Jak zabezpieczyć sieć lokalną w routerze D-Link?
Temat studnia – wystarczy wyjść na miasto by przekonać się o całkowitym braku wyobraźni, czy jakiegokolwiek poczucia niebezpieczeństwa ze strony niezabezpieczonej sieci domowej. Mam oczywiście na myśli sieć bezprzewodową, która nie jest zabezpieczona. Z jednej strony jest to znakomite „rozwiązanie” dla osób, które nie chcą płacić za internet, a mieć do niego dostęp, z drugiej strony jest to głupota ze strony osób administrujących/posiadających owe sieci w domu. Jeśli nasza sieć nie jest zabezpieczona w odpowiedni sposób (czyt. każdy może skorzystać z bezprzewodowego połączenia, bo nasze hasło jest bardzo proste, bądź go w ogóle nie ma) to skutki mogą być opłakane dla nas samych. Nagle może zapukać policja do drzwi, która stwierdzi że pobieramy/udostępniamy nielegalnie pliki w sieci, a my nie będziemy w ogóle wiedzieć o czym oni mówią, bo z internetu korzystaliśmy ostatnio 3 miesiące temu do sprawdzenia poczty. Co prawda routery z rodziny D-Link (porada opisywana na przykładzie modelu DI-524) w swym procesie konfiguracji pytają się nas o te podstawowe informacje, jakimi jest zmiana hasła do urządzenia, jak i ustawienie sposobu szyfrowania danych sieci bezprzewodowej.
- • Router D-Link

Uruchamiając przeglądarkę internetową udajemy się pod adres 192.168.0.1 (domyślny adres). Jesteśmy na stronie głównej zarządzania naszym urządzeniem. Nie interesuje nas obecnie konfiguracja internetu, bo zakładam że tą mamy dobrze skonfigurowaną. Interesuje nas jedynie zabezpieczenie routera.

Klikamy w przycisk „Wireless” po lewej stronie. Witryna ta służy do konfiguracji sieci bezprzewodowej. Dokładnie to nas interesuje.
Opcja „Wireless” winna być zaznaczona, jako „Enabled”.
„Network ID(SSID)” jest nazwą naszej sieci. Możemy tam wpisać dowolną nazwę, np. „SiecHenka”
„Channel” oznacza liczbę komputerów, które jednocześnie mogą być podłączone do sieci bezprzewodowej. Jeśli wiemy, że tylko jeden komputer/urządzenie będzie korzystało z tego połączenia – wybierzmy opcję 1.
„Security” tutaj wybieramy opcję WPA-PSK/WPA2-PSK. Jest to najlepszy rodzaj zabezpieczenia sieci bezprzewodowej.
„Preshare Key” oznacza hasło do naszej sieci, które służy również do szyfrowania danych. Hasło nie może być hasłem prostym (np. dom), powinno być jak najtrudniejsze i jak najbardziej złożone. Jeśli mowa o długości i złożoności. Hasło składające się z kodów ASCII może mieć długość do 32 znaków. Małe i duże litery – do 64 znaków.
To nie jest jedyny sposób zabezpieczenia naszej sieci lokalnej. Możemy zdefiniować, jakie komputery/urządzenia mogą się do niej łączyć, a to wszystko za pośrednictwem filtrowania adresów MAC. Adres MAC jest identyfikatorem karty sieciowej/urządzenia, coś w stylu adresu IP, numeru telefonu... Sposób ten może nam posłużyć jako dodatkowe zabezpieczenie. Uważam, że hasło jest NIEZBĘDNE z racji na szyfrowanie przesyłanych danych.

Klikając z lewej strony na odnośnik „Filter” z listy wyboru, wybieramy „MAC Filters”. Interesuje nas zezwolenie dostępu do internetu jedynie dla X liczby urządzeń. Zaznaczyć więc należy opcję „Only allow computers with MAC address listed below to access the network”.
Pierwsza z opcji to wyłączenie filtrowania MAC, druga zezwala jedynie komputerom, którym zezwoliliśmy korzystać z internetu, a trzecia opcja blokuje wpisanym komputerom dostęp do internetu.
W polu „Name” wpisujemy nazwę komputera,
„MAC Address” odpowiada adresowi MAC komputera/urządzenia,
Nie będziemy musieli wpisywać powyższych danych jeśli dany komputer jest obecnie podłączony do routera. Z rozwijanej listy możemy wybrać interesujące nas stanowisko, a klikając w przycisk „Clone” pola zostaną automatycznie uzupełnione.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Niezabezpieczona sieć może być idealnym narzędziem do przestępstw
- •Sieć, która nie ma ustawionego hasła szyfrującego jest narażona na przechwytywanie informacji
- •Zdjęcie routera dostępne na licencji CreativeCommons 3.0 ShareAlike
• Przeczytaj teraz:
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:44:10
Ostatnio zmieniony: 2011-02-09 11:11:24
Ostatnio zmieniony: 2011-02-07 09:27:37
Większej bzdury dawno nie słyszałem! Skąd w ogóle to wziąłeś?
Ostatnio zmieniony: 2011-02-07 09:28:10
Ostatnio zmieniony: 2010-09-05 17:15:37
Ostatnio zmieniony: 2010-08-17 19:56:48
Dodaj komentarz