Jak zrobić karmnik do akwarium na pływający pokarm dla rybek?

Sprzęt akwarysty to wiele cennych urządzeń ułatwiających pielęgnację rybek w akwarium. Jednym z takich urządzeń jest karmnik dla ryb na pływający, suchy pokarm. Większość ryb taki pokarm pobiera wprost z powierzchni wody. Jak im to ułatwić nie zanieczyszczając całego akwarium?

  • Rurka plastikowa PCV lub PE
  • Pusta butelka PET lub Polipropylenowa
  • Urządzenie do gorącego powierza lub płytka gazowa
  • Papier śniadaniowy lub papier do pieczenia
  • Żelazko do prasowania z regulacją mocy
1

Jak działa karmnik?

Jak działa karmnik? Kształt okrągły karmnika ułatwia czyszczenie.

Karmnik do pokarmu pływającego to rodzaj ogranicznika w postaci pływającej ramki, kółka etc., którego zadaniem jest ograniczenie powierzchni, po której rozpłynie się pokarm w płatkach. Zaletą takiego rozwiązania jest utrzymanie całego pokarmu w jednym przewidzianym do tego celu miejscu i zmniejszenie opadania pokarmu na dno całego akwarium.


2

Dobieranie kształtu karmnika

W zależności od rodzaju hodowanych rybek i ich upodobań możemy zastosować kształt karmnika okrągły lub prostokątny. Karmnik okrągły będzie mógł się swobodnie obracać na wodzie, karmnik prostokątny oprze się o powierzchnię szyby, przy której go wypuścimy. Dla uzyskania karmnika okrągłego potrzebny nam będzie odcinek cienkiej sztywnej rurki np. od balonika lub dużego lizaka. Rurkę nagrzewamy trzymając nad źródłem ciepła np. palnikiem kuchenki gazowej, aż do momentu kiedy wyraźnie zmięknie. Teraz owijamy rurką butelkę po napoju lub puszce po Coli. Odczekujemy, aż plastik ostygnie. Końce rurki ścinamy tak, aby zamknął się pełny pierścień w coś w rodzaju torusa. Teraz nagrzewamy długi pręt metalowy lub gwóźdź i zgrzewamy końce rurki tworząc zamknięty okrąg. Zgrzane końce szlifujemy papierem ściernym. Okrągły, pływający karmnik jest gotowy.


3

Karmnik prostokątny

Karmnik prostokątny Karmnik prostokątny lepiej wykorzystuje zajmowaną powierzchnię wody.

Butelkę po ketchupie lub butelkę PET rozcinamy uzyskując płaski kawałek foli plastikowej. Butelki po ketchupie mają ładny czerwony kolor, zaś butelki PET mogą mieć wiele różnych odcieni. Kawałek folii prostujemy poprzez wyprasowanie go przez papier śniadaniowy, żelazkiem ustawionym na temperaturę 240-250°C. Uzyskany odcinek będzie podstawą do wycięcia ramki prostokątnej. Znając gabaryty posiadanego odcinka plastiku powinniśmy narysować sobie model ramki z ściankami bocznymi o wysokości 3-5 mm.
Teraz odwzorowujemy na plastiku z szkicu pisakiem wodoodpornym kształt ramki oraz wewnętrznych i zewnętrznych ścianek naszego karmnika taki, aby po zagięciu boków uzyskać coś w rodzaju pontonika. Do zagięcia boczków paska wykorzystujemy krawędź żelazka przesuwając nim przez papier wzdłuż wyznaczonej pisakiem linii gięcia. Gorący plastik łatwo daje się wygiąć. Uzyskujemy przestrzenną ramkę. Wszelkie krawędzie należy wygładzić i zaokrąglić, aby rybki nie pokaleczyły się o nie.


4

Test pływalności

Większość plastików takich jak polietylen, polipropylen pływa na powierzchni wody bez komór powietrznych. Nasz karmnik powinien nieco zanurzyć się w wodzie, ale częściowo wystawać nad powierzchnię tak, aby pokarm został uwięziony pomiędzy ściankami wewnętrznymi. Wykonane przez nas karmniki puszczamy na powierzchnię wody i patrzymy, czy utrzymują się na niej w oczekiwany sposób.
Jeśli tak, czas wsypać odrobinę pokarmu w płatkach i cieszyć się widokiem rybek podpływających w dobrze widoczne dla nas miejsce i zajadających z apetytem.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.10.2013

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj