Jak zacząć naukę gry na gitarze?
Nie zależnie od tego jaką muzykę chcemy grać, nie ważne czy interesuje nas gitara klasyczna, akustyczna czy też elektryczna, aby rozpocząć naukę i wdrożyć się w regularne ćwiczenia musimy wiedzieć parę rzeczy.
- • Chęci, cierpliwość!

Na początku należy zrozumieć na czym polega istota nauki gry na gitarze. "Sesja treningowa" nie polega na bezsensownym katowaniu utworów z tabulatur. Nie chodzi o to żeby dorwać pierwsze lepsze taby z internetu i bez zastanowienia katować instrument. W parze z nauką piosenek idzie rozwój techniki gry. Nie chodzi o to żeby wybrzdąkać piosenkę. Gramy po to żeby to było miłe dla ucha, żeby dostarczało nam pewnych emocji dlatego niezbędna jest odpowiednia technika gry i wrażliwość muzyczna. Zaczynając naukę gry, pamiętajmy żeby stopniowo dawkować sobie trudność piosenek. Zacznijmy od banalnego wlazł kotka, ale zagrajmy to uderzając ładnymi młoteczkami, dokładnie przykładając opuszki palców lewej ręki do progów. Stopniowo dawkujmy sobie poziom trudności utworów, przez cały czas zwracając uwagę na technikę gry.
Kolejna sprawa to rozwój poczucia rytmu. Grając odpowiednie dźwięki bez ładu i skład nigdy nie zagramy ładnej piosenki. Często młodzi ludzie, którzy sami chcą się uczyć gry na gitarze korzystając z zasobów internetu chcą przeskoczyć pewne schodki. Niestety w muzyce nie ma tak prosto. Żeby zostać dobrym gitarzystą, pianistą ect. należy przykuwać uwagę do wszystkich elementów, ćwiczyć roztropnie, a przede wszystkim cierpliwie. Proponuję korzystanie z metronomu przez pierwsze miesiące nauki, to bardzo dobrze rozwija poczucie rytmu.
Kolejna rzecz to materiały, z których będziemy korzystać. Ciężko jest znaleźć nuty w internecie, natomiast jeżeli macie dostęp do w miarę łatwych piosenek dla początkujących, zapisanych nutami, myślę, że warto nauczyć się czytać nuty ponieważ jest to zapis kompletny. Nuty reprezentują zarówno dźwięki jak i ich wartości ( czas trwania), pauzy. Dużo łatwiej jest rozwinąć poczucie rytmu i swoisty sens muzyczny jeżeli zaczynamy od nut.
Wiem, że spora część z was uprze się mimo wszystko przy tabulaturach. Nie jest to zła rzecz, pod warunkiem, że użyta z rozsądkiem. Wyszukując tablatury, starajmy się dobierać wersje do których są nagrania audio. Pamiętajmy, że w tabulaturach nie ma wartości dźwięku, więc przy nauce niezbędne nam będzie nagranie danego utworu. Nie dajmy się pochłonąć serwisom w stylu ultimateguitar, lub 911tabs, na których tabulatury może wrzucać każdy, a większość zasobów tych że serwisów jest nie warta rozpatrywania.
Jeżeli chcesz zostać samoukiem ważne żebyś podszedł do sprawy mądrze. Szukaj informacji w różnych źródłach, weryfikuj je. Zwracaj wagę na sposób wykonywanych ćwiczeń. Pamiętaj o rozwoju techniki, poczucia rytmu, a także nauce teorii muzycznej. Bądź cierpliwy, nauka gry na instrumencie to nie miesiąc, rok, potrzeba lat, aby w pełni opanować dany instrument.
To kilka rad od wygi w tej dziedzinie. Sam jestem samoukiem, a w swojej karierze popełniłem wiele błędów, zanim ktoś naprowadził mnie na dobre tory.
Życzę powodzenia w karierze muzycznej!
Uwagi i spostrzeżenia
- •Uważnie weryfikujcie informacje zamieszczone w internecie, konsultujcie się z ludźmi, którzy mają pojęcie o instrumencie, a nie udają ogranych!
Dodaj komentarz