Jak przygotować się i przeprowadzić migrację z Windows do Mac OS X (Apple)?

Wielu użytkowników komputerów PC zastanawia się nad migracją na sprzęt Apple. Niska popularność komputerów z Mac OS w Polsce powoduje utrudnienia w znalezieniu informacji nt. samej migracji na nowy system. Jako że ja przesiadałem się z Windows XP na Mac OS X Leopard opiszę jak się do tego przygotowywałem i jak ją przeprowadziłem.

  • Komputer PC
  • Komputer Apple
  • Połączenie z internetem
  • Dysk przenośny lub pendrive
1

Zastanów się do czego wykorzystujesz swój komputer. Jeśli jesteś zawziętym graczem musisz być świadomy, że platforma Mac OS nie jest dla Ciebie - większość gier nie jest wydawanych na ten system.
Jeśli komputera używasz głównie do przeglądania internetu, słuchania muzyki, komunikacji ze światem to maki są dla Ciebie.
Jeśli korzystasz z komputera do prowadzenia firmy miej świadomość ubogiej ilości aplikacji wspomagających prowadzenie firmy.


2

Skoro zdecydowałeś, że sposób w jaki wykorzystujesz komputer nie spowoduje utrudnień dla Ciebie po migracji czas spisać aplikacje z jaki korzystasz na PC i poszukać ich odpowiedników na Mac OS. Pamiętaj, że wiele programów przydatnych w codziennym użytkowaniu masz już w systemie lub dołączonym do niego pakiecie iLife. Przydatne mogą być informacje zawarte na stronach www.mojpierwszymac.pl oraz www.makoweabc.pl
Wiele programów z PC ma swoje odpowiedniki na Mac OS. Najważniejszym jest Microsoft Office


3

Zastanów się jakiego komputera Apple potrzebujesz. Niestety uruchamianie Mac OS na PC jest nie dosyć że dość trudne, to jeszcze nielegalne.


4

Skoro masz już swojego maka, uruchom go i skonfiguruj. W czasie konfiguracji warto założyć konto mobileme, ponieważ w takim wypadku nie trzeba podawać od razu numeru karty kredytowej, tylko dopiero po zakończeniu okresu testoweo (60 dni)


5

Podłącz maka i swojego PC do tej samej sieci i udostępnij dyski z danymi PC na maka.
Jeśli nie masz takiej możliwości skorzystaj z pendrive lub dysku zewnętrznego.


6

Skopiuj dane, które chcesz mieć na maku. Poszczególne rodzaje danych warto umieszczać od razu w stosownych katalogach na maku:
- muzyka - Muzyka
- zdjęcia - Obrazki
- dokumenty - Dokumenty
- filmy - Filmy


7

Zaimportuj muzykę w programie iTunes oraz zdjęcia w programie iPhoto


8

Czas na przeniesienie danych z przeglądarki. Najkorzystniej korzystać z tej samej przeglądarki na maku, co wcześniej na PC (dotyczy Firefoxa, Opery, Safari)
a) Firefox - Firefox
Wystarczy instalacja rozszerzeń FEBE, CLEO i Foxmarks. Pierwsze wykonana kopię zapasową naszego profilu w FF, drugie skompresuje tą kopię do jednego pliku, który należy przenieść na maka i uruchomić w FF. Trzecie zsynchronizuje nasze zakładki i hasła.
b) Safari - Safari
Przyda się tu konto mobileme. Ściągamy ze strony Apple program kliencki mobileme na PC, instalujemy i zaznaczamy opcję synchronizacji zakładek
c) Firefox - Safari
Za pomocą rozszerzenia Foxmarks zsynchronizujemy zakładki
d) w innym wypadku należy niestety skorzystać z opcji Eksportuj na PC i importuj na maku.


9

Przeniesienie danych PIM.
a) z MS Outlook
Za pomocą programu klienckiego mobileme, w którym zaznaczamy synchronizację kontaktów, kalendarzy, zadań i notatek
b) z Outlook Express, Opery, Mozilla
Korzystamy z funkcji Eksportuj na PC i Importuj na maku
UWAGA: kontakty importujemy w programie Książka Adresowa na maku


10

Instalujemy niezbędne programy na maku. Jeśli podczas wcześniejszych poszukiwań do realizacji jakiegoś zadania znalazłeś programy darmowe i komercyjne, najpierw skorzystaj z tych darmowych - może spełnią twoje oczekiwania.


11

Miłego korzystania z maka


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.04.2010

Komentarze

@reactor2010
W mojej poradzie nie ma nic na temat hackowania, kombinowania czy tym podobnych praktyk. Jest całkowicie legalna. Chodzi w niej o przejście z komputera z system Windows na komputer z system Mac OS X (zainstalowanym fabrycznie).

Ostatnio zmieniony: 2012-06-07 13:55:24

w punkcie 1 czytam:

"Jeśli komputera używasz głównie do przeglądania internetu, słuchania muzyki, komunikacji ze światem to maki są dla Ciebie.
Jeśli korzystasz z komputera do prowadzenia firmy miej świadomość ubogiej ilości aplikacji wspomagających prowadzenie firmy."

Moje pytanie brzmi: Po co się bawić w jakieś hackowanie, stratę czasu, nerwy i godzinne przeglądanie forum itp, skoro można w sposób legalny zainstalować UBUNTU LINUX i mieć w zasadzie to samo, a może nawet i więcej...

W mojej firmie wykorzystuje 8 komputerów stacjonarnych połączonych w sieć działających na tej właśnie dystrybucji. Laptopy i netbooki też mają ten system zainsatlowany i działają znakomicie.
Oprogramowanie do biura, zawsze się znajdzie w dodatku za darmo.

Więc po co się bawić w jakieś nielegalne sprawy, skoro można mieć system legalny, stabilny, bezpieczny z tysiącami dodatków i darmowego oprogramowania jakim jest Ubuntu Linux?

Do gier polecam konsole...

Ostatnio zmieniony: 2010-10-08 12:19:30

@mmierzwinski
Ta porada nie opisuje jak zainstalować Mac OS X na PC, tylko jak przygotować się i przeprowadzić migrację sprzętową z komputera PC na komputer Apple - zwróć uwagę na krok 3: "Zastanów się jakiego komputera Apple potrzebujesz" oraz krok 4: "Skoro masz już sowjego maka" - te sformułowania jasno dają do zrozumienia, że chodzi o migrację na komputer Apple (maka), a nie instalację nielegalną Mac OS X. Dlatego nie ma potrzeby podawać w opisie porady danych, które wymieniłeś powyżej.
@mmierzwinski
Ta porada nie opisuje jak zainstalować Mac OS X na PC, tylko jak przygotować się i przeprowadzić migrację sprzętową z komputera PC na komputer Apple - zwróć uwagę na krok 3: "Zastanów się jakiego komputera Apple potrzebujesz" oraz krok 4: "Skoro masz już sowjego maka" - te sformułowania jasno dają do zrozumienia, że chodzi o migrację na komputer Apple (maka), a nie instalację nielegalną Mac OS X. Dlatego nie ma potrzeby podawać w opisie porady danych, które wymieniłeś powyżej.
Jak określiłeś wykonywanie zadań z porady jest nielegalne. Dodatkowo nie opisałeś procedury migracji systemu i potrzeby wykonywania patchowania płyty CD/DVD systemu MacOSX co z kolei znów jest nielegalne jak i wszelkie inne modyfikacje Darwina. Powinieneś dodać, że nie każdy może zainstalować MacOSX na swoim PC, ponieważ system wymaga wspierania instrukcji SSE, SSE2 i SSE3 na procesorze. Niektóre dyski twarde są także nie wykrywane na MacOSX. Powinieneś też umieścić link do projektu OSx86 i informacje na temat projektu. Synchronizacja również Ci się nie uda, jeśli przypadkiem okaże się, że Twoja karta Ethernet lub WiFi nie będzie wspierana pod MacOSX - taka sama sytuacja jakby migrować na Linux z Windows. Wg. mnie coś tu nie jest do końca fair (licencja i brak wytłumaczenia dlaczego ktoś łanie licencję), dodatkowo zdecydowanie wybrakowane informacje na temat samej procedury instalacji, o co głównie powinno chodzić w takiej poradzie.
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj