Jak samemu zrobić animowany obrazek w formacie GIF?
Jak łatwo zrobić animację, którą możemy zamieścić na swojej stronie internetowej? Wystarczą jedynie pewne zdolności plastyczne natomiast cała reszta jest banalnie prosta. Poniżej zaprezentuję w kilku krokach jak stworzyć własnego animowanego gifa.
- • Zainstalowany darmowy program graficzny GIMP dosŧępny do ściągnięcia dla różnych systemów operacyjnych na stronie www.gimp.org

Tworzymy w GIMPie nowy obrazek o rozmiarach, które nas interesują. Na potrzeby tej porady tworzę małą animację 100 pikseli na 100 pikseli.

Każda klatka filmu to będzie jedna warstwa w obrazku. Nowe warstwy tworzymy wybierając w menu "Warstwa" -> "Nowa warstwa". Można też stworzyć warstwę poprzez zduplikowanie istniejącej klikając w menu "Warstwa" -> "Duplikuj warstwę". Ja stworzyłem osiem warstw. Na każdej z nich narysowałem jedną klatkę animacji.
Jeżeli animację mamy już gotową zapisujemy plik. Menu "Plik" -> "Zapisz jako...". Nadajemy mu odpowiednią nazwę i dopisujemy po kropce rozszerzenie gif.

W okienku "Eksport pliku" zaznaczamy opcję "Zapisz w postaci animacji". Klikamy "Eksportuj"

W następnym oknie dialogowym możemy ustawić opcje animacji formatu GIF. Ja zostawiłem te ustawienia tak jak były podane domyślnie. Klikamy "Zapisz"

Gotowe! Animację możemy podejrzeć w przeglądarce obrazów zainstalowanej w naszym systemie lub w przeglądarce internetowej.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 12:56:17
Jednak animacje GIF nie muszą być ino tylko 'czarno-białe'....
Można tworzyć naprawdę wspaniałe wielobarwne sekwencje używając powyżej opisanej metody. Może kiedyś rozwinę ten temat w jakiejś swojej poradzie.... Подождим - увидим...:)
Póki co dopiszę tylko, że w przypadku tworzenia animacji kolorowych - przed krokiem nr 3 - warto przeprowadzić ręczną konwertację obrazu RGB do trybu indeksowanego w palecie 256-ciu kolorów, z jednoczesnym zastosowaniem ditheringu Floyda-Steinberga (zlewanie ograniczone) lub pozycyjnego ditherowania kolorów. W tym miejscu warto również zastanowić się nad ewentualną potrzebą ditheringowania kanału alfa.
W efekcie wykonania takiego zabiegu ręcznie (przed krokiem nr 3), zapisywana kolorowa animacja znacznie MNIEJ straci na 'jakości' niż w wypadku konwertacji automatycznej z zastosowaniem ustawień domyślnych.
Ot, tylko tyle...:)
Ostatnio zmieniony: 2012-03-13 12:08:34
Dodaj komentarz