Jak dbać o komputer w czasie upałów?
Tego roczne lato obfituje w bardzo wysokie temperatury. Cierpią ludzie, zwierzęta również sprzęt elektroniczny, wśród nich komputery. W tym tekście wskażę parę porad jak zabezpieczyć komputer i dane w czasie upałów, by gdy padnie kolejny rekord gorąca, nie padł komputer.
- • Komputer stacjonarny lub laptop
- • Coolery
- • Programy informujące o temp.
Gdy nam ludziom jest gorąco, zwykle zdejmujemy ubranie. Parafrazowanie tej zasady nie sprawdzi się w przypadku komputera – ściągnięcie obudowy wydaje się dobrym pomysłem, ale to właśnie ona, odpowiednio zaprojektowana obudowa ma chłodzić podzespoły. Dodatkowo chroni „wnętrzności” komputera przez kurzem i chroni jego użytkownika przed porażeniem prądem. Należy zadbać by wszystkie otwory w zamkniętej obudowie, były drożne.
Podobnie rzecz ma się z laptopami i notebookami. W czasie upałów nie należy umieszczać ich na pościeli, kolanach, wszędzie tam, gdzie przepływ powietrza z wentylatorów umieszczonych pod spodem lub z boku, byłbym utrudniony. Należy przeczyścić wyloty powietrza by umożliwić lepsze chłodzenie.
Wszystkie operacje, które wymagają od komputera dużego „myślenia” czyli defragmentacje plików czy wykonywanie kopii zapasowych należy wykonywać wieczorem, gdy jest chłodniej. Podczas takich operacji dyski za dnia cierpią!
Warto zainstalować na swoim komputerze program, który poinformuje nas o tym, że temperatura niebezpiecznie się podniosła. Np. program CPUCool - podaje temperaturę płyty głównej, procesora, prędkości obrotowe wiatraków dla układów Intel, śledzi stan zdrowia dysków twardych za pomocą technologii S.M.A.R.T.. Jest zoptymalizowany dla procesorów Intel, AMD, Cyrix.
Jeśli komputer podczas upalnego dnia, zacznie dziwnie pracować, tzn. wydawać z siebie niepokojące dźwięki. Należy wtedy wyłączyć sprzęt i nieco obniżyć temperaturę w pokoju, przez wietrzenie lub za pomocą klimatyzacji. Jeśli się nie da – zainstalować dodatkowe chłodzenie, świetnie sprawdza się chłodzenie wykorzystujące wodę.
Uwagi i spostrzeżenia
- •W czasie upałów należy wykonywać kopie zapasowe danych częściej niż zazwyczaj.
Galeria


Dodaj komentarz