Jak napisać felieton ?
Felieton to jeden z bardziej zaawansowanych gatunków, który pełni funkcje publicystyczne nie tracąc przy tym cech literackich (kompozycja, środki stylistyczne). Obecnie nierzadko publikowane są w czasopismach lub dziennikach – zazwyczaj cyklicznie. W poradniku przedstawiam kilka cech felietonów, które mogą ułatwić chętnym jego pisanie.
Swoją obszernością ustępuje esejowi.
Zabierając się za felieton, powinno się poruszać dowolny temat – pod tym względem nie ma żadnych ograniczeń. Warto, by jednak tematyka była aktualna (np. zagadnienia polityczne, społeczne, obyczajowe). Temat ma być zarazem bliski autorowi.
Równie swobodne jest podejście do stylu felietonu. Dozwolone są więc korzystanie z różnych stylów. Warto korzystać także z artystycznych środków, ironii, satyry, paszkwili, groteski, kalamburów i innych gatunków wypowiedzi. Zaleca się barwność felietonu.

W felietonie ważne jest, by jego autor miał indywidualny, a zarazem lekki styl, niezaczerpnięty od innych osób. Autor od pierwszego do ostatniego zdania ma być sobą. Liczy się też subiektywne podejście z odrzuceniem obiektywizmu. Dobrze jest więc, gdy treść odwołuje się do krytycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Wypada w felietonie umieszczać autorowi swoje spostrzeżenia, opinie. Poza tym autor ma być wnikliwy, mieć talent analityczny.
W tekście felietonu powinny pojawić się pomysły zaskakujące jego odbiorców. Mają oni poczuć się zaangażowani, zmuszeni do refleksji i chęci rozwiązania postawionych w felietonie problemów.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2011-03-18 10:21:45
Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 15:40:19
Ostatnio zmieniony: 2010-11-20 11:22:13
Dodaj komentarz