Jak tanio naprawić baterię do telefonu?

Baterie do telefonu są to najczęściej ogniwa LIon lub LiPo, umieszczone w obudowie charakterystycznej dla danego aparatu telefonicznego. Dlaczego, więc jedne baterie kosztują więcej, a inne mniej? Jak tanio przystosować niedrogą baterię do posiadanego telefonu?

  • Nowa lub zastępcza bateria z popularnego telefonu
  • Stara bateria z naszego telefonu z układem elektroniki
  • Lutownica i spoiwo cynowe
  • Topnik
  • Woltomierz prądu stałego
1

Identyfikacja starej baterii

Identyfikacja starej baterii Bateria telefonu jest ogniwem lub zespołem ogniw w obudowie z elektroniką. Możliwe jest wymienienie samych ogniw.

Zasada działania akumulatorów LiIon i LiPo jest prawie identyczna, niezależnie od kształtu i rozmiarów. Sprzężone z baterią elementy elektroniczne specyfikują daną baterie i zawierają szereg informacji o liczbie cykli ładowania, pojemności i "czasie życia" baterii.
Istotny może być czas ładowania, zależny od pojemności oraz miejsce położenie czujnika NTC temperatury w pakiecie.
W telefonach baterie najczęściej wykonywane są z pojedynczego ogniwa i nie wymagają łączenia wielu ogniw w szereg, co nie wymaga stosowania kosztownych zgrzewarek.
Właściwość kompatybilności ogniw jest wykorzystywana przez producentów zamienników baterii do telefonów. Producenci umieszczają w odpowiedniej obudowie baterii, ogniwa LiIon lub LiPo o zbliżonych parametrach do baterii fabrycznych i dodają uproszczone zamienniki sterowników elektroniki. I tak, to samo ogniwo w pakiecie dedykowanym do popularnego telefonu kosztuje parę złotych, a do droższych urządzeń, już złotych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt w zależność o kwót jakie oferują dostawcy baterii oryginalnych.
UWAGA! Bateria zawiera lit, który w kontakcie z wodą może być wybuchowy - nie należy baterii przegrzewać, rozszczelniać i narażać na kontakt z wodą lub parą wodną.


2

Demontaż obudowy starej baterii z telefonu

Proces demontażu należy rozpocząć delikatnie, tak by uniknąć zwarcia kontaktów i przebicia opakowania baterii wewnątrz osłony. Wymaga to wprawy i koncentracji. Obudowę należy traktować możliwie delikatnie. Rozebrane części należy dokładnie obejrzeć i dopasować. Czas zmierzyć gabaryty ogniwa wewnątrz pakietu. Z tabliczki znamionowej lub instrukcji odczytujemy parametry ogniwa: napięcie, pojemność i polaryzację elektrod.


3

Poszukiwanie zamiennika

Teraz przychodzi czas na znalezienie taniego odpowiednika. Warto przeanalizować takie parametry, jak grubość i szerokość innej zbliżonej baterii. Cudów nie ma i zastosowanie pojemniejszego pakietu nic nam nie da. Zmiana pojemności, powyżej 10-20%, to iluzja. Wystarczy, więc kupić tani zamiennik, o pojemności równej lub nieznacznie większej od starej baterii.
Można zarówno dostać ogniwa bez obudowy, jak i ogniwa zabudowane. Ogniwa zabudowane w pierwszej kolejności będą wymagać usunięcia obudowy fabrycznej i dotarcia do elektrod pakietu.


4

Demontaż zamiennika i pozyskanie ogniwa

Po wybraniu ogniwa zamiennego - najlepiej nowego - demontujemy jego obudowę, tak żeby uniknąć uszkodzenia ogniwa i elektroniki. Następnie musimy odlutować kontakty ogniwa od elektroniki i robimy przymiarkę ogniwa do elektroniki starej baterii.
Jeśli elektrody ogniwa są za krótkie, możemy je przedłużyć odcinkami przewodu lub miedzianej taśmy. Należy dokładnie podłączyć odpowiednie elektrody do odpowiednich nóżek elektroniki. Pomoże nam w tym woltomierz. Wstępnie skompletowany pakiet umieszczamy w obudowie starego pakietu i sklejamy tymczasowo taśmą klejącą przezroczystą lub pakową.


5

Testowanie

Teraz przychodzi czas na test pakietu. Jeśli posiadamy zewnętrzną ładowarkę, warto test przeprowadzić poza telefonem. Jeśli nie, pakiet mocujemy w telefonie, pozostawiając klapę baterii otwartą. Próbujemy uruchomić telefon, powinien wystartować, co będzie oznaczać, że wykonane połączenia i położenie elektroniki baterii w telefonie jest właściwe. Jeśli to nie nastąpi, musimy sprawdzić układ połączeń.
Gdy telefon się uruchomi, należy podłączyć ładowarkę. Przy rozpoczęciu procesu ładowania, warto zarejestrować godzinę startu. Wiele telefonów sygnalizuje zakończenie procesu ładowania sygnałem dźwiękowym. Czas ładowania "nowego" ogniwa powinien być dość długi, znacznie dłuższy niż starego pakietu. Jeśli tak nie jest, oznacza to, że logika pakietu zachowała informacje o stanie poprzedniego ogniwa i konieczna jest ingerencja w pamięć elektroniki.
Jeśli jednak wszystko ładuje się poprawnie, bateria podczas ładowania nie nagrzewa się zbyt mocno i nie widać objawów nagrzewnia i puchnięcia ogniwa, możemy skleić obudowę klejem kontaktowym i korzystać z nowego, taniego pakietu baterii do czasu, aż przyjdzie moment konieczności wymiany na nowy.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.02.2014

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj