Jak zostać minimalistą i na tym nie ucierpieć?
W odpowiedzi na konsumpcyjny styl życia pojawił się kierunek filozofii minimalistycznej. Sprowadza się on do tego, by nie podążać za kulturą konsumpcji, znaleźć swoje własne miejsce i drogę życiową. Gromadzenie rzeczy i dóbr nie musi być źródłem szczęścia, a wręcz przeciwnie pogrąża nas i frustruje…. Skupię się tu na jednym z aspektów minimalizmu czyli posiadaniu jak najmniejszej ilości rzeczy.
- • Jak najmniej :)

Wielu z nas ma tendencje do „chomikowania” rzeczy, wszystko może nam się przydać więc gdzieś to upychamy w naszych małych mieszkaniach, domach. Są nawet jednostki chorobowe na takie przypadki, czasami można usłyszeć jak to ktoś nazbierał do mieszkania stosy odpadków, aż sąsiedzi musieli interweniować z uwagi na wydzielający się odór.
Rozejrzyj się po swoim najbliższym otoczeniu, mieszkaniu, domu ile przedmiotów przewraca się nie jest używana i zajmuje tylko miejsce ? Rób czasowe spisy takich rzeczy następnie sprawdzaj czy w przeciągu następnych 3 miesięcy którąś z nich użyjesz, jeżeli nie zastanów się nad pozbyciem się jej.
Podobne spisy rób z rzeczami osobistymi, ubraniami, wyposażeniem, mieszkania.
Niepotrzebne przedmioty oddawaj w komis, sprzedawaj na aukcjach lub przez ogłoszenia – dodatkowo zasilisz swój budżet domowy.
Książki oddawaj do bibliotek lub do punktów „walking book”
Jeżeli zdecydujesz się coś wyrzucić na śmietnik, zrób to tak by ktoś mógł to sobie zabrać (włóż do torby foliowej, powieś lub połóż obok śmietnika). Nawet nie zdajesz sobie sprawy ilu ludzi czeka na Twoje śmieci !
W miarę możliwości staraj się kupować przedmioty o dobrej jakości i wszechstronnym zastosowaniu. Co prawda są droższe, ale będą trwalsze i wystarcza na dłużej, nie prowokując do kupowania „następnego szajsu”. Posiadając droższe rzeczy poczujesz się lepiej i będziesz lepiej postrzegany przez otoczenie. Kobietki lubią facetów z drogimi gadżetami !
Przed zakupem jakiegoś przedmiotu zastanów się 2 razy czy na pewno go potrzebujesz.
Ciesz się kreowanym porządkiem, przejrzystością i harmonią w swoim otoczeniu.
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-28 08:02:40
Ostatnio zmieniony: 2013-01-31 12:20:54
Dodaj komentarz