Jak sprawić, by nasze zdjęcia wyglądały ładniej?
Jeżeli chcemy, by nasze zdjęcia były żywsze, ładniejsze, bardziej profesjonalne, powinniśmy dokonać korekcji kolorów. Zaprezentuję tu, w jaki sposób można dokonać podstawowej korekcji w programie Photoshop cs4. W tym celu użyję zdjęcia testowego lustrzanki Sony Alpha (http://www.letsgodigital.org/images/producten/1830/testrapport/sony-alpha-test-photo.jpg)
- • Komputer
- • Photoshop
- • zdjęcie wymagające korekcji

Otwieramy zdjęcie w Photoshopie.

Na początek dodajmy trochę kontrastu. Zdjęcie stanie się o wiele żywsze i ciekawsze. W tym celu klikamy w czarno-białe kółeczko i wybieramy krzywe.

Krzywe to efekt, za pomocą którego możemy robić wszelakie korekcje kolorów, np. rozjaśniać, przyciemniać zdjęcie czy zwiększać lub zmniejszać kontrast. Polecam pobawić się tym efektem. Chcę tu zwiększyć kontrast, więc ustawiam krzywą jak na obrazku.

Aby zwiększyć kontrast, trzeba krzywą ustawić w "S". Teraz trochę teorii: kolorowe obrazy składają się z trzech kanałów - czerwonego, zielonego i niebieskiego. Zmieniliśmy wygląd obrazka dla RGB, czyli wszystkich kanałów, więc teraz zmieńmy dla każdego kanału oddzielnie. Zacznę od czerwonego.

Chciałbym uzyskać obraz w ciepłych odcieniach, więc zwiększę nieco poziom czerwieni.

Teraz czas na kanał zielony, który również troszkę zwiększę.

Krzywą dla niebieskiego kanału obniżę. W ten sposób obraz przybrał cieplejszą barwę.

Teraz zrobię jeszcze jedną warstwę z krzywymi. Tym razem ustawię krzywą tak, by obraz był znacznie ciemniejszy.

Teraz wybiorę narzędzie: elipsa (U).

Następnie wybiorę warstwę krzywe 2, a dokładniej jej maskę, czyli ten biały prostokącik. Teraz czas narysować elipsę (pamiętajcie o ustawieniu opcji elipsy tak jak na screenach).

Następnie klikamy prawym w obszar naszej elipsy i wybieramy opcję "Wypełnij ścieżkę", a potem "OK". Pamiętajcie o ustawieniu koloru na czarny, ponieważ elipsa musi być czarna!

Teraz klikamy przycisk Delete, żeby pozbyć się kształtu elipsy. Wybieramy zakładkę: filtr --> rozmycie --> rozmycie gaussowskie, i ustawiamy podobnie jak na screenie. Jak zapewne zauważyliście, zrobiliśmy winietkę:)

Teraz wedle uznania można zmienić jeszcze tryb mieszania. Ja zmienię na nakładkę.

Na koniec zmienię krycie na np. 90%
Zadanie wykonane:) Oczywiście wedle uznania można bawić się z ustawieniami, efektami, winietkami itd. To tylko przykład wykorzystania możliwości programu.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Polecam pobawić się parametrami i innymi efektami do korekcji kolorów.
• Przeczytaj teraz:
Galeria



Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-05-30 22:35:31
Ostatnio zmieniony: 2013-02-26 11:04:52
Ostatnio zmieniony: 2013-02-25 22:11:01
Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 14:06:31
Ostatnio zmieniony: 2010-12-19 16:45:19
Dodaj komentarz