Jak wykorzystać elementy elektroniczne do produkcji biżuterii?

Elektronika stała się napędem naszej cywilizacji. Coraz bardziej jesteśmy uzależnieni od urządzeń elektronicznych. Na co dzień elementy elektroniczne są ukryte w obudowach urządzeń. Czasem producenci tworzą obudowy przeźroczyste i to już daje do myślenia. A gdyby, tak elementy stały się tematem ozdób, biżuterii?

  • Lutwowanie, klejenie.
  • Obróbka elementów miniwiertarką Dremel
1
Elektronika wymaga specjalistycznych narzędzi. Elektronika wymaga specjalistycznych narzędzi.

Każde urządzenie elektroniczne zawiera szereg tranzystorów, mikroprocesorów, diod, rezystorów, kondensatorów oraz samych płytek drukowanych. Jeśli podejść do nich z punktu artyzmu i estetyki prezentują sobą bardzo obiecujący materiał. Większość elementów to produkty desek kreślarskich różnych producentów , ergonomistów, ale również plastyków. Elementy mogą być pokryte złotem, srebrem, platyną, same znaki firmowe producentów też stanowią ciekawe elementy zdobnicze.


2

Główną zaletą elementów elektronicznych jako surowca do produkcji biżuterii jest ich naturalna wysoka trwałość. Obudowy są projektowane zarówno do ochrony cennych obwodów wewnętrznych, jak i dobrego przewodzenia ciepła. To powoduje, że uzyskaną biżuterie łatwo będzie przechowywać i konserwować. Najtańszym źródeł okazów są zużyte urządzenia elektroniczne, płyty główne komputerów, czy urządzenia codziennego użytku.


3

Podstawowe techniki wykonywania biżuterii z elementów elektronicznych to lutowanie miękkie cyną lub twarde srebrem, klejenie i wykorzystywanie naturalnych oczek, otworów, szczelin obudów. Można również zastosować splatanie końcówek i srebrzankę do tworzenia dodatkowych oplotów. Ciekawym zabiegiem może być robienie przekrojów elementów do czego można wykorzystać miniwiertarkę Dremel z tarczką korundową.


4

Jedną z fajniejszych technik otrzymywania oczka pierścionka lub wisiora z elementem elektronicznym w środku jest zalanie fragmentu płytki z elementem w żywicy epoksydowej lub poliestrowej. Tworzymy docelową formę z silikonu. I umieszczamy oczko w żywicy. Po skończeniu operacji powłokę z żywicy polerujemy na wysoki połysk i mamy scalaka w "bursztynie".


5

Fascynujące i zaskakujące może być również połączenie biżuterii starej z nową. Na przykład możemy uzupełnić stare wyblakłe oczko nowym, lub wpleść kolorowy rezystor w oprawę. Każda modyfikacja uwspółcześni przekaz. Skoro już jesteśmy otoczeni niewidzialną inteligencją można ją również wprowadzić w świat sztuki.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Możliwości są prawie nieograniczone:)


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.10.2011

Komentarze

super, bardzo ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 21:59:59

Bardzo ciekawe pomysły.

Ostatnio zmieniony: 2011-10-18 09:43:01

Ja trochę interesuję się biżuterią, coś robiłam swego czasu, więc takie informacje są bardzo intrygujące. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-10-17 20:19:04

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj