Jak stworzyć obraz dysku twardego wraz z zapasową kopią systemu operacyjnego?

Proces instalacji systemu operacyjnego na dysku jest żmudny i długotrwały. Konieczne jest posiadanie sterowników do poszczególnych urządzeń zgodnych z zainstalowanym systemem operacyjnym, a następnie powolne ich instalowanie. Jeśli chcemy przenieść posiadaną sprawną instalację systemu operacyjnego z istniejącego dysku na nowy, większy powinniśmy stworzyć obraz dysku lub taki dysk bezpośrednio sklonować. Po zakończeniu instalacji systemu warto zachować obraz dysku do szybkiego odtworzenia sprawnej wersji systemu na wypadek awarii.

  • Dyski HDD i sprawny system operacyjny
  • Oprogramowanie do klonowania
  • Płyta startowa z oprogramowaniem w przypadku nowego dysku w systemie i obrazu na dysku zewnętrznym USB
1

Co będzie nam potrzebne?

Co będzie nam potrzebne? Klonowanie pozwala przyspieszyć proces wymiany dysku na większy lub naprawę instalacji z buckupu.

Sprzęt.
W systemach stacjonarnych posiadamy na płycie głównej zazwyczaj więcej niż jedno złącze ATA IDE lub SATA. Nowy dysk podłączamy pod kolejny wolny port. Jest to połączenie standardowe, więc nowy dysk będzie wykorzystywał optymalnie swoje możliwości techniczne.

Problem z nowym dyskiem pojawia się w laptopach, gdzie zazwyczaj nie ma możliwości podłączenia nowego dysku i docelowo powinien on znaleźć się w miejscu dysku dotychczasowego. Konieczne staje się zastosowanie dodatkowego urządzenia mostka USB-ATA IDE lub SATA. Podłączony zewnętrznie dysk do mostka możemy podłączyć przez port USB do naszego laptopa.


2

Oprogramowanie do klonowania dysku

Oprogramowanie do klonowania dysku Strona do pobrania DiscWizad za darmo

Jeśli posiadamy działający stary system na komputerze cenną aplikacją do klonowania dysków jest dostępny na stronie Seagate darmowy pakiet DiscWizad.
Pozwala na klonowanie dysków spod systemu Windows, przygotowywanie podziału na partycje oraz szereg innych cennych działań, takich jak czyszczenie powierzchni dysku lub zerowanie.



Na stronie firmy Seagate jest szczegółowy opis w jaki sposób użytkownik może przeprowadzić modernizację systemu, na przykład kiedy chce przenieść dane ze starego dysku
Producent przygotował film instruktażowy i artykuł na temat korzystania z oprogramowania DiscWizad w celu zmiany dysku twardego w komputerze.



W komputerach PC pozbawionych systemu opracyjnego z nowym pustym dyskiem HDD możemy użyć płyty startowej Hiren's BootCD 15.2, która pozwoli na uruchomienie systemu Windows Mini XP w trybie LiveCD (bez instalacji na dysku) i skorzystanie pakietu Seagate DiscWizad np. do wgrania na dysk wcześniej stworzonego obrazu dysku.


3

Jak to działa?

Program DiscWizad wykrywa wszelkie dostępne w naszym systemie dyski i pozwala na sklonowanie dysku istniejącego na dysk docelowy lub wgranie na niego posiadanego obrazu dysku. Proces klonowania można przeprowadzić przy zachowaniu istniejących rozmiarów podziału dysku na partycje lub przy zwiększeniu poszczególnych partycji proporcjonalnie do wielkości nowego dysku.
Proces trwa od kilkudziesięciu minut do kilkudziesięciu godzin w zależności od rodzaju dysku, złącza oraz pojemności. Najmniej korzystnie wypada niestety złącze USB ze względu na niską przepustowość danych. Naturalne jest to, że sklonowanie 40 GB dysku może trwać kilka godzin.


4

Mamy sklonowany dysk i co dalej?

Po zakończeniu procesu klonowania posiadamy system operacyjny na obu dyskach o identycznych właściwościach. Istniejący stary dysk możemy zachować jako nowe archiwum.
Aby zapewnić poprawną pracę zestawu dwóch dysków HDD w jednym systemie musimy zdezaktywować stary dysk.
Program pozwala na skasowanie lub wyzerowanie dotychczasowego dysku, sprawdzenie jego właściwości.


5

Uwagi i spostrzeżenia

Proces klonowania dysków pozwala na zachowanie dotychczasowych ustawień systemu i zainstalowanych sterowników, a co za tym idzie po klonowaniu nie ma konieczności instalowania urządzeń ponownie. Ważnym problemem jest zachowanie danych roboczych na zewnętrznym dysku USB lub Pendrive na wypadek problemów podczas klonowania.
Jeśli z jakiegoś powodu przerwaliśmy proces klonowania , docelowy dysk należy za pomocą Disk Wizard naprawić i przygotować do ponownego procesu klonowania.


6

Słowniczek

Zerowanie dysku - proces służący wymazaniu z dysku dotychczasowych zapisów polegający na wypełnieniu jego powierzchni bajtami zerowymi 0 lub jedynkowymi $FF. Efekt zerowania powoduje całkowite i trwałe usunięcie dotychczasowej zawartości dysku i zastąpienie jej jednoznacznymi zapisami powierzchni. Tak przygotowany dysk dużo łatwiej jest podzielić na partycje i poszczególne partycje sformatować zgodnie z wymaganiami systemu operacyjnego.



Klonowanie dysku - klonowanie dysku polega na procesie przeniesienia istniejącej struktury danych np. systemu operacyjnego z dysku pierwotnego na docelowy z zachowaniem układu i budowy katalogów i położenia plików. Klonowanie można przeprowadzić z zmianą fizycznej budowy nośnika.
Klonowanie może być wykonane pomiędzy dyskami różnych producentów, różnymi rodzajami magistral połączeniowych dysków np. ATA do SATA etc. wskazane jest, żeby dysk docelowy był równej lub większej pojemności niż dysk pierwotny.



Ciekawostka - za pomocą procesu klonowania najłatwiej jest przenieść system operacyjny z tradycyjnego dysku twardego na dysk SSD wykonany z karty CF lub SD. /n /n Jak takie dyski przysposobić do pracy w komputerze PC opisałem w poradach. "Jak wykorzystać pamięć SD jako dysk twardy?" oraz "Jak wykorzystać pamięć CF w roli oszczędnego dysku SSD?".


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.06.2013

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj