Jak zrobić latawiec?

Jak ciekawie spędzić z dzieckiem wietrzny, niedzielny dzień? To proste – możemy zrobić latawiec, który później będziemy mogli przetestować na dworze. Jeśli podążymy krok za krokiem za tą poradą będziemy cieszyć się godzinami zabawy z dzieckiem na wietrze. Aby wykonać własnoręcznie latawiec postępuj krok po kroku...

  • Cienka żyłka wędkarska zdolna wytrzymać ciężar około 7 kg
  • Cienki worek foliowy
  • Słomki koktajlowe bez zgięć i perforacji
  • Klej szybkoschnący (super glue, kropelka itd.)
  • Igła do wykonania otworów
  • Nożyczki
1

Weź plastikowe słomki i złóż je na krzyż, zachowując kąt 90 stopni pomiędzy nimi. Na złożeniu słomek sklej je szybkoschnącym klejem przytrzymując klika sekund w niezmienionej pozycji w taki sposób aby zaschnięty klej utrzymał słomki. W przypadku klejów cianopanowych plastikowe słomki mogą ulec lekkiemu nadtopieniu, dlatego warto bacznie obserwować proces schnięcia aby nie rozpadł się nasz stelaż.


2

W końcówkach słomek, około 0,5 cm przed końcem robimy igłą do szycia dziurkę przelotową w taki sposób, aby można było na przestrzał przeciągnąć żyłkę dookoła stelażu. Żyłka stanowić będzie miejsce zaczepienia powierzchni nośnej naszego latawca.


3

W tym kroku na blacie rozkładamy worek i rozcinamy go wzdłuż dolnego zgrzewu, tak aby otrzymać jak największy kawałek folii. Rozcięty worek układamy na blacie tak aby był on równomiernie ułożony i nie odstawał od blatu.


4

Przykładamy do worka nasz gotowy stelaż i wycinamy około centymetra dalej z każdej strony stelażu od jego krawędzi w celu późniejszego założenia i oparcia na żyłce.


5

Przygotowujemy szybkoschnący klej aby zlepić folię do stelażu i rozpoczynamy zakładanie 1 cm nadmiaru folii dookoła żyłki oplatającej stelaż. Delikatnie stawiamy niewielkie kropelki kleju w odstępach około 1 -2 centymetrów od siebie w taki sposób, aby były równomiernie rozmieszczone przy krawędzi. Należy zwrócić uwagę na klejenie punktowe, ponieważ zaschnięty klej jest dosyć ciężki i może zmienić statykę latawca lub zdecydowanie go przeciążyć.


6

W chwili kiedy mamy już cały latawiec oklejony dookoła przygotowujemy żyłkę wędkarską. Odcinamy 4 kawałki żyłki o długości ramion latawca (w całości, od jednego końca słomki do drugiego). Końcówki żyłek przywiązujemy do ramion stelażu latawca w taki sposób aby każdy róg latawca posiadał jedną żyłkę. Drugi koniec wszystkich żyłek związujemy ze sobą w taki sposób, aby były one równej wielkości, a węzeł po naciągnięciu żyłek zbiegał się ze środkiem latawca. Jeśli jest inaczej musimy nasz węzeł poprawić.


7

Do poprawnie związanego latawca dowiązujemy żyłkę prowadzącą, czyli taką, która będzie utrzymywać nasz latawiec pod naszą „kontrolą naziemną”. Dowiązanie żyłki prowadzącej należy wykonać w miejscu gdzie zbiegają się żyłki wypuszczone z poszczególnych rogów stelaża.


8

Ponieważ żyłka wędkarska posiada dość śliską powierzchnię aby uniknąć rozwiązania warto wszystkie węzły zabezpieczyć odrobiną kleju szybkoschnącego, bądź w najgorszym przypadku szybkoschnącego lakieru do paznokci. Zabezpieczy to nasze węzły.


9

Latawiec jest już skończony, warto pozostawić go na chwilę aby klej zastygł do końca. Po krótkiej chwili sprawdzamy czy aby na pewno wszystko jest w porządku z punktami zlepień folii i możemy udać się na podwórko lub plac osiedlowy aby nasz latawiec przetestować.


10

Uwagi i spostrzeżenia

  • Krok 1 – jeśli nasze słomki są krótkie warto rozważyć połączenie czterech słomek zamiast dwóch.

  • Krok 5 – klej cjanopanowy może stopić folię i utworzyć w jej powierzchni szczeliny, co zmniejszy skuteczność powierzchni nośnej latawca.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.05.2010

Komentarze

świetna porada, takie zajęcia techniczne z udziałem dzieci i dorosłych to fajna sprawa

Ostatnio zmieniony: 2013-03-10 15:23:08

Fajny pomysł na zachęcenie dziecka do kreatywności, zadań technicznych i do spędzenia czasu na zewnątrz zamiast gier komputerowych. Super porada :)

Ostatnio zmieniony: 2012-09-26 22:05:50

zainspirowała mnie ta notka!

Ostatnio zmieniony: 2011-08-25 22:13:47

Dobry pomysł na zorganizowanie czasu dziecku.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-19 13:15:04

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj