Jak wybrać dobry ośrodek jeździecki?

Jazda konna staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularna. Powstają nowe stajnie, stare są rozbudowywane. Skąd jednak laik ma wiedzieć, w którym miejscu warto rozpocząć przygodę z jeździectwem? Poniżej przedstawiam kilka rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka.

1

Konie- nauczyciele.
Powinny być zdrowe, zadbane, spokojne, bez narowów i posiadać odpowiednie umiejętności. Przyjrzyjcie się im w czasie oporządzania i pracy- czy gryzą, kopią, płoszą się z byle powodu, czy dzieci potrafi sobie z nimi poradzić. Konie muszą być wyszkolone w odpowiedni sposób, by same mogły pokazać adeptom, jak wykonać dane ćwiczenie. Ważny jest też ich wiek: 5 lat to minimum- młodszych organizmy i psychika nie są jeszcze dojrzałe.


2

Instruktor- tylko z uprawnieniami.
Zwróć uwagę, czy jasno wydaje polecenia, czy na bieżąco koryguje błędy adeptów, czy sam jest ubrany w sposób umożliwiający w każdej chwili wejście na konia. Nie musi osobiście prowadzić lekcji, ale jego obecność na ujeżdżalni jest obowiązkowa.


3

Ujeżdżalnia- bezpieczna.
Powinna mieć solidne ogrodzenie bez wystających gwoździ lub innych elementów, które mogą nam lub koniom zrobić krzywdę. Podłoże powinno być miękkie; nie może być ani twarde, ani grząskie, nie ma na nim miejsca dla kamieni czy śmieci. Mile widziana kryta ujeżdżalnia (halowa lub namiotowa), która umożliwi jazdę w deszczową i wietrzną pogodę oraz zimą w czasie dużych mrozów.


4

Stajnia.
Przestronna, widna, dobrze wentylowana i z siodlarnią. Boksy powinny być duże (zapewniające koniom swobodę ruchu), czyste ("czyste" nie znaczy "sterylne") i suche. Nie możemy mieć w niej wrażenia "stęchłego" lub "skisłego" powietrza. Przeciągi również nie są dobre.


5

Sprzęt- kompletny.
Siodła, ogłowia, toczki, ochraniacze i in. Wszystko musi być sprawne. Pourywane paski, przetarte szwy- takie rzeczy mogą stworzyć niebezpieczeństwo w trakcie jazdy. Rząd jeździecki nie może powodować obtarć u koni, powinny być też ochraniacze na nogi (zakładane w zależności od potrzeb). Mile widziane kaski lub toczki (lub kaskotoczki) dla osób nie posiadających własnego sprzętu.


6

Atmosfera
Im lepsza, tym lepiej :-) Jeśli panują dobre stosunki z instruktorem oraz wśród stałych bywalców, chętniej będziemy przyjeżdżać i sama nauka będzie przyjemniejsza.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jeśli chcemy tylko spacerek na koniku (dla siebie lub dziecka) upomnijmy się o kask lub toczek- musimy go dostać.

  • Wiele osób bez uprawnień instruktora jazdy konnej jest świetnymi nauczycielami, lecz gdy dojdzie do wypadku papier ma znaczenie...

  • Przyjrzyjcie się kilku ośrodkom- porównując je będziecie mieć punkt zaczepienia przy wyborze odpowiedniego.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.04.2011

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj