Jak ładować akumulatorki ?
Współczesny świat dostarczył nam całą masę niepotrzebnych gadżetów, a każdy z nich woła „I need Power !” (Ja chcę zasilania). Aparat fotograficzny, mp3, telefon, pilot od TV, pilot od wieży, pilot od bramy, pilot od samochodu, pilot od dekodera, pilot od dvd, czy jeszcze leci z nami pilot ….? walki talkie, bezprzewodowe myszy, klawiatury, zegarki, latarki, gps’y … wszędzie potrzebne jest zasilanie. Akumulatorki mimo, że są droższe w cenie w użytkowaniu są dużo tańsze z uwagi na możliwość ładowań i wielokrotnego użytkowania.

Najpopularniejsze akumulatorki potocznie nazywane „paluszki” występują w dwu rozmiarach: oznaczenie AA dotyczy standardowych „paluszków”, oznaczenie AAA dotyczy mniejszych paluszków (te najczęściej występują w mp3, czy pilotach.
Napięcie standardowych, naładowanych akumulatorków powinno oscylować w granicach 1,2 -1,3 V

W zależności od użytych do budowy związków chemicznych akumulatorki możemy podzielić na: Akumulatory NiHM (niklowo-metaliczno-wodorkowe) najpopularniejsze na rynku, NiCd (niklowo-kadmowe) wycofywane z produkcji z uwagi na trujące właściwości kadmu, akumulatorki Li-Ion (litowo jonowe) oraz pozostałe.
Najważniejszym parametrem dla uwzględnienia prawidłowego ładowania jest jego pojemność.
Im większa pojemność akumulatorka tym „więcej prądu” w sobie ma zmagazynowane a jednocześnie będzie potrzebował więcej prądu do naładowania. Przykładowo jeżeli masz akumulatorki o pojemności 2700 mA (mili Amperów) to należy je ładować prądem 270 mA przez około 10 godzin lub prądem 1350 mA przez około 2 godziny.
Pamiętaj bezpieczniej i lepiej zawsze jest ładować akumulatorek mniejszym prądem a dłużej
Z uwagi że prąd ładowania musi być dopasowany do pojemności ładowanych akumulatorków musisz dobrać odpowiedni prąd ładowania do pojemności ładowanych akumulatorków jeżeli sam nie potrafisz tego zrobić poproś kogoś kto się orientuje lub stosuj tylko dedykowaną ładowarkę do posiadanych akumulatorków.
Akumulatorki posiadają tzw. efekt pamięci lub „leniwej baterii”, polega on na tym że pierwszych kilka ładowań jak gdyby formatuje zakres pracy akumulatorka. Niewłaściwe pierwsze ładowania mogą całkowicie zepsuć jego sprawność.
Aby prawidłowo sformatować nowe akumulatorki należy doprowadzić do ich rozładowania a następnie do pełnego naładowania. Tę operację należy kilkakrotnie powtórzyć.
Prawidłowe cykle ładowania przedłużą żywotność i sprawność akumulatorków.
Dodaj komentarz