Jak przygotować się do cyfryzacji sygnału telewizyjnego?

Przejście na nadawanie cyfrowe zbliża się wielkimi krokami - w Zielonej Górze, Gdańsku i Poznaniu odbiorniki analogowe staną się bezużyteczne już w listopadzie tego roku! Jeśli nie wiesz jeszcze jak przygotować się do tych zmian, ten poradnik jest dla Ciebie.

1

Na początek garść informacji. Sam proces cyfryzacji przebiega na całym świecie (w różnym tempie w różnych krajach) i służy poprawie jakości emisji programów, a także lepszemu wykorzystaniu częstotliwości oraz najnowszych zdobyczy technologicznych (VOD [ang. Video-On-Demand], czyli program na żądanie, możliwość nagrywania programów itp.). Są to zmiany pozytywne, jednak należy mieć na uwadze, że 31 lipca 2013 roku w Polsce wyłączone zostaną ostatnie nadajniki analogowe, toteż nieprzygotowanych może czekać niemiła niespodzianka.


2

Przy okazji tematu cyfryzacji pojawia się wiele tajemniczych skrótów, oto dwa najważniejsze:
- DVB-T [ang. Digital Video Broadcasting - Terrestial] - polskim odpowiednikiem tego terminu jest rzadko używany skrót NTC, którego rozwinięciem jest Naziemna Telewizja Cyfrowa. Literka "T" ma tu kluczowe znaczenie - oznacza nadawanie naziemne, czyli z nadajników o określonym zasięgu i wykorzystujących określone częstotliwości. Skróty DVB-C i DVB-S oznaczają nadawanie za pośrednictwem kabli [C od ang. cable] i satelity [S od ang. satellite].
- MPEG2 / MPEG4 - w wielkim uproszczeniu są to oznaczenia różnych standardów kodowania audio i wideo. Tak jak stare modele odtwarzaczy mp3 nie radzą sobie z niektórymi formatami plików, jak np. .flac czy .wav, tak nie wszystkie telewizory mają wbudowany tuner pozwalający na odbiór obu standardów. Po przeprowadzonej w Polsce digitalizacji sygnał nadawany będzie w standardzie MPEG4.


3

Dobra wiadomość - wielu zmiany w ogóle nie odczuje. Do tego grona należą abonenci telewizji kablowej (np. UPC czy Vectra) i satelitarnej (n, Cyfra+). Podobnie będzie z posiadaczami telewizorów z wbudowanym tunerem MPEG4, którzy już teraz mają skonfigurowany odbiór kanałów cyfrowych, a wyszukanie kolejnych to kwestia jednego przycisku na pilocie (najczęściej opisanego jako "wyszukaj kanały cyfrowe"). Jak sprawdzić, czy telewizor odbiera w standardzie MPEG4? Informacja o tym powinna znaleźć się w specyfikacjach od producenta - jeśli nie możesz ich znaleźć, po prostu wyszukaj w internecie model swojego telewizora i znajdź informację o tunerze DVB-T.


4

Jeśli nie jesteś abonentem telewizji cyfrowej lub satelitarnej i odbierasz sygnał z własnej lub zbiorczej anteny, a Twój telewizor obsługuje jedynie standard MPEG2, potrzebny będzie Ci dekoder. Musisz uważać na akwizytorów, którzy straszą konsekwencjami cyfryzacji i naciągają niezorientowanych na podpisywanie umów i zobowiązań przy sprzedaży dekodera. Pamiętaj - nie musisz związywać się z żadnym dostawcą usług, potrzebujesz tylko niewielkiego urządzenia, które konwertuje sygnał. Cena podstawowego modelu dekodera w sklepach internetowych, jak chociażby OleOle.pl czy medialux.pl to już nawet okolice 110-120 złotych. Sprzedawcy w sklepach będą pewnie oferowali Ci modele nawet pięciokrotnie droższe, kusząc dodatkowymi opcjami, ale prawda jest taka, że jeśli chodzi jedynie o odbiór programów, wystarczy nam najzwyklejszy model.


5

W zależności od posiadanego telewizora, tuner będzie można podłączyć za pomocą kabla HDMI lub eurozłącza - dobrze też zorientować się, czy tuner ma w zestawie okablowanie (większość ma, ale dobrze jest chuchać na zimne). Trudno przewidzieć tu wszystkie warianty połączenia, jednak na ogół jest to prosta, intuicyjna czynność, a każde zakupione urządzenie powinno posiadać instrukcję, w której instalacja opisana będzie krok po kroku.


6

Na zakończenie dodam tylko, że jeśli ktoś zdecyduje się jednak na wymianę telewizora, to warto wybrać na zakupy odpowiedni moment, najlepiej wyprzedażowy. Aby zgrać to w czasie dobrze sprawdzić harmonogram wyłączania nadajników, który znaleźć można na tej stronie: http://www.telewizja-cyfrowa.com.pl/2011/10/harmonogram-wylaczania-telewizji-analogowej/ Co ciekawe, takiej informacji nie ma na stronie oficjalnej dotyczącej cyfryzacji, gdzie podano jedynie plan dla nadawania multipleksów, pomijając kwestię wyłączenia nadawania analogowego. Warto też wiedzieć, że sprzedawcy mają OBOWIĄZEK poinformowania klienta o możliwości odbioru w standardzie MPEG4 telewizora jeszcze przed wystawieniem rachunku, klient natomiast powinien potwierdzić przyjęcie tego do wiadomości. Zaniedbania w tej kwestii grożą nieuczciwym sprzedawcom wysokimi karami finansowymi.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.03.2012

Komentarze

Ja polecam kupno tunera cyfrowego (prawidłowa nazwa dekodera). W porównaniu do nowego telewizora koszt niewielki, a poprawa znaczna. Obraz bardzo się polepszył, jakością nie odbiega teraz od tej z kablówki. Oprócz lepszej jakości tunery mają możliwość nagrywania jak magnetowidy oraz włączania pauzy (timeshift) podczas audycji na żywo. No i więcej kanałów - obecnie odbieram 14 programów, ale docelowo ma być ich więcej.

Ostatnio zmieniony: 2012-03-08 12:33:04

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj