Jak zrobić bardzo krótki trening na siłowni (cz.1)?

Nie każdy z nas ma czas, żeby co najmniej 3 razy w tygodniu móc na siłowni spędzić godzinę i dłużej. Jednocześnie wiele osób może sobie pozwolić niemal codziennie na 20-30 minut ćwiczeń, jednak przy typowym treningu siłowym jest to za mało, by przeprowadzić trening. Zatem potrzebna jest nietypowa metoda treningu.

  • Stoper - osobny lub w komórce
  • Plan działania
  • Rozważnie dobrane ciężary
1
Rozpiska treningu Rozpiska treningu

Najprostszym sposobem na błyskawiczny trening jest jego szybkie wykonanie. W tym celu na początku ustalamy sobie, w które dni trenujemy jakie partie mięśni i ile na każdy mięsień mamy wykonywać ćwiczeń, serii w ćwiczeniu i ile powtórzeń w serii. Ja sugeruję na początek (jeśli nie stosowałeś szybkich treningów) po jednym ćwiczeniu na grupę mięśniową i po 3-4 serie składające się z 5-15 powtórzeń. Sugeruję wybór ćwiczeń złożonych i łączenie ćwiczeń wg ich funkcji, np.:
Trening 1:
Klatka piersiowa
Mięsień trójgłowy ramienia
Mięsień naramienny - aktony boczny i przedni

Trening 2:
Mięśnie ud
Mięśnie podudzi

Trening 3:
Mięsień najszerszy grzbietu
Mięsień dwugłowy ramienia
Mięsień naramienny - akton tylny

Innych mięśni nie dopisuję, bo w znacznej mierze będą pracować podczas ćwiczeń złożonych na wymienione grupy mięśni.


2
Wybór ciężaru do treningu Wybór ciężaru do treningu

Ustal ciężary. Najlepiej z początku wziąć za małe, niż za duże - przy szybkim tempie treningu i krótkich przerwach w znacznym stopniu angażuje się serce (szybszy puls) i układ oddechowy (szybszy oddech), więc możesz sobie darować aeroby. Jednak taki charakter pracy organizmu przy zbyt dużych ciężarach może spowodować "gwiazdki przed oczami" lub nawet omdlenie, co w niektórych ćwiczeniach (np. przysiady) może być niebezpieczne.
Sugeruję zatem rozpoczęcie treningu od 50-60% ciężaru, jaki wziąłbyś w normalnej serii. Czyli np. "normalnie" robisz przysiady w seriach po 5 powtórzeń z dwuminutową przerwą z ciężarem 100 kg, natomiast przy szybkim treningu zaczynasz od 50 kg - natomiast masz krótszą przerwę (20-40 sekund).


3
Stoper Stoper

Ustal długość przerw między seriami. Na początek, jeśli zastosowałeś się do poprzednich porad, optymalne będzie 30 sekund. Z czasem przy niektórych ćwiczeniach będziesz potrzebować więcej (40 s), a w niektórych mniej (20 s). Kup stoper lub włącz sobie w komórce i trzymaj się ustalonych przerw. Z czasem zwiększaj ciężar, ale z rozwagą.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Trening ten powoduje niesamowitą pompę. Jeśli stosujesz suplementy, to w przerwach możesz sobie popijać odżywkę - np. gainera lub inny z dośc duża ilością węglowodanów. Sprawdzają się też dobrze suplementy zwiększające poziom tlenku azotu.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.10.2010

Komentarze

Ciekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 13:17:41

Artykuł ok, ale zamiast proponować początkującym "splita" raczej poszedłbym w ćwiczenia wielostawowe z wolnymi ciężarami pozwalające faktycznie w krótkim czasie zrobić dużo dobrego dla całego ciała. Pozdrawiam!

Ostatnio zmieniony: 2011-09-26 11:34:16

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj