Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu?
Uzależnienie od Internetu to bardzo poważny i powszechnie występujący obecnie problem, którzy może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu w społeczeństwie a także wpływać na pogorszenie stanu zdrowia. Z tego względu dobrze jest poznać główne objawy, które towarzyszą uzależnieniu od Internetu. Twoją czujność powinny wzbudzić następujące objawy:
Spędzasz w Internecie wiele godzin dziennie, często przesiadujesz przed komputerem do bardzo późnych godzin nocnych i nie przeznaczasz odpowiedniej ilości czasu na sen.
Często tracisz kontrolę nad czasem spędzanym w Internecie, tzn. masz zamiar usiąść tylko na kwadrans i sprawdzić pocztę a odchodzisz od komputera po kilu godzinach.
Gdy nagle zostanie ci odcięty dostęp do Internetu jesteś podrażniony, poirytowany i nie możesz znaleźć sobie miejsca.
Internet stanowi dla ciebie ucieczkę od rzeczywistości, sposób na rozładowanie stresów.
Gdy przebywasz w miejscu, gdzie nie ma możliwości korzystania z Internetu stale rozmyślasz o tym, co chciałbyś obejrzeć, sprawdzić, zastanawiasz się czy nie dostarczono ci nowych wiadomości, planujesz, na jakie strony wejdziesz przy najbliższej okazji.
Korzystasz prywatnie z Internetu nawet w pracy, zaniedbując swoje obowiązki.
Odczuwasz silną potrzebę ciągłego sprawdzania czy nie nadeszły nowe wiadomości, spędzasz wiele czasu na portalach społecznościowych i na czatach, odczuwasz potrzebę częstego czytania informacji i zawsze są strony, których jeszcze nie widziałeś a koniecznie musisz poznać.
Występują u ciebie bezsenność, nadmierne zmęczenie, bóle pleców i problemy z koncentracją.
Często zaniedbujesz życie towarzyskie, rodzinne, rezygnujesz z rozwijania swoich pasji gdyż wolisz przebywać w Internecie.
Masz więcej wirtualnych znajomych niż aktywnych kontaktów w realnym świecie.
Zawsze po przyjściu z uczelni czy z pracy włączenie komputera jest twoją pierwszą czynnością.
Jeżeli stwierdzasz, że wyżej wymienione objawy w mniejszym lub większym stopniu dotyczą ciebie powinieneś zmierzyć się z problemem. Najlepiej jest wyznaczyć sobie realny limit czasu przeznaczonego na korzystanie z Internetu i starać się konsekwentnie tego trzymać. Unikaj stron o niskiej wartości, które tylko pochłaniają twój czas. Są to na przykład strony prasy brukowej, czaty, strony z konkursami wymagającymi wysyłania drogich smsów itp. Warto spróbować innych rodzajów aktywności, przede wszystkim sportu na świeżym powietrzu czy spotkań z realnymi znajomymi. Jeżeli ty sam lub twoi bliscy dostrzegają, że nie panujesz nad swoim uzależnieniem zgłoś się do poradni zdrowia psychicznego, gdzie specjaliści w ramach terapii pomogą ci zmierzyć się z problemem.
Galeria

Dodaj komentarz