Jak skutecznie wejść w świat techniki fingerstyle na gitarze akustycznej?

Fingerstyle to mało popularna w Polsce technika gry na gitarze. W porównaniu do jakiegokolwiek innego gatunku muzycznego, muzyka akustyczna wymaga od gitarzysty najwyższej techniki i bardzo rozwiniętego poczucia rytmu oraz podzielności uwagi. Przedstawię wam ogólnie na czym polega granie palcami na akustyku.

1
fot. sxc.hu fot. sxc.hu

3 techniki.

Grając techniką fingerstyle mamy do dyspozycji kilka sposobów uderzania w struny:
1) kostka - jeżeli chodzi o kostkę to w przeciwieństwie do gitary elektrycznej kostka zastępuje nam kciuk, a zarazem ułatwia granie szybkich partii tudzież solówek. Kostka sama w sobie nie eliminuje gry palcami. Wybierając kostkę uderzamy zarówno kostką jak i 2 oraz 3 palcem.
2) Pazurek na kciuk - Na kciuka zakładamy pazurek, gdyż daje nam ładniejsze brzmienie akustyczne od zwykłego paznokcia, oraz umożliwia łatwiejsze tłumienie strun prawą ręką.
3) Pazurki na wszystkie palce - Są ludzie którzy preferują zakładanie specjalnych pazurków na każdy palec, zamiast zapuszczania paznokci bądź tipsów. Daje to możliwość wyrazistszego grania jeżeli gramy również ścieżki "perkusyjne"


2

O co w tym wszystkim chodzi?

Gra muzyki akustycznej opiera się w dużej mierze na graniu kilku ścieżek na raz. Oznacza to, że kciuk gra swoją partię, a palce swoją. Do tego może dojść jeszcze imitowanie perkusji poprzez uderzanie w pudło gitary bądź struny. Fingerstyle wymaga maksymalnej techniki zarówno lewej, jak i prawej ręki ( są muzycy, którzy grając solówki próbują apoyando na akustyku :) ).
Jeżeli chodzi o samą muzykę, to dostarcza nam niesamowitego brzmienia gitary akustycznej, w najpiękniejszej formie. Muzycy prezentują piosenki na pograniczu blues'a, a także utwory które mogą nas ukołysać. Jeżeli kiedykolwiek stwierdziłeś "tak chcę być super gitarzystą, chcę wyssać wszystko co się da z tego instrumentu", przestań oglądać Vay'a czy Satrianiego, a zacznij interesować się Tommym Emmanuelem!


3

Na początku, jeżeli dopiero wchodzimy w świat muzyki akustycznej proponuje zakup pazurka na kciuka, zapuszczenie i wypiłowanie na okrągło paznokci i startujemy.

Pierwszą rzeczą z jaką będziemy się zmagać przez długi czas, będzie "independence". Chodzi o wyrobienie sobie niezależności kciuka od reszty palców prawej ręki. Pierwsze dwa tygodnie to żmudne powtarzanie 4 uderzeń kciukiem, aż wejdą nam w krew, aż będziemy je wykonywać nie myśląc o nich.
Łapiemy dowolny akord i uderzamy kciukiem kolejno w struny EDAD ( basowe E). O co w tym chodzi? Po co ja to robię? Dobra minęła godzina daję sobie spokój? Nie! Bite 2 tygodnie możesz to trzaskać po kilka godzin dziennie. Po jakimś czasie stopniowo starasz się uderzać palcami, nie zakłócając gry kciuka. I to proszę państwa jest początek niezależności!


4

Drobny tip na koniec.

Pomimo iż wchodzimy w świat fingerstyl'u, pomimo, iz powoli udaje nam sie grać proste piosenki tego typu, nie zapominajmy o codziennych ćwiczeniach technicznych. Każdego dnia róbmy serię ćwiczeń związanych z legatami, z szybkością gry, zwracajmy uwagę na ułożenie palców lewej dłoni, ćwiczmy wyrazistość dźwięków, zwracajmy uwagę na dynamikę, ect.
To wszystko jest niesamowicie ważne, gdyż przechodząc od razu do piosenek i chcąc grać coraz to trudniejsze piosenki zbyt wcześnie, sprawiamy, że jakość naszej gry jest mierna. Gitarzyści klasyczni wiedzą o czym mówię, gitarzystom elektrycznym, którzy chcą się przerzucić, zmienić swój styl proponuję najpierw kilka lekcji z osobą kompetentną, która wprowadzi was w świat grania palcami.

Powodzenia!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.05.2012

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj