Jak pracować w obszarze papieru w AutoCadzie?
AutoCad oferuje szereg ciekawych możliwości. Między innymi pozwala na stworzenie różnorodnych wydruków w różnych skalach na podstawie elementów zawartych w obszarze modelu. Skorzystanie z tej właściwości wymaga jednak nieco innego podejścia do tworzenia projektu. Co warto wiedzieć, aby móc pracować w obszarze papieru?
- • AutoCad lub AutoCad LT.
Czym jest obszar papieru?

Obszar papieru lub układ strony jest sposobem na powiązanie zawartości projektu, skali wydruku i przypisanej do tego wydruku drukarki lub plotera. Istotą obszaru papieru jest możliwość przypisania wielu parametrów wydruku, skali linii, skali tekstu, warstw etc. w niezależnych arkuszach wydruku oraz wykorzystania zawartości projektu stworzonej w obszarze modelu. Połączenie obszaru modelu i papieru dokonywane jest za pomocą rzutni. Rzutnia pozwala na ograniczenie wielkości drukowanego obszaru ustalenie skali rysunku widocznej w rzutni oraz włączanie i wyłączanie warstw z obszaru modelu. Dzięki takim możliwościom można w obszarze papieru wyświetlić kilka rzutni tworząc zawartość wydruku z rozproszonych składników w obszarze modelu.
Jak skorzystać z obszaru papieru?
Jak przygotować model do wydruku w obszarach papieru

Model musi spełniać pewne niezbędne wymagania. Przede wszystkim musimy rozplanować rozmieszczenie elementów projektu tak, aby definiowane w obszarze papieru rzutnie pokazywały tylko interesującą nas zawartość. Definiujemy więc poszczególne fragmenty dokumentacji w różnych obszarach przestrzeni modelu. Możemy np. zdefiniować wspólną legendę i umieścić ją przez rzutnie na rysunkach odnoszących się do tej legendy. Możemy również stworzyć części rysunku w różnych skalach i wyświetlić je w rzutniach w skali 1:1.
Publikacja i wymiana plikami.
Gotowy rysunek powinien być wykorzystywalny w następnych projektach oraz łatwy do edycji. Istotą pracy w obszarze papieru powinno być takie skonstruowanie projektu, aby dzięki modyfikacjom w obszarze modelu szybko nanosić niezbędne poprawki nie powodując szerokich zmian w ustawieniach wydruku poszczególnych rysunków, z których składa się projekt. Dobre udokumentowanie przyjętych założeń i trzymanie się tych ustaleń może usprawnić pracę zespołów projektowych i ograniczyć czas potrzebny na konfekcję rozwiązań projektowych.
Dodaj komentarz