Jak przyspieszyć działanie Windows XP na starszym sprzęcie?

System operacyjny stanowi o jakości komputera. Zasoby i moc obliczeniową procesora bardzo łatwo roztrwonić na fajerwerki i wodotryski. Warto poznać kilka zasad przyspieszania starszych maszyn PC, aby przeczekać problemy z nowymi systemami operacyjnymi do czasu ich ostatecznej stabilności.

  • System operacyjny.
1
A może szybciej .... A może szybciej ....

System Windows XP daje wiele "bezcennych" możliwości całkowicie nieprzydatnych w codziennym użytkowaniu komputera. Można zacząć poprawę szybkości pracy od ich zablokowania,
Wybieramy prawym klawiszem myszki ikonę "Mój komputer" i wybieramy opcję -> Właściwości.
Następnie zakładkę -> Zaawansowane i w niej zakładkę -> Wydajność. Teraz mamy zakładkę -> Efekty wizualne i po wybraniu opcji "Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności" - nasz system ulegnie przemianie graficznej i znacznemu zubożeniu, ale powinien działać szybciej.
Znikną dodatkowe animacje i szereg efektów bajeranckiego działania systemu. Pierwszy krok do przyspieszenia uczyniony.


2

Drugim tematem będącym bolączką starszych komputerów jest szybkość dysku twardego. Możemy poprawić jakość i szybkość działania wykonując procedurę defragmentacji dysku. W tym celu wybieramy ikonę Mój komputer lewym przyciskiem myszy. Zaznaczamy dysk C: prawym klawiszem myszy i wyświetlamy opcję -> Właściwości. Narzędzia dyskowe zawierają między innymi defragmentator dysku. Po uruchomieniu dokonuje on automatycznie sprawdzenia i połączenia w sposób optymalny rozproszonych po dysku plików. Kolejny krok w celu przyspieszenia systemu zostaje wykonany.


3

Ostatnim krokiem, kiedy efekty nadal nie są satysfakcjonujące jest zwiększenie pamięci RAM do min. 1 GB.
System XP nawet po optymalizacji zajmuje dużą cześć pamięci na własne potrzeby reszta bywa zbyt mała żeby uruchamiać własne aplikacje. Warto uruchomić program Menadżer zdarzeń. CTRL + ALT (lewy) + DEL i zobaczyć w zakładce Wydajność jaką część pamięci komputer aktualnie wykorzystuje. Przekroczenie rozmiaru fizycznej pamięci zawsze kończy się współpracą systemu z dyskiem twardym tzw. plikiem stronicowania , co znacznie spowalnia pracę komputera.


4

Jeśli po zastosowaniu powyższych wskazówek nadal nie uzyskujemy satysfakcjonującego wyniku, czas na zmianę urządzenia lub znaczne odchudzenie systemu ze zbędnych aplikacji uruchamianych podczas startu systemu. Warto zapoznać się z zawartością katalogu -> Autostart. Zbyt duża ilość aplikacji w pamięci nie wykorzystywanych na co dzień może znacznie spowalniać komputer.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Ostrożnie z zmianami, warto zapisać cenne dane.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.01.2012

Komentarze

Krok 1 zgadzam się wodotryski znacząca obniżają wydajność komputera.
Krok 2 poprawa wydajności rzędu 2-3 % - bardziej się opłaca wymienić dysk
Krok 3 sam XP zżera 512 MB by działać optymalnie - więc krok 3 popieram całym sercem.
Krok 4 - idealne rozwiązanie skoro nasz blaszak nie udźwiga XP.

Ostatnio zmieniony: 2013-03-10 21:48:45

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj