Jak działa zasilacz buforowy?

Urządzenia elektroniczne zwłaszcza mikroprocesorowe wymagają ciągłości zasilania. Szczególnym przypadkiem są urządzenia zasilane napięciem stałym. Jak to działa i jak zadbać o poprawną pracę urządzeń zasilanych z zasilacza buforowego?

1
Zasilacz buforowy sposób na brak zasilania. Zasilacz buforowy sposób na brak zasilania.

Zasilacz buforowy jest połączeniem zasilacza napięcia stałego z akumulatorem. W najprostszym przypadku napięcie wyjściowe zasilacza jest tożsame z napięciem roboczym akumulatora, jednak bywają rozwiązania bardziej zaawansowane, gdzie napięcie akumulatora jest wyższe lub niższe od napięcia wyjściowego.
Typowy zasilacz buforowy na akumulatory AGM 12V posiada napięcie wyjściowe od 12-13,5V. Budowa akumulatora AGM sprawia, że właśnie 13,5 V jest napięciem podtrzymania stanu naładowania sprawnego akumulatora i takie napięcie panuje zazwyczaj na wyjściu zasilacza. Należy pamiętać, że zasilacze buforowe nie są zasilaczami stabilizowanymi co sprawia, że w zależności od trybu pracy napięcie może się wahać w granicach pracy akumulatora!


2

Warto zapamiętać również, że zasilacz buforowy pobiera część energii elektrycznej do zasilania podłączonych urządzeń oraz sporą część energii do ładowania i doładowywania akumulatora. W takiej sytuacji pozostawienie zasilacza buforowego na dłuższy okres czasu niepodłączonego do zasilania sieciowego może poskutkować rozładowaniem akumulatora i długim czasem potrzebnym do ponownego jego naładowania, a co za tym idzie dodatkowym zżuciem energii. Zdecydowanie lepszą strategią jest stałe zasilanie i doładowywanie podtrzymujące akumulatora.


3

Czas pracy zasilacza w trybie pracy awaryjnym zależy od pojemności akumulatora, która spada wraz z jego wiekiem. Wskazane jest wymienianie akumulatora na zgodny z dotychczasową pojemnością maksymalnie co 5 lat. Właściciele budynków z systemami alarmowymi muszą, więc liczyć się z koniecznością ponoszenia kosztów doładowywania akumulatora i jego wymiany.


4

Uszkodzony akumulator może być przyczyną dodatkowych strat energii, zwarcia a nawet pożaru. Warto okresowo sprawdzać jego pojemność i sprawność, ponieważ jeśli zawiedzie cały zasilany system przestanie działać w czasie awarii napięcia zasilania.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie należy się dziwić, że w domku jednorodzinnym wyposażonym w system alarmowy licznik wciąż się kręci.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.02.2013

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 17:33:15

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj