Jak wykorzystać pamięć CF w roli oszczędnego dysku SSD?

Laptop jest urządzeniem przenośnym. Jego czas pracy na bateriach zależy całkowicie od poboru mocy przez komponenty systemowe. Porada opisuje jak obniżyć zużycie energii baterii laptopa poprzez zastosowanie w roli dysku twardego Pamięci Compact Flash. Jednocześnie czynimy laptopa bezszumnym.

  • Adapter IDE44 do pamięci CF
  • Płyta instalacyjna systemu operacyjnego
  • Pamięć Compact Flash w wersji przemysłowej o wielkości dostosowanej do wybranego systemu operacyjnego.
  • Dużo cierpliwości i pogody ducha :).
  • Dużo wolnego czasu.
1
Karta CF w roli dysku SSD. Karta CF w roli dysku SSD.

Karta Compart Flash popularnie stosowana w aparatach cyfrowych posiada interfejs przyłączeniowy zgodny z standardem ATA IDE. Położenie poszczególnych 50 pinów jest jednak różne niż w przypadku złącza IDE 40 lub IDE 44. Do korekcji połączeń może służyć odpowiedni adapter karty dostosowany do standardu dysku w laptopie.


2
Adapter CF do IDE ATA-44 Adapter CF do IDE ATA-44

Interfejs ATA IDE
Każdy typowy laptop starszej generacji zawiera 44 pionowy interfejs ATA IDE. Interfejs ten dostarcza poprzez 44 piny zarówno szynę danych jak i zasilanie. Na aukcji w sieci należy zakupić adapter 44 pin do CF. Adapter posiada zarówno gniazdo dla pamięci CF jak i odpowiednie kontrolki IDE. Demontujemy dotychczasowy dysk z laptopa i przyłączamy do taśmy adapter zgodnie z DTR producenta. Wkładamy kartę CF do złącza.


3

Uruchamiamy laptopa i wchodzimy do BIOSu. W zależności od wieku i rodzaju BIOSu funkcja wykrywania nowego dysku jest położona w innej części menu. Jeśli BIOS wykryję kość powinien pojawić się nowy dysk C. Jeśli nie nastąpiło wykrycie dysku należy albo zmienić pamięć Compact Flash na inną albo spróbować wprowadzić dane o dysku ręcznie. W sieci dostępne są dane dla poszczególnych pojemności pamięci takie jak ilość sektorów, ścieżki dostępu , wielkość klastra, dające całkowitą pojemność danej karty.


4

W zależności co do wymagań przyszłego systemu operacyjnego, warto użyć pamięci CF od 2- 16 GB, najlepiej w wersji przemysłowej.
Taki dysk SSD jest wystarczający dla Windows XP oraz większości Linuxów.
Przy starszych maszynach klasy Pentium lub Pentium II warto jest zainstalować starsze systemy operacyjne takie jak Windows 95 lub Windows 98 na pamięci 512MB lub 1 G. Zazwyczaj kontroler miał ograniczenie do dysków 4GB.
Tanią alternatywą dla bardzo starych laptopów 386, 486 a nawet 286 może być również zainstalowanie pakietu FreeDos, wtedy wystarczająca jest pamięci o pojemności 32 - 128 MB.


5

Procedura instalacji systemu operacyjnego jest dokładnie taka sama jak w przypadku zwykłego dysku twardego IDE. Używamy do tego instalatora na CD lub dyskietki systemowej. Ostatnio dostępne są też instalacje Linuxa z pamięci Flash USB, które po uruchomieniu można na stałe zainstalować na dysku twardym.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie ma ryzyka uszkodzenia zarówno pamięci jak i komputera. Interfejsy są izolowane.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.03.2011

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj