Jak rozebrać niedziałającą akumulatorową golarkę Philishave?
Jeśli padła ci golarka elektryczna akumulatorowa Philipsa możesz sprawdzić opłacalność naprawy, zanim ją zaniesiesz do serwisu. Potencjalne uszkodzenie dotyczy zasilacza impulsowego, silnika i akumulatora, rzadziej kabli. Uszkodzenie silnika czyni naprawę nieopłacalną, ale wymiana chipa zasilacza i taniego akumulatorka NiMH jeszcze nie ...
- • Wkrętak płaski, dużo cierpliwości i sprawne ręce.
- • Bateria LR6 allaiczna, dwa kawałki przewodów.

Po pierwsze odłącz golarkę od napięcia sieciowego i wyjmij przewód sieciowy ze złącza golarki. Pamiętaj w środku znajduje się solidny akumulator NiMH, który przy zwarciu może wybuchnąć. Zdemontuj ostrza i trzymając za przekładnię napędową obróć jednym z wałków. Brak obrotu lub terkotanie silniczka może oznaczać wkręcenie się szczotki silniczka w stojan. W tym momencie dalsze rozbieranie golarki nie ma już sensu. Jeśli uda ci się obrócić wałkiem napędowym swobodnie to jest nieźle. Znaczy się, że przekładnia działa i silnik nie jest zablokowany. Szukamy uszkodzenia dalej.
Na tylnej części obudowy przy gnieździe sieciowym znajdziesz dwie śrubki. Philips stosuje śruby Torxa 8 z nacięciem dla śrubokręta płaskiego. Należy wyczuć wkrętakiem ząbki w główce. Następnie obie śrubki wykręcamy i wyjmujemy z otworów przekręcając golarkę do góry nogami. Przewracamy urządzenie na bok. Następuje teraz bardzo trudna chwila. Chwyć górną część obudowy w okolicy otworów po śrubkach. Dolną w okolicy gniazda sieciowego. Powolnymi ruchami na boki i przeciwstawnie, staraj się rozłożyć części od końca tzn. okolicy gniazda. Górną część obudowy należy wysunąć do dołu w okolicy przekładni napędu. Po otwarciu dokonujemy wzrokowej inspekcji elektroniki i akumulatora.
Jeśli na akumulatorze zauważysz wykwity z białej soli oznacza to, że akumulator się przegrzał i rozszczelnił. Jeśli po wyjęciu płytki drukowanej stwierdzisz wypalenie układu scalonego TEA1520 Philips oznacza to, że zasilacz impulsowy jest uszkodzony. Silnik możesz przetestować za pomocą 1 baterii LR6 najlepiej alkalicznej. Podłączenie tej baterii zgodnie z polaryzacją podaną na silniczku pozwoli na stwierdzenie, czy silniczek nie jest uszkodzony. Jeśli akumulator w twoim Phlishave składa się z 2 celi podłącz do silniczka dwie baterie połączone szeregowo w sumie 3V. Nie używaj zasilaczy mogą bezpowrotnie zniszczyć urządzenie. Podłączenie baterii odwrotnie może uszkodzić szklaną diodę podłączoną równolegle do zacisków silniczka.
Teraz mając pewności co do rodzaju uszkodzenia możesz zadecydować o dalszych losach golarki.
Nowy akumulatorek z wąsami to wydatek rzędu 12 zł. Jego wymiana nie nastręcza zbyt wielu problemów.
Wystarczy go wylutować i wlutować nowy w miejsce starego.
Układ scalony zasilacza impulsowego jest trudno dostępny, więc raczej w rachubę wchodzi autoryzowany serwis.
Koszt układu stanowi suma rzędu 10 zł, ale koszt wymiany może być znacznie wyższy.
Jeśli stwierdziłeś brak reakcji silniczka na podanie napięcia z pomocniczej baterii, najprawdopodobniej skończyły się szczotki, które w tych modelach są niewymienne.
W tym wypadku koszt nowego silniczka i jego wymiana na pewno przekroczą wartość samej golarki.
Jednak nie trać fasonu, sam komplet ostrzy serii 6 wystawiony na aukcjach pozwoli ci na zakup nowej golarki.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Oszczędność kasy na wypadek opłaty za diagnozę w serwisie. Możliwość częściowej samodzielnej naprawy
- •Powyższą metodę można rozszerzyć na inne modele golarek akumulatorowych. Może być zastosowany inny układ scalony zasilacza impulsowego sieciowego.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:42:18
Dodaj komentarz