Kable antenowe - co warto o nich wiedzieć?
Telewizor to jeden z podstawowych elementów wyposażenia salonu lub sypialni, który dla wielu osób stanowi centralny element pomieszczenia. Chcąc w pełni korzystać z rozrywki, jaką oferuje, konieczna jest jednak cała instalacja antenowa, dzięki której możliwy jest odbiór kanałów w najwyższej jakości. Oprócz samej anteny niezwykle ważne są również kable antenowe, będące jednym z niezbędnych elementów całego akcesorium. Jaka jest jego rola, w jakich formach występuje i jak wybrać odpowiedni? Sprawdź!
Zastosowanie kabli antenowych

Sam telewizor to za mało, aby móc cieszyć się ulubionymi programami. Niezbędne jest odpowiednie wyposażenie w postaci anteny dvb-t, a także kabla, łączącego oba urządzenia. Choć ten bywa często pomijany w procesie wyboru odpowiedniego osprzętu, należy mu się nieco więcej uwagi, gdyż jego znaczenie jest większe, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Kable antenowe, wchodzące w skład kabli koncentrycznych, umożliwiają przepływ sygnały z anteny do telewizora lub odbiornika. Składa się z przewodu elektrycznego, izolacji wewnętrznej, ekranu i izolacji zewnętrznej i występuje w specyficznych wymiarach. Traktowanie kabla jako mniej istotnego elementu instalacji niż sam telewizor czy antena jest błędem, ma on bowiem niezwykle ważną funkcję - transmituje sygnał. Z tego względu mocno wpływa on na finalną jakość obrazu, dlatego też warto poświęcić mu chwilę i wybrać model, który należycie będzie odgrywał swoją rolę, zapewniając rozrywkę na najwyższym poziomie.
Charakterystyka kabli antenowych – rodzaje kabli antenowych
Najważniejszym elementem, z którego składają się kable antenowe, jest żyła wewnętrzna, wykonana ze stali miedziowanej lub miedzi i pokryta jest izolatorem z tworzywa sztucznego. Kolejną warstwę tworzy ekran z aluminium lub folii miedzianej, oplot, a w końcu izolacja zewnętrzna, mająca za zadanie chronić kabel antenowy przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływami czynników zewnętrznych. Dobór odpowiedniego produktu jest niezwykle ważny i w zasadniczy sposób wpływa na finalną jakość nadawanego sygnału, zapobiega zakłóceniom i szumom. W ofercie producentów dostępnych jest wiele kabli antenowych, zróżnicowanych pod względem materiałów użytych w procesie produkcji, jakości i ceny. Należy wiedzieć, że nawet najlepszej jakości telewizor oraz antena dvb-t nie będą w stanie zapewnić optymalnej jakości odbieranego obrazu bez kabla podobnej klasy, w innym wypadku sygnał bowiem “zginie” w produkcie kiepskiej rangi.
Jaki kabel antenowy kupić – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Mając świadomość tego, jak ważny jest dobór odpowiedniego kabla do anteny satelitarnej, pojawia się pytanie, w jaki sposób rozpoznać, który model będzie odpowiedni. W tym celu należy kierować się kilkoma kryteriami. Pierwszym z nich jest materiał, z jakiego został wykonany. Najlepszym wyborem będą kable antenowe z miedzianą żyłą wewnętrzną, która jest najtrwalsza i charakteryzuje się najwyższym poziomem tłumienia. Kolejna kwestia to impedancja, czyli inaczej oporność falowa, która powinna wynosić 75 omów. Wartość tłumienia w tym wypadku powinna być jak najmniejsza, mimo że całkowicie nie da się jej wykluczyć nawet w kablach najwyższej jakości. Ostatnie aspekty, które należy wziąć pod uwagę w procesie wyboru, jest skuteczność ekranowania, technologia, w jakiej został wykonany dany produkt, a także długość i gęstość pokrycia oplotu.
Dodaj komentarz