Jak podróżować autkarem?
Kolejny z moich poradników podróżnych. Doświadczenia tu zamieszczone będą składową, różnych firm, różnych rejonów kraju i różnego standardu. Postaram się skupić na najważniejszych i najogólniejszych aspektach. Precyzja jest tu niewskazana z uwagi na mnogość podmiotów świadczących usługi transportowe.
Skomunikowanie.
Bardzo często się zdarza, że jedna linia dalekobieżna to za mało by osiągnąć cel podróży. Co zrobić gdy czeka nas przesiadka? Należy brać pod uwagę odległości przystanków na których się przesiadamy oraz stopień skomunikowania miasta. Dla przykładu przesiadając się w Warszawie sprawa jest ułatwiona, „popularniejsze” dworce PKS z których odjeżdżają autokary są niedaleko linii metra i należy jedynie obliczyć ile czasu będziemy potrzebowali na przejazd. W innych miastach pomocne będą mapy, serwisy jakdojde.pl i inne bardziej rodzime sposoby typu taksówkarz. Należy także do przesiadki doliczyć parę minut opóźnienia, które może zostać złapane nawet przez najbardziej skrupulatnego kierowcę. Autokar trasę przejeżdża bardzo wzorowo, ale nikt nie będzie w stanie określić stopnia zakorkowania miasta przez które autokar musi się przebić do dworca.
Firma.
Kwestia indywidualna. Ja osobiście opieram się na opiniach czy to internetowych czy to znajomych. Warto konfrontować poszczególnych usługodawców, gdyż coraz więcej taborów wyposażone jest w gniazdka, wifi czy nawet serwujących poczęstunki. Warto rzucić okiem także na różne oferty. Bardzo często firmy oferują znaczne zniżki dla rezerwujących przejazd z wyprzedzeniem.
Bagaż.
Co do zasady przewoźnicy dopuszczają jedną walizkę do 20 kg przewożoną w luku bagażowym i jedną torbę stanowiącą bagaż podręczny mieszczącą się w schowku nad głową bądź pod siedzeniem – warto zweryfikować u konkretnych przewoźników czy nie ma odstępstw. Osobiście polecam co cenniejsze i delikatniejsze przedmioty umieszczać w bagażu podręcznym, albo przynajmniej dobrze zabezpieczyć je w bagażu mieszczącym się w luku. Wynika to z tego, że bagaż w lukach często się sam przemieszcza. Warto też zauważyć, że niektóre firmy korzystają z usług bagażowych, którzy z uwagi na pełne ręce roboty przy wsiadaniu pasażerów są mało ostrożni.
Warto być szybciej.
Należy pamiętać, że przejazd autokarem może się wiązać z koniecznością oddania/zapakowania torby do luku. Dodatkowo trzeba będzie zakupić bilet, ewentualnie podać numer rezerwacji co znów będzie zajmowało czas. Polecam zjawić się 15 min przed planowym odjazdem. Autokar będzie już pewnie na nas czekał. To bezpieczny okres w którym wszystko zdążymy zrobić, włącznie z wygodnym zajęciem miejsca. Poza tym wymaga tego kultura, inni pasażerowie mogą czekać na rozpoczęcie podróży i nie należy ich zmuszać „swoją torbą” do czekania ponad miarę.
Pod ręką.
Warto mieć przy sobie woreczek, jego zastosowanie w autokarach jest nie do ocenienia. Prócz jego trywialnego i powszechnego sposobu wykorzystania może się nam przydać także jako śmietniczek. Warto ze sobą wziąć także coś do picia, oraz coś słodkiego. Utrzymywanie stanu glukozy we krwi na odpowiednio wysokim poziomie, przynajmniej w moim przypadku, sprzyja spokojnej podróży. W przypadku nowocześniejszych autokarów i naszych zamiarów korzystania z ich uroków, warto zapakować ładowarki słuchawki i inne potrzebne nam przedmioty do korzystania z urządzeń elektronicznych. Ja zwykle sporządzam listę co będzie mi potrzebne pod ręką. Dzięki temu unikam niepotrzebnej serii mamrotania pod nosem wobec swojego niezorganizowania.
• Przeczytaj teraz:
Galeria


Dodaj komentarz