Jak zrobić wytłoczkę na wymiar?
Wytłoczka to popularne opakowanie jajek. Czasem wytłoczki stosowane są do urządzeń elektronicznych jako opakowanie ekologiczne. Często makulaturowa wytłoczka zastępuje styropian lub piankę. Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taką wytłoczkę oraz pudełko stworzyć sobie samemu dla własnego bezcennego przedmiotu z kolekcji lub po prostu dla celów zabezpieczenia cennego urządzenia na czas transportu.
- • Papier odpadowy, gazety, ulotki, kartoniki i opakowania z papieru
- • Wiertarka elektryczna ręczna
- • Mieszadło do kleju do glazury
- • Folia np. z teczki na dokumenty lub opakowania z zabawek blister
- • Taśma samoprzylepna np. DuckTape
- • Woda
- • Wiadro
- • Niszczarka do dokumentów lub ostra tarka do warzyw.
- • Nożyczki i nóż do papieru

Wytłoczka jest zrobiona z papieru. Ten papier to właściwie papier czerpany, dosłownie jak za czasów średniowiecza. Aby uzyskać surowiec wystarczy rozejrzeć się za ulotkami i gazetkami reklamowymi, niepotrzebnymi gazetami, ścinkami papieru, nawet opakowaniami papierowymi po zakupach spożywczych.
Generalnie każdy niepotrzebny już papier może stanowić surowiec do wytworzenia własnej wytłoczki.
Przedmiot, który będzie docelowo przechowywany w wytłoczce należy owinąć folią sterczową, możliwie szczelnie i dokładnie zabezpieczając go przed wilgocią. Sam przedmiot będzie stanowił element formy do wytłoczki. Do tego przyda na się jeszcze gruba folia np.: z teczki na dokumenty lub opakowanie foliowe po zabawkach dziecięcych.
Ochroniony szczelnie przedmiot dla pewności jeszcze uszczelniony taśmą klejącą i włożony do woreczka foliowego stanowi główny element formy. W grubej folii wycinamy ostrożnie otwór o kształcie największego obrysu przedmiotu zafoliowanego. Za pomocą taśmy klejącej umieszczamy przedmiot w otworze starając się uzyskać efekt, w którym dla przedmiotu powstaną dwie wytłoczki po obu stronach foli grubej, które po zetknięciu ze sobą dadzą nam docelową wytłoczkę dwuczęściową.
Nasze papiery wrzucamy do biurowej niszczarki lub składamy w grubą kulkę z papieru i ścieramy ją na ostrej tarce do warzyw. Generalnie im drobniej papier rozdrobnimy mechanicznie tym lepiej. Następnie skrawki umieszczamy w wiaderku z ciepłą wodą. Wody musi być dwa razy więcej objętościowo niż poszatkowanego papieru. Bierzemy wiertarkę elektryczną i mieszadło do kleju do glazury. Na możliwie małych obrotach mieszamy powstałą pulpę. Zostawiamy na kilka godzin. Jeśli wytłoczka ma być szczególnie trwała szykujemy klej do tapet. Jeśli nie wystarczy sama woda.
Na powierzchni foli w formie określamy wielkość docelowego pudełka, w które włożymy wytłoczkę. Jeśli jest nieznana dajemy dość duży margines. Teraz kolejny raz mieszamy masę papierową, tak aby uzyskać możliwie gładkę konsystencję. Za pomocą stalowego sitka zaczerpnijmy porcję masy i nakładamy na jedną ze stron formy, dość grubo przynajmniej 3 mm warstwy pulpy mokrej. Ważne, żeby zachować ciągłość warstwy, po nałożeniu uciskamy palcami szczególnie skomplikowane fragmenty. Suszymy masę na słońcu. Po wysuszeniu mamy wytłoczkę z jednej strony formy. Obracamy formę i podobny proces przeprowadzamy dla drugiej strony formy.
Gotową wytłoczkę możemy polakierować lub pokryć tkaniną. Jest to potrzebne wtedy, gdy kontakt z szorstkim papierem mógłby uszkodzić powierzchnię przechowywanego przedmiotu. Lakier dodatkowo zapewni wodoodporność powierzchni naszego opakowania, futerału. Docinamy krawędzie wytłoczki do rozmiaru pudełka i mamy gotowy dopasowany futerał ekologiczny do naszego ulubionego przedmiotu. Wytłoczka doskonale zabezpieczy przedmiot przed upadkiem, czy stłuczeniem. Pudełko zaś przed kurzem i wpływem światła. I wciąż jesteśmy proekologiczni.
W przypadku zestawów przedmiotów warto w powierzchni foli przygotować otwory dla wszystkich elementów zestawu i dopiero wtedy wypełnić je przedmiotami lub ich modelami. Proces tworzenia wytłoczki pozostaje identyczny.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Zrób sobie opakowanie do wysłania przedmioru po aukcji. To też jest recycling. Cenne przedmioty, do których nie posiadałeś dotąd futerału, teraz możesz pięknie wyeksponować.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-07-18 20:25:37
Ostatnio zmieniony: 2011-10-20 16:33:57
Ostatnio zmieniony: 2011-02-24 14:57:11
Dodaj komentarz