Jak wykonać prostą obróbkę filmu?

Film wykonany podręcznym aparatem zwykle wymaga małych poprawek. Szybko i bez problemu możemy przeprowadzić je przy użyciu programu Windows Movie Maker.

1

Program ten ma tę zaletę, że zwykle nie musimy go pobierać, gdyż jest on dostępny w większości komputerów. Start-Programy-Windows Movie Maker.


2

Rozpoczynamy od skorzystania z polecenia: "Importuj obraz wideo". Możemy również samodzielnie przy pomocy myszki przeciągnąć film, który mamy na dysku. W tym celu otwieramy odpowiedni katalog i przy otwartym programie Windows Movie Maker możemy myszką przeciągnąć film z paska na dole ekranu.


3

Aby wykonywać różne operacje na filmie, należy przeciągnąć go na oś czasu.


4

Program pozwala nam na dodawanie tytułów i napisów końcowych. W tym celu wybieramy opcję "Narzędzia", następnie "Tytuły i napisy końcowe". Program zapyta nas, czy chcemy dodać tytuł na początku, na końcu, czy pomiędzy klipami.


5

Bardzo użyteczną funkcją programu jest możliwość dzielenia filmu na mniejsze klipy. Dzięki temu można wyciąć nieudane części filmu, wstawiać ciekawe przejścia i efekty, a także zwolnić nawet krótki, szczególnie ważny dla nas fragment filmu.


6

Gdy film jest podzielony na klipy, możemy na przykład nakładać je częściowo na siebie, co daje ciekawy, naturalny efekt.


7

Do podzielonego filmu łatwiej jest też dodawać efekty specjalne, zwłaszcza gdy chcemy ich użyć kilka. Można przykładowo zwolnić akcję konkretnego fragmentu przeciągając ten efekt przy pomocy myszki do klipa na osi czasu.


8

Możemy również zastosować przejścia wideo. W tym celu przy pomocy myszki przeciągamy wybrane przejście na oś czasu dokładnie pomiędzy dwa klipy, tak aby pojawiła się szeroka granatowa linia.


9

Jeśli na filmie zarejestrowane zostały niepożądane dźwięki, możemy je wyciszyć przy pomocy polecenia: "Narzędzia – Poziomy audio" i następnie przesuwamy suwak maksymalnie w prawo.


10

Możemy również dodać muzykę do filmu. W tym celu korzystamy z polecenia: "Importuj audio lub muzykę" i wybieramy utwór. Następnie przenosimy go na oś czasu obok napisu "Audio/muzyka". Jeśli utwór jest dłuższy niż film, możemy go skrócić na osi.
Uwaga: uważajmy na to, czego używamy jako podkładu muzycznego do filmów. Pamiętajmy, że utwory muzyczne są w Polsce chronione prawem autorskim.


11

Gdy wykorzystamy już wszystkie potrzebne nam efekty, całość należy zapisać na dysku.
Wybieramy: "Plik – Zapisz plik filmowy", nadajemy tytuł, wybieramy lokalizację na dysku i gotowe.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.10.2010

Komentarze

Bardzo ciekawy program tyle lat ma windowsa, a nie wiedziałem o jego istnieniu.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-27 21:45:11

Bardzo fajnie to opisane.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-24 18:16:30

sam też tak robię. rzetelna porada!

Ostatnio zmieniony: 2011-02-12 10:44:54

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj