Jak wykorzystać pamięć SD jako dysk twardy?
System Operacyjny i dane w kieszeni zawsze przy sobie może być nie lada atrakcją. Taką możliwość daję karta SD, miniSD lib nawet mikroSD i odpowiedni adapter ATA IDE - SD lub SATA - SD. Wyobraź sobie, że możesz zabrać swoje bezcenne dane ze sobą w dowolnym kierunku i nie ryzykujesz ich utraty, cały system i dane masz w kieszeni, a komputer pozbawiony systemu operacyjnego jest całkowicie bezpieczny i niedostępny dla kogokolwiek.
- • Kart SD , mikroSD lub MiniSD
- • Adapter IDE44 do pamięci SD
- • Adapter SATA do pamięci SD

W sieci dostępnych jest wiele systemów uruchamianych z USB PenDrive.
Istnieje również możliwość uruchamiania systemów operacyjnych z LiveCD. W każdym z tych przypadków system operacyjny dostarczany jest do komputera za pomocą nośnika przenośnego.
W przypadku PenDrive ograniczeniem jest szybkość portu pracującego w trybie dostępnym w BIOS płyty głównej. W przypadku LiveCD system nagrany na płytę CD lub DVD jest Read Only i zapis danych trzeba wykonać na dodatkowym PenDrive lub dysku twardym.

Alternatywą może być wykorzystanie pamięci Flash SD. Warunkiem uzyskania łatwości obsługi takiej pamięci jest zastosowanie adaptera zamieniającego rzeczoną pamięć w dysk twardy widoczyny z poziomu kontrolera dysków płyty głównej. Wówczas odpada problem z szybkością portu USB oraz przenośnością danych. Instalacja systemu operacyjnego przebiega podobnie jak w przypadku instalacji systemu na dysku twardym. Ważne jest pamiętanie o nie usuwaniu pamięci SD do czasu wyłączenia komputera. Brak pamięci w adapterze też spowoduje nie wykrycie dysku nr 1 w komputerze przy jego uruchomieniu.

Pamięci SD oferowane są w szeregu różnych pojemności i posiadają funkcje zabezpieczenia przed utratą danych oraz możliwość zabezpieczenia przed przypadkowym skasowaniem danych. Są niestety dużo wolniejsze od dysków twardych, ale za to nie posiadają elementów mechanicznych i mogą pełnić rolę nośnika o niskim poborze mocy. Adapter jest wykrywany przez większość BIOSÓW automatycznie na szynie IDE lub SATA, przy czym parametry wykrytego dysku zależą ściśle od aktualnie włożonej karty Flash SD.
W ten sposób posiadając kilka różnych kart SD w kilka sekund możemy zmienić całkowicie parametry systemu operacyjnego dostosowane do posiadanego sprzętu poprostu umieszczając wybraną kartę.

Gotową kartę z zainstalowanym systemem należy umieszczać tylko w adapterze, w którym dokonana została instalacja systemu operacyjnego. Nie należy jej usuwać z systemu podczas pracy komputera.
Z poziomu zwykłych czytników kart flash SD, taka karta może być nieczytelna lub podawać zafałszowane dane.
Karty nie należy również formatować poza adapterem SD-IDE lub SD-SATA bo może później być nie widoczna w adapterze do czasu ponownego sformatowania w nim.
Do zapisu większych ilości danych polecam jednak zewnętrzny dysk USB lub duży PenDrive z USB 2.0 czy USB 3.0.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Karta jest odporna na przenoszenie danych i częste zmiany zapisu, ale jej żywotność jest ograniczona. Warto mieć kopie danych.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2011-05-21 18:20:42
Dodaj komentarz