Jak napełnić cartridge T573 do drukarki fotograficznej PictureMate 100 Epson?
Koszt nowego fabrycznego atramentu T-573 do tej drukarki Epsona jest dość duży. Wysoka cena tuszu sprawia, że koszt odbitki fotograficznej wydrukowanej na tej skądinąd niezłej drukarce siega pojedynczych złotych. Opracowałem metodę wielokrotnego napełnienia takiego cartrige i chcę się w tym artykule nią z wami podzielić.
- • Tusze dedykowane do Epsona - np. EcoInk
- • Reseter Epson
- • Nić bawełniana
- • Chusteczki jednorazowe lub papier toaletowy
- • Wiele cierpliwości

Drukarka PicutureMate Epsona jest bardzo zaawansowana technicznie. Cartridge pełni w tym modelu podwójną rolę, pojemnika na tusz i suspensera na zuźyty tusz do płukania głowic. Jak większość cartridge Epsona i ten zawiera w konstrukcji chip zawierający informacje o stanie napełnienia tuszy. Potrzebne, więc będą tusze dedykowane do Epsona w strzykawkach, reseter chipów i dużo wolnego czasu.

Proces rozpoczynamy od określenia stanu tuszy w drukarce, jeśli tusze pokazują stan zero można wyjąć cartridge z obudowy, najlepiej skorzystać z instrukcji obsługi drukarki. Dostaniemy do rąk płaskie pudełko wielkości kasety wideo. Zauważyć od razu można, że T573 jest czterokolorowym cartridge. Trzy podstawowe kolory Cyan, Magenta i Yellow oraz Black, absolutnie wystarczają do uzyskania jakości fotograficznej. Cartridge posiada nalepkę którą należy rozciąć wzdłuż szwu obudowy. Następnie od strony otworów zbiorniczków należy otworzyć cart na pół. Zauważymy w środku cztery foliowe woreczki, a na wieczku zbiornik na tusz wykorzystany do płukania głowic.

Numeracja woreczków zawiera litery Y, C, M,B i takimi tuszami należy napełnić każdy ze zbiorników. Ja stosuje powolne wtłaczanie tuszu przez otwór woreczka do środka do uzyskania wtłoczenia max 10 ml tuszu jednorazowo dla każdego koloru. Napełnione woreczki można poznać po przemieszczającym się w środku tuszu. Możemy je teraz odłożyć do czasu skompletowania zbiornika.

Resetowanie cartridge niestety wymaga wydłubania płytki chipa i przyłożenia do styków resetera. Ja używam modelu GR-UT002. Po przyłożeniu poprawnie styku do resetera czekam, aż dioda z czerwonej zmieni kolor na zieloną , i proces resetowania skończony.

Dla pewności załączam układ woreczków w pudełku cartridge, 7 niebieski, 8 żółty, 9 czarny, 10 czerwony.
Ostatni dość czasochłonny proces to usunięcie zbędnego tuszu z suspensera. Nie należy dziurawić foli na pojemniku ssącym. Istnieje mała dziurka odpowietrzająca zbiornik i należy w nią wprowadzić odcinek grubej bawełnianej nici. Zbiornik ustawić pionowo krawędzią z otworkiem do dołu. Nić docisnąć do powierzchni chusteczki jednorazowej lub papieru toaletowego i obserwować powolne sączenie się tuszu ze zbiornika.
U mnie ten proces trwał 2 dni. Nie usuniecie tuszu z suspensera może spowodować awarię całej drukarki.
Po opróżnieniu suspensera, umieszczamy na miejscu woreczki z tuszem i chip i składamy cały cartridge do kompletu. Umieszczamy w drukarce i cieszymy się kolejnymi tanimi wydrukami w jakości Photo.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Uwaga woreczków nie wolno uszkodzić, również należy zadbać o całość folii na zbiorniku suspensera.
- •Uszkodzony zbiornik może uszkodzić całą drukarkę.
- •Zamiana tuszy może spowodować uszkodzenie głowicy Epsona.
Dodaj komentarz