Jak majsterkowicz może żyć ekologicznie robiąc codzienne zakupy?

Zakupy dostarczają nam zarówno rzeczy potrzebnych do życia, jak i małych przyjemności. Często nie zwracamy uwagi jak wiele dodatkowych gratisów dostajemy przy okazji zakupów, które wkrótce stają się bezwartościowymi i problematycznymi śmieciami. A może by tak jednak ochronić nasze środowisko i spróbować znaleźć nowe życie dla powyższych gratisów?

  • Notatnik, kartka i ołówek.
  • Planowanie z wyprzedzeniem.
  • Spostrzegawczość i celna ocena sytuacji
  • Umiejętność patrzenia w szerszym horyzoncie.
1

Papier - często spotykane opakowanie różnych artykułów. Dostępne w postaci kartonów, bibuł, toreb, kopert, ulotek, instrukcji obsługi, a nawet paragonów. Istniejący obieg papieru wymusza jego posortowanie, złożenie w paczki, a następnie oddanie do skupu makulatury. Majsterkowicz może jednak podejść do tematu jeszcze inaczej. Karton może mieć drugie życie w postaci opakowania na przedmioty wystawiane na aukcjach. Do czasu użycia, złóż po prostu duże pudło w postać płaskiej planszy i schowaj za szafą. Kiedy przyjdzie do wysyłki, i z dużego kartonu łatwo zrobić mniejsze pudełka - patrz "Jak szybko zrobić pudełko na wymiar?". Pozostałe papiery zmiel ładnie w niszczarce do dokumentów i czasowo przechowuj w reklamówce. Ścinki świetnie nadadzą się na wypełniacz paczki i paczka nie będzie zbyt wiele ważyć. Papier zanieczyszczony możesz po prostu umyć i rozdrobnić na masę papierową. Z tak otrzymanej masy łatwo jest tworzyć wytłoczki pasujące do wysyłanego przedmiotu "Jak zrobić wytłoczkę na wymiar?".


2

Metale - wśród opakowań różnych produktów spotykamy puszki, nakrętki i kapsle. Puszki stalowe ocynowane i ocynkowane w warunkach amatorskich dość łatwo jest wykorzystać. Natomiast puszki aluminiowe to gorsza sprawa. Aluminium dość dobrze się chroni przed działaniami człowieka. Ma jednak słabą stronę, topi się już w 850°C więc można z niego zrobić jakiś odlew, przydatny w warsztacie majsterkowicza. Pozostałe metale dają się roztwarzać chemicznie do soli rozpuszczalnych w wodzie, a co za tym idzie te cenne metale można później wykorzystać do prac galwanizerskich.


3

Plastiki - mnóstwo opakowań jest z plastiku. Większość plastików ma właściwości termoplastyczne i można je rozpoznać po oznakowaniu lub metodą płomieniową. Umiejętna obróbka pozwala na ponowne przetopienie lub spawanie termoplastów takich jak PCV, PE , PP. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości, a w warsztacie majsterkowicza mogą oddać nieocenione usługi. Łatwiej jest je ciąć i dopasowywać fragmenty do siebie niż w przypadku metalu. Spawanie plastików daje też możliwość tworzenia różnych ciekawych elementów bez konieczności odlewania i tworzenia formy.


4

Styropian - na koniec opiszę szczególnie ciekawy materiał. Właściwości styropianu wymagają oddzielnego omówienia. Jest to częsty składnik opakowań sprzętu RTV i AGD. Jest lekki, pływa na wodzie, dobrze chłonie energię uderzenia. Daje się ciąć gorącym nożem lub drutem. Właściwie jego obróbka jest dziecinnie prosta. Daje się też kleić za pomocą klejów do styropianu. Właściwie lista rzeczy możliwych do stworzenia z tego materiału jest ogromna. A poza tym świetnie przyjmuje różne kształty liter, reklam itd.


5

I tak majsterkowicz, podejmując decyzję o zakupach, może wpływać na środowisko. Najlepiej jest używać toreb wielorazowego użytku. Kupować produkty na wagę z większych opakowań zbiorczych. Kupować urządzenia, do których instrukcja obsługi dostarczana jest w wersji elektronicznej, np.: CD. Przekazywać urządzenie używane w drugi cykl życiowy za niewielkie sumy na aukcjach. Wykorzystywać wszelkie nadmiary opakowań i innych surowców wtórnych, jak tylko się da. Dopiero wtedy możemy mieć nadzieję, że nie utoniemy w śmieciach. Przyszłe pokolenia na pewno nam podziękują.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Majsterkowanie to nie tylko hobby, to również szansa na lepszy czystszy świat.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.02.2011

Komentarze

Bardzo fajna porada, warto skorzystać :) pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-03-18 08:43:48

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj