Jak przygotować się i przeprowadzić migrację z Windows do Mac OS X (Apple)?
Wielu użytkowników komputerów PC zastanawia się nad migracją na sprzęt Apple. Niska popularność komputerów z Mac OS w Polsce powoduje utrudnienia w znalezieniu informacji nt. samej migracji na nowy system. Jako że ja przesiadałem się z Windows XP na Mac OS X Leopard opiszę jak się do tego przygotowywałem i jak ją przeprowadziłem.
- • Komputer PC
- • Komputer Apple
- • Połączenie z internetem
- • Dysk przenośny lub pendrive
Zastanów się do czego wykorzystujesz swój komputer. Jeśli jesteś zawziętym graczem musisz być świadomy, że platforma Mac OS nie jest dla Ciebie - większość gier nie jest wydawanych na ten system.
Jeśli komputera używasz głównie do przeglądania internetu, słuchania muzyki, komunikacji ze światem to maki są dla Ciebie.
Jeśli korzystasz z komputera do prowadzenia firmy miej świadomość ubogiej ilości aplikacji wspomagających prowadzenie firmy.
Skoro zdecydowałeś, że sposób w jaki wykorzystujesz komputer nie spowoduje utrudnień dla Ciebie po migracji czas spisać aplikacje z jaki korzystasz na PC i poszukać ich odpowiedników na Mac OS. Pamiętaj, że wiele programów przydatnych w codziennym użytkowaniu masz już w systemie lub dołączonym do niego pakiecie iLife. Przydatne mogą być informacje zawarte na stronach www.mojpierwszymac.pl oraz www.makoweabc.pl
Wiele programów z PC ma swoje odpowiedniki na Mac OS. Najważniejszym jest Microsoft Office
Zastanów się jakiego komputera Apple potrzebujesz. Niestety uruchamianie Mac OS na PC jest nie dosyć że dość trudne, to jeszcze nielegalne.
Skoro masz już swojego maka, uruchom go i skonfiguruj. W czasie konfiguracji warto założyć konto mobileme, ponieważ w takim wypadku nie trzeba podawać od razu numeru karty kredytowej, tylko dopiero po zakończeniu okresu testoweo (60 dni)
Podłącz maka i swojego PC do tej samej sieci i udostępnij dyski z danymi PC na maka.
Jeśli nie masz takiej możliwości skorzystaj z pendrive lub dysku zewnętrznego.
Skopiuj dane, które chcesz mieć na maku. Poszczególne rodzaje danych warto umieszczać od razu w stosownych katalogach na maku:
- muzyka - Muzyka
- zdjęcia - Obrazki
- dokumenty - Dokumenty
- filmy - Filmy
Zaimportuj muzykę w programie iTunes oraz zdjęcia w programie iPhoto
Czas na przeniesienie danych z przeglądarki. Najkorzystniej korzystać z tej samej przeglądarki na maku, co wcześniej na PC (dotyczy Firefoxa, Opery, Safari)
a) Firefox - Firefox
Wystarczy instalacja rozszerzeń FEBE, CLEO i Foxmarks. Pierwsze wykonana kopię zapasową naszego profilu w FF, drugie skompresuje tą kopię do jednego pliku, który należy przenieść na maka i uruchomić w FF. Trzecie zsynchronizuje nasze zakładki i hasła.
b) Safari - Safari
Przyda się tu konto mobileme. Ściągamy ze strony Apple program kliencki mobileme na PC, instalujemy i zaznaczamy opcję synchronizacji zakładek
c) Firefox - Safari
Za pomocą rozszerzenia Foxmarks zsynchronizujemy zakładki
d) w innym wypadku należy niestety skorzystać z opcji Eksportuj na PC i importuj na maku.
Przeniesienie danych PIM.
a) z MS Outlook
Za pomocą programu klienckiego mobileme, w którym zaznaczamy synchronizację kontaktów, kalendarzy, zadań i notatek
b) z Outlook Express, Opery, Mozilla
Korzystamy z funkcji Eksportuj na PC i Importuj na maku
UWAGA: kontakty importujemy w programie Książka Adresowa na maku
Instalujemy niezbędne programy na maku. Jeśli podczas wcześniejszych poszukiwań do realizacji jakiegoś zadania znalazłeś programy darmowe i komercyjne, najpierw skorzystaj z tych darmowych - może spełnią twoje oczekiwania.
Miłego korzystania z maka
Komentarze
W mojej poradzie nie ma nic na temat hackowania, kombinowania czy tym podobnych praktyk. Jest całkowicie legalna. Chodzi w niej o przejście z komputera z system Windows na komputer z system Mac OS X (zainstalowanym fabrycznie).
Ostatnio zmieniony: 2012-06-07 13:55:24
"Jeśli komputera używasz głównie do przeglądania internetu, słuchania muzyki, komunikacji ze światem to maki są dla Ciebie.
Jeśli korzystasz z komputera do prowadzenia firmy miej świadomość ubogiej ilości aplikacji wspomagających prowadzenie firmy."
Moje pytanie brzmi: Po co się bawić w jakieś hackowanie, stratę czasu, nerwy i godzinne przeglądanie forum itp, skoro można w sposób legalny zainstalować UBUNTU LINUX i mieć w zasadzie to samo, a może nawet i więcej...
W mojej firmie wykorzystuje 8 komputerów stacjonarnych połączonych w sieć działających na tej właśnie dystrybucji. Laptopy i netbooki też mają ten system zainsatlowany i działają znakomicie.
Oprogramowanie do biura, zawsze się znajdzie w dodatku za darmo.
Więc po co się bawić w jakieś nielegalne sprawy, skoro można mieć system legalny, stabilny, bezpieczny z tysiącami dodatków i darmowego oprogramowania jakim jest Ubuntu Linux?
Do gier polecam konsole...
Ostatnio zmieniony: 2010-10-08 12:19:30
Dodaj komentarz