Jak wybrać dobrą gitarę akustyczną?

Gitara akustyczna kojarzy się z wesołą atmosferą przy ognisku, poezją śpiewaną, ale także skocznym country i wspaniałymi rockowymi balladami – nic więc dziwnego, że wielu – nie tylko początkujących - muzyków wybiera właśnie ten instrument. Jednak aby móc w pełni cieszyć się jego możliwościami warto dokonać przemyślanego zakupu i wybrać jak najlepiej dopasowany do swoich preferencji model

  • Sklep muzyczny w pobliżu, opcjonalnie znajomy gitarzysta (patrz punkt 1)
1

Jeżeli naukę gry mamy dopiero w planach, to najlepsze, co możemy zrobić, to poszukać wśród znajomych bardziej doświadczonego gitarzysty i poprosić o pomoc w zakupach – osoba mająca już pewne obycie z instrumentem będzie w stanie rzetelnie ocenić walory konkretnego modelu.


2

Kluczową sprawą jest oczywiście „ogranie” dostępnych instrumentów, porównanie ich pod względem brzmienia i głośności. Niektóre gitary są stworzone do klasycznego „bicia”, inne lepiej zabrzmią w delikatnej grze palcami lub solo kostką.


3

Niezależnie od tego, obowiązkowo należy sprawdzić jak gitara leży nam w rękach – osobie o małych dłoniach może utrudniać grę zbyt szeroki i gruby gryf, inni mogą z kolei czuć się niekomfortowo gdy szyjka instrumentu jest zbyt wąska.


4

Koniecznie należy sprawdzić strojenie gitary w różnych pozycjach – jeśli nie potrafimy sami tego zrobić, to prosimy sprzedawcę o nastrojenie i zagranie akordów w różnych rejestrach (np. E-dur, g#-moll od 4 progu 6. struny, d-moll od 7 progu 5. struny) – jeżeli instrument stroi nierównomiernie, należy poszukać innego.


5

Ważną rzeczą, zwłaszcza przy zakupie gitary z niższej półki cenowej, jest sprawdzenie, czy wszystkie progi są gładko zeszlifowane – w przeciwnym razie ryzykujemy nie tylko własnym dyskomfortem, ale także szybkim przecieraniem się strun i koniecznością ich wymiany.


6

Na nieco wyższym poziomie zaawansowania pojawia się wybór między różnymi rodzajami gitar, takimi jak dreadnought czy orchestra, z których każdy ma swoje plusy a tym samym nadaje się szczególnie do konkretnych stylów gry… Ale to już temat na osobny artykuł :).


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Zdjęcie pochodzi ze strony http://photosbyceline.com/


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.10.2009

Komentarze

Z grubsza o wszystkim tu powiedziano. Przydałoby się jeszcze wspomnieć o sprawdzeniu czy gitarka nie trzeszczy na żadnym progu, zbadać krzywiznę gryfu, wybrzmiewanie flażoletów itp. ale dla początkującego wystarczy, zwłaszcza przy niższych granicach cenowych, gdzie trudno o wiosła bez żadnych mankamentów. Resztę załatwi lutnik :)

Ostatnio zmieniony: 2010-12-12 20:28:40

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj