Jak wykonać zamiennik brakujących akcesoriów elektronicznych?
Urządzenia elektroniczne starzeją się bardzo szybko. Rok w dziejach komputerów to dziesięciolecia w innych dziedzinach. Dlatego też, producenci sprzętu elektronicznego bardzo szybko zmieniają wersje urządzeń i oprogramowania, często pozostawiając użytkownika ze starszą wersją urządzenia bez pomocy technicznej. Jeśli uszkodzi Ci się starszego typu klawiatura, interfejs lub myszka, nie pozostaje nic innego jak wykonać sobie zamiennik. Co jest potrzebne, aby taki zamiennik działał poprawnie?
- • Umiejętność czytania schematu
- • Umiejętność posługiwania się omomierzem
- • Znajomość elementów elektroniczych\
- • umiejętność lutowania.
Od czego zacząć?

Nasz tok postępowania opiszę na podstawie wykonania zamiennika klawiatury sterującej do wyważarki kół CEMB C65. Jest to na tyle stara maszyna, że szanse na dostanie działającego zamiennika foliowej klawiatury sterującej są niewielkie. Warto więc zamienić ten element, klawiaturą na tradycyjnych przyciskach stykowych.
Proces musimy rozpocząć od poznania zasady działania dotychczasowej klawiatury.
Po rozklejeniu warstwy folii udało się odczytać rozkład ścieżek napylanych na foli i na tej podstawie stwierdziłem, że jest to klawiatura stykowa 4 kolumny x 3 wiersze, przenosząca sygnały klawiszy na złącze 8 pinowe GoldPin żeńskie.
Pomysł
Analizując potrzeby użytkownika doszedłem do wniosku, że kolejna klawiatura naklejona na powierzchni monitora CRT to nie najlepszy pomysł, każde jej naciśnięcie powoduje ruch monitora na podstawie. Warto wynieść ją jako samostojącą konsolę połączoną elastycznym przewodem. Zastosowane złącze płaskie 8 pinowe łączące ścieżki napylane z kontaktami miedzianymi, też wymagało stworzenia zamiennika. Zamiennikiem okazało się być złącze z 8 GolPinami żeńskimi.
Pomysł, więc był następujący:
- •klawiatura numeryczna na 7 przyciskach chwilowych;
- •klawiatura sterująca funkcyjna na 4 przyciskach chwilowych;
- •montaż przycisków w otworach na obudowie uniwersalnej;
- •okablowanie przycisków oddające układ ścieżek klawiatury foliowej;
- •wykonanie złącza na listwie z goldpinami.
Złącze 8 pinowe

W celu ułatwienia pracy użytkownika na powierzchnię obudowy pod przyciski nakleiłem opis w postaci arkusza papieru zalaminownego na zimno przeźroczystą folią samoprzylepną. Z boku obudowy wyprowadziłem kabel do podłączenia do jednostki głównej. Kabel jest elastyczny, ale miejsce podłączenia goldpinów może ulec przełamaniu. Zastosowałem prosty zabieg: obie złączki przykleiłem butaprenem do powierzchni płytki z PCV. W płytce wykonałem dwa otwory i za pomocą krępowniczki, przypiąłem przewód do powierzchni płytki. Wtyk jest gotowy i zabezpieczony przed oderwaniem przewodów.
Testowanie
Nawet najlepiej wykonane urządzenie jest tylko tak dobre, jak składniki, z których powstało. Po wykonaniu połączeń, za pomocą omomierza, warto sprawdzić poprawność działania wszystkich styków w urządzeniu.
Opisana metoda dotyczy szeregu urządzeń, klawiatur, przewodów połączeniowych, gdzie odtworzenie schematu połączeń jest nieskomplikowane i nie wymaga specjalistycznego sprzętu.
Tą metoda możemy odtworzyć przyciski, konsole, sterowniki i mieć wiele radości z wykonanego urządzenia i działania większego systemu, pomimo upływu lat.
Dodaj komentarz