Jak z Androida zrobić "pilota" do komputera?
Jeżeli posiadasz smartfona z systemem Android to w bardzo prosty sposób możesz przekształcić go w tradycyjny pilot do sterowania komputerem. Z kilku rozwiązań dla tego zagadnienia polecam: Unified Remote. Aplikacja instalowana w systemie Windows a także sama app'ka dla urządzenia mobilnego są bardzo łatwe w konfiguracji i banalnie proste w obsłudze - podobnie jak zwykły pilot do telewizora. Sterowanie komputerem odbywa się poprzez sieć WiFi lub za pośrednictwem technologii Bluetooth. Zakres opcji sterowania już nawet w wersji darmowej (Free) przedstawia się całkiem imponująco a wszystkie dostępne funkcje pilota - zwłaszcza manualne operowanie kursorem - działają płynnie, stabilnie i praktycznie bez żadnych opóźnień. Unified Remote dostępny jest również w wersji płatnej (Full - 15 zł) rozszerzonej o sporo dodatkowych mniej lub bardziej przydatnych funkcji. Pełną listę różnic pomiędzy wersjami Free i Full uzyskać można na stronie domowej Unified Remote (zakładka: Features). Myślę jednak że dla większości użytkowników którzy korzystać będą z tego gadżeciku "ot tak - na co dzień", w zupełności wystarczą opcje zawarte w opisanej tutaj wersji bezpłatnej. Unified Remote obecnie przeznaczony jest dla wszystkich urządzeń z Androidem i pozwala na sterowanie systemami Windows. Trwają jednak prace by przystosować ten produkt również na inne platformy: WinPhone7 / iPhone - Linux / MacOS.
- • Komputer z systemem Windows
- • Smartfon/Tablet z systemem Android
- • Unified Remote: http://www.unifiedremote.com/
- • Dostęp do lokalnej sieci bezprzewodowej

Przejdź na stronę http://www.unifiedremote.com/ . Kliknij w odnośnik "Setup v2.3 (msi)", pobierz oraz zapisz na dysku pakiet instalatora dla systemów Windows.

Następnie uruchom pobrany plik (Vista/7 - jako Administrator) i stosując ustawienia domyślne zainstaluj program-serwer w systemie.
Opcjonalnie - jeśli zamierzasz korzystać z Unified Remote także poprzez Bluetooth - zaznacz również instalację składnika "Wildcomm Bluetooth".

Uruchom aplikację Unified Remote, dostosuj ustawienia w zakładce 'General', kliknij 'Apply' oraz 'OK' - okno konfiguracji programu zostanie zminimalizowane do zasobnika systemowego.
W zakładce 'Security' możesz ustanowić hasło zabezpieczające Twoje połączenie Androida z Windowsem - "Enable password protection".
Dodatkowo zaznaczając opcję "Enable data encrytpion" połączenie takie będzie szyfrowane 256-bitowym kluczem AES.

Poprzez stronę internetową https://play.google.com/store/apps/developer?id=Unified+Intents lub bezpośrednio przez smartfon (SklepPlay > Wyszukaj) zainstaluj w urządzeniu mobilnym aplikację Unified Remote. Przed instalacją upewnij się że program Unified Remote Server jest uruchomiony (komputer - ikona w tray-u) oraz że zarówno komputer jak i smartfon połączone są z domową siecią bezprzewodową (WiFi).

Otwórz zainstalowaną w smartfonie app'kę a następnie korzystając z opcji "Add Server > Automatic" wybierz i dodaj do aplikacji komputer (serwer) którym chcesz zarządzać. Nazwa serwera będzie taka sama jak nazwa Twojego komputera.

Okno główne Unified Remote to 6 ikon-skrótów. W "Servers" możesz dowolnie dodawać/usuwać połączenia z poszczególnymi serwerami (komputerami) oraz wybierać komputer którym aktualnie chcesz sterować. W "Preferences" zmienisz wszelkie ustawienia aplikacji, przykładowo: czułość dla wskaźnika myszki, kolor i sposób wyświetlania aplikacji czy też zablokujesz wysyłanie anonimowych statystyk użytkowania. Pod ikoną "Diagnostics" kryją się wszelkiego rodzaju informacje na temat działającej aplikacji oraz kilka dodatkowych opcji. "Help" i "Exit" - chyba wiadomo :)

Skrót "Remotes" zawiera wszystkie funkcje (piloty) związane ze sterowaniem komputera. I tak po krótce:
"Basic Input" > pozwala operować kursorem myszki na pulpicie poprzez ekran smartfona. "File Menager" > pilot do przeglądania plików - klikając w wybrany plik zostanie on otworzony przez komputer w domyślnym programie. "Power" > wszelkie opcje zamykania systemu wraz ciekawą funkcją wybudzania systemu (Wake On Lan - wymaga odpowiedniej konfiguracji). "Media" > ogólny pilot do różnych odtwarzaczy. "Start" > wyświetla listę programów z MenuStart. "Windows Media Center" > zarządzanie opcjami specyficznymi tylko dla tego programu. "Task Manager" > pilot do zarządzania uruchomionymi programami.
Itd....
(Przycisk "Menu" w smartfonie wyświetla dostęp do opcji dodatkowych dla danej funkcji-pilota.)
Uwagi i spostrzeżenia
- •Unified Remote do poprawnego działania wymaga obecności w systemach Windows środowiska .NET Framework 4 >> http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=17113
- •Jak sprawdzić które wersje programu Microsoft .NET Framework masz już zainstalowane? Zobacz tutaj >> http://support.microsoft.com/kb/318785/pl
• Przeczytaj teraz:
Galeria


Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-09-22 12:26:26
Dodaj komentarz