Jak zadbać o wzrok podczas użytkowania komputera?
Monitory komputerów - bądź też ustawienia kart graficznych - są zazwyczaj tak skonfigurowane by domyślnie i stale wyświetlały barwy w tzw. zimnych temperaturach. Sprawdza się to doskonale w dzień przy naturalnym oświetleniu słonecznym. Kolory są wtedy jaskrawe, żywe i jasne, a wszystkie elementy pulpitu oraz okien dobrze widoczne. Jednak takie intensywne światło monitora o chłodnej temperaturze (ok. 6500K) ma jednocześnie negatywny wpływ na użytkowników korzystających z komputera wieczorami lub w nocny. Ale nie tylko. Problem dotyczy również większości z nas w okresie jesienno-zimowym - kiedy to wieczór zaczyna się już wczesnym popołudniem. Wówczas to przy sztucznym oświetleniu pomieszczenia oczy 'wpatrzone' w blask monitora pracującego w trybie "dziennym" znacznie szybciej ulegają zmęczeniu. To z kolei w konsekwencji może doprowadzić do ogólnego pogorszenia się wzroku lub niekiedy nawet do wystąpienia problemów z zasypianiem o tradycyjnej porze. Z reguły monitory lub oprogramowania kart graficznych posiadają możliwość dostosowania temperatury kolorów. Jednak taka codzienna ręczna korekcja parametrów wyświetlania nie należy zapewne do praktycznych a niekiedy oraz niektórym z nas może przysporzyć nawet nieco trudności. Tutaj z pomocą przychodzi bezpłatny program F.Lux - projektu Stereopsis. Aplikacja ta zgodnie z porą dnia określoną na podstawie wprowadzonych danych o położeniu geograficznym użytkownika, automatycznie steruje jasnością oraz temperaturą wyświetlania kolorów monitora. Inaczej mówiąc, z nadejściem zmierzchu program stopniowo zmniejsza jasność matrycy oraz ociepla wyświetlane barwy (do 3400K) tak by dostosować je do pory nocnej. O świcie natomiast - również stopniowo - przywraca ustawienia "dzienne". F.lux po zainstalowaniu w systemie oraz po krótkiej i prostej konfiguracji nie wymaga od użytkownika żadnych innych działań. Domyślnie uruchamia się wraz z systemem a dostępny jest na platformy Windows, Linux, MacOS oraz dla urządzeń mobilnych typu iPhone/iPad. Projekt jest stale rozwijany.
- • Strona projektu: http://stereopsis.com/flux/
- • Połączenie z siecią Internet

Przejdź na stronę http://stereopsis.com/flux/ i klikając w przycisk 'Download f.lux' pobierz program.

Po pobraniu uruchom instalator (Vista/7 - jako administrator) i poczekaj na zakończenie tradycyjnej instalacji.

Po zainstalowaniu programu w systemowym tray-u pojawi się ikona aplikacji a na pulpicie okno ustawień.
W oknie tym kliknij przycisk 'Change Settings'.

W ustawieniach lokalizacji (Set Your Location) kliknij 'Change'.

W okienku "Gdzie jestem" kliknij przycisk 'Locate' - w przeglądarce zostanie otworzona strona z wyszukiwarką Twojej lokalizacji.

Wpisz nazwę swojej miejscowości oraz kliknij przycisk 'Go'. Wyświetlone pod mapką współrzędne skopiuj i...

...wklej do okienka 'Gdzie jestem', zatwierdź przyciskiem 'OK' a następnie w oknie ustawień kliknij 'Done'.

Twoją lokalizacja została zapisana w programie i teraz według niej będzie automatycznie kontrolowana temperatura wyświetlanych barw monitora.
Jeżeli aplikacja została zainstalowana na urządzeniu mobilnym (np. laptop) to zwróć uwagę na to, że F.lux nie łączy się z Internetem celem aktualizacji Twojego położenia. Jeśli więc zmieniasz miejsce swojego pobytu, to w ustawieniach programu zmień również współrzędne dla swojej aktualnej lokalizacji (Kroki 4 - 7)

W ustawieniach programu możesz według własnych potrzeb zmienić-dopasować maksymalny zakres temperatur barw monitora (Dzień/Noc) oraz "płynność" przejść pomiędzy tymi temperaturami.

Z pozycji menu ikony F.lux'a - obecnej w zasobniku systemowym - można kolejno: zmienić aktualną lokalizację, zmienić temperaturę kolorów, wyświetlić podgląd aktualnie ustawionego zakresu temperatur (cały cykl dobowy w kilka sekund), wstrzymać pracę na jedną godzinę, włączyć-wyłączyć codzienne sprawdzanie aktualizacji (dla samego programu) oraz można również całkowicie zamknąć działanie aplikacji.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Uruchomiony F.lux może przeszkadzać w grach komputerowych lub w pracach wymagających normalnego odwzorowania kolorów monitora - np. podczas prac z grafikami. W takiej sytuacji działanie programu można czasowo wstrzymać lub całkowicie zakończyć poprzez ikonę w tacce systemowej. Ponowne włączenie aplikacji: Menu Start > Wszystkie Programy > Flux.
- •Przy zagadnieniach związanych z ochroną wzroku warto również sprawdzić oraz ewentualnie zmienić częstotliwość odświeżania monitora. Opcja taka występuje najczęściej w: Panel Sterowania > Ekran > Rozdzielczość > Zaawansowane Właściwości Monitora. Im wyższa częstotliwość odświeżania (w Mz) - tym mniejsze migotanie ekranu i tym lepiej dla naszych oczu.
• Przeczytaj teraz:
Galeria


Komentarze
Dzieki ;-), pozdrawiam PKCBTM
Ostatnio zmieniony: 2012-12-29 14:54:31
Ostatnio zmieniony: 2012-06-03 12:19:17
Przykładowo: brak informacji o rodzajach matryc i krótkiego porównania ich oddziaływania na nasz wzrok, o zalecanych odległościach oczu od monitora, o promieniowaniu emitowanym przez monitory, brak wskazówki o robieniu przerw w długotrwałej pracy przed monitorem, brak wzmianki o możliwości zastosowania specjalistycznych filtrów ochronnych na ekrany czy też o odpowiednich do pracy przy komputerze okularach. Ledwo 'upchnęłam' nieco info o częstotliwości odświeżania monitora (w 'Uwagi i ostrzeżenia') ale brak za to rozwinięcia myśli o wpływie temperatur kolorów na problemy z zasypianiem. Brak również informacji o zależności podstawowych parametrów monitora (jasność, kontrast, rozmiar plamki, czasy reakcji, kąt widzenia) na komfort/dyskomfort pracy z danym monitorem. Brak jeszcze.... Temat rzeka....
W sumie to skupiłam się tylko na baaaardzo ogólnych aspektach problemu opisanych pod kątem prezentacji programu, który może być bardzo pomocny w tytułowym dbaniu o wzrok.
Tak więc nie wiem skąd Twój 'pomysł' na to że wstęp jest zbyt długi? Oceniasz publikację pod względem zawartości merytorycznej czy też po ilości wyrazów? W poradach chyba o to przecież chodzi by Czytelnikowi przekazać jak najwięcej użytecznych wiadomości dotyczących danego problemu - nieprawdaż? Mnie czytanie o interesującym zagadnieniu-problemie nie odstrasza. Im więcej przeczytam tym lepiej. A ochrona wzroku to przecież nie to samo co przykładowo Doodles'y od Google'a. (Nomen-omen też miałam zamiar napisać o nich króciutką publikację :])
Gdybym mogła, to ja za tę poradę 'dałabym' sobie 2-ie, no dobra, góra 3 żarówki.... Nie za 'długość' tylko za 'zawartość'.
Natomiast Ty jako "kolega" to mógłbyś właśnie dopisać kilka zdań o zagadnieniach które - celowo czy też nieświadomie - pominęłam. Tak właśnie po "przyjacielsku" i z pożytkiem dla Czytelników. Tak jak ma to miejsce w pierwszym komentarzu....
A nie tylko tak aby uzyskać 'suche' 0,5 punktu za swoją "aktywność"...:)
Ostatnio zmieniony: 2012-05-30 17:21:28
Ostatnio zmieniony: 2012-05-30 10:43:22
Ale tak jak piszesz - z pracodawcami może być naprawdę różnie. Dlatego jak ktoś dużo pracuje przed monitorem, to myślę że warto sprawdzić sobie chociaż taką częstotliwość odświeżania ekranu.
-
@shr1ner> "Staraj się pisać krótsze wstępy"....
To jest rozkaz czy pobożne życzenie? Tę 'uwagę' wystosowałeś jako Moderator czy jako Użytkownik?...
Poszczególnych kroków porady przypadkiem też nie za dużo? A może obrazki są za mało kolorowe?...
Ostatnio zmieniony: 2012-05-30 06:49:53
Ostatnio zmieniony: 2012-05-29 19:19:50
Ostatnio zmieniony: 2012-05-24 09:33:27
Dodaj komentarz