Jak znaleźć zimny lut?
Urządzenia elektroniczne zawierają dużą ilość połączeń lutowanych. Czasami połączenia okazują się niedoskonałe i pojawia się zjawisko zimnego lutu. Najpopularniejszy objaw to konieczność wykonania uderzenia serwisowego w celu odzyskania sprawności urządzenia lub odpowiednie dociśnięcie fragmentu urządzenia, tak żeby w ogóle działało.
- • Wprawne oko.
- • Umiejętność lutowania i wiedza jak dobry lut powinien wyglądać
- • Termometr elektroniczny.
Zimny lut to bardzo uciążliwy rodzaj uszkodzenia elektroniki. Pojawia się głównie tam, gdzie jakość produkcji urządzenia była niewystarczająca, bądź też projektant niedostatecznie ocenił ryzyko jego powstania. Częstym miejscem występowania zimnych lutów są elementy mocy nagrzewające się do dużych temperatur oraz elementy indukcyjne pracujące z wysokimi częstotliwościami.
W przypadku elementów gorących zimny lut pojawia się powoli i objawia się np. zanikami funkcji urządzenia po dłuższej pracy i powrotem funkcji po ostygnięciu urządzenia. Zjawisko ma charakter cykliczny lub przypadkowy. Procedurę poszukiwania takiego lutu należy, więc rozpocząć od znalezienia miejsc silnie nagrzewających się. Następnie należy za pomocą szkła powiększającego dokładnie ocenić optycznie połączenia lutowane. Jeśli końcówki elementu gorącego zaczynają być matowe i struktura lutu jest spękana, możliwe jest, że to właśnie taki lut jest przyczyną przerywanej pracy urządzenia.
Odmiennym rodzajem zimnego lutu jest powstanie go na końcówkach elementów indukcyjnych w.cz. . Tutaj przyczyną straty jakości są wibracje elementu. Lutu traci kontakt mechaniczny. Warto jest rozpocząć jego poszukiwanie od delikatnego przeginania płyty w obszarze dużych elementów indukcyjnych i obserwowania położenia końcówek lutownych połączeń. Jeżeli zauważymy przemieszczenie końcówki, najprawdopodobniej jest to właśnie element powodujący niestabilną pracę układu jako całości.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Nie należy dokonywać oględzin pod napięciem sieciowym, jest to napięcie groźne dla życia.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 12:02:24
Ostatnio zmieniony: 2011-10-11 15:54:41
Dodaj komentarz