technik, dzięki którym dowiesz się jak pokonać stres.
1
Oddychanie relaksacyjne - metoda 1

Stres prowadzi do przyspieszenia tętna oraz do spłycenia i przyspieszenia oddechu. Aby go pokonać warto już w początkowej fazie zastosować techniki oddechowe.
- •Zrelaksuj się, usiądź wygodnie.
- •Upewnij się, że masz oczyszczone drogi oddechowe i nic ci nie przeszkadza.
- •Oddychaj swoim tempem, wciągając powietrze przez nos.
- •Wciągaj powietrze głębiej, by całe płuca zostały nim napełnione. Nie spiesz się, rób to powoli.
- •Wstrzymaj oddech na sekundę.
- •Wypuść powietrze.
- •Powtarzaj cykl.
2
Oddychanie relaksacyjne - metoda 2

- •Skup się na procesie oddychania. Zauważ jak powietrze dostaje się do twojego organizmu, po czym zostaje wydalone. Następnie wyobraź sobie, że to nie powietrze, tylko relaksująca substancja zostaje przez Ciebie wdychana, że z każdym wdechem, coraz bardziej się rozluźniasz. Oddychaj głęboko. Wdychaj powietrze nosem, wypuszczaj ustami.
3
Nazwij swoją emocję

- •Nazwij swoją emocję. Może i brzmi to banalnie, ale zmniejsza to natężenie danego uczucia o 40%-50%. Nazwij to co odczuwasz. Następnie wypowiedz zdanie o tym uczuciu/emocji np.: „Czuje teraz stres”.
4
Myśl pozytywnie

- •Myśl pozytywnie. Nigdy nie wychodź z założenia, że nie masz szans. Twoja podświadomość sprawi, że gdy będziesz wmawiać sobie porażkę to nawet jeśli jesteś dobrze przygotowany/przygotowana, to i tak coś wyjdzie nie tak. Wiesz dlaczego? Bo podświadomie, przyciągasz to o czym myślisz. Jeżeli myślisz o sukcesie to przyciągniesz go. Oczywiście nie zapominaj, że trzeba w to włożyć pracę, bo samym myśleniem nie osiągniesz wszystkiego.
5
Afirmuj się

- •Afirmacja polega na wmawianiu sobie czegoś, przez co urzeczywistniamy wmawiane kwestie. Podobnie jak w punkcie wyżej. Podświadomość + przyciąganie. Możesz zaprogramować swój umysł poprzez krótkie wyrażenia np.: „Jestem pewny/a siebie”. Powtarzaj to sobie codziennie przed lustrem. Szybko zobaczysz efekty. Pamiętaj, że podświadomość nie rozumie słowa „nie” więc jeśli to będzie brzmieć: „Nie boję się…” to uzyskamy odwrotność tego stwierdzenia.
6
Stres nie ma sensu

- •Uświadom sobie, że 88% sytuacji, którymi się martwimy, stresujemy nie zdarza się wcale. Na kolejne 5% nie mamy wpływu. A tylko 7% rzeczywiście zdarza się z naszej winy. Ale czy stres ma jakikolwiek sens? W 93% przypadków marnuje tylko nam zdrowie, zabiera energię, często wpływa na to, że jesteśmy źle postrzegani. W pozostałych 7% drżące ręce, brak pewności często zmniejsza naszą efektywność. Owszem stres, jest naturalną reakcją organizmu na zewnętrzne bodźce, lecz rzadko jest czymś budującym.
7
Kotwicz poztywne emocje

- •Kotwiczenie stanów emocjonalnych, to dobra lecz dość pracochłonna metoda, gdy nie jesteś w temacie. Otóż polega to na tym, aby połączyć stan emocjonalny z bodźcem. Tutaj mamy dużą dowolność. Powiedzmy, że chcemy połączyć stan pewności siebie z bodźcem np. dotknięcie kciukiem prawej dłoni wewnętrznej części dłoni lewej. Bodziec możemy sobie wybrać taki, jaki dla nas będzie najwygodniejszy. Za każdym razem gdy czujesz meeega pewność siebie, zakotwicz ten stan poprzez np.: dotknięcie kciukiem prawej dłoni wewnętrznej części dłoni lewej i pomyślenie o tym, że za każdym razem gdy powtórzysz ten gest, powróci z nawet większa mocą właśnie ta pewność siebie. Gdy będziesz się stresować, przywołaj pewność siebie poprzez bodziec. Pamiętaj, że dzięki wizualizacji, można wywołać dany stan, później go zakotwiczyć.
8
Spraw sobie drzemkę

- •Stres = kortyzol. Nie potrafisz medytować, a chcesz zmniejszyć zawartość kortyzolu w organizmie? To proste, wystarczy drzemka w ciągu dnia. Działa podobnie. Pamiętaj, że nie może ona być dłuższa niż 30 minut. Po 30 minutach organizm wchodzi w fazę głębokiego snu. Optymalny czas drzemki to 20 minut.
9
Wypij szklankę wody

- •Jednym z objawów stresu jest pocenie się, częste oddawanie moczu. Organizm pozbywa się wody, zagęszcza krew, to naturalny system obronny. Przeciwdziałaj mu, pijąc jak najwięcej wody.
10
Rozładuj napięcie

- •Zrób kilkadziesiąt przysiadów lub pompek. Możesz też chwilę pobiegać. Aktywność ruchowa wydziela endorfiny, hormony szczęścia oraz rozładowuje napięcie, co pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie.
11
Zwiększ pewność siebie

- •Myślę, że stres wynika między innymi z braku pewności siebie. Brak wiary w siebie, powoduje że organizm szybko wchodzi w "tryb obronny" i się wtedy stresujemy. Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie pewności siebie jest robienie nowych rzeczy. Zrób każdego dnia, coś czego nie robiłeś/aś wcześniej, coś na co twój mózg reaguje - "nie lepiej, nie, to bez sensu". To sprawi, że wyjdziesz poza granice komfortu. Wychodzenie poza granice komfortu, zwiększy twoje poczucie pewności siebie oraz odporność na stres.
Dodaj komentarz