Jak zachować się przy stole?
Każdemu z nas, zdarzy się w życiu, konieczność uczestniczenia w eleganckiej imprezie. Na spotkaniach oficjalnych, obowiązuje tzw. etykieta. Dotyczy to wykwintnych restauracji, obiadów w gronie np. kontrahentów. Na rodzinnym spotkaniu, też nie zaszkodzi pochwalić się kulturą, chociaż zwykle tutaj drobne potknięcia z reguły przechodzą niezauważone. A oto kilka żelaznych zasad zachowania przy stole.
Przy stole siedzimy elegancko. Nogi mamy złączone i nie machamy nimi pod stołem. Nie należy podpierać się ręką ani trzymać łokci na stole. Jeśli chodzi o serwetkę, mamy dwie możliwości. Jeśli jest ona płócienna, rozkładamy ją na kolanach, jeśli papierowa kładziemy po lewej stronie naszego talerza. Nie bawimy się sztućcami, rękami ani talerzem na stole. Zdejmowanie butów pod nim także jest niedozwolone
Przed sięgnięciem po kieliszek ocieramy usta serwetką, zawsze lewą ręką. Jeśli pijemy wino, kieliszek powinniśmy trzymać za nóżkę. Spożywając potrawy nie nachylamy się nad talerzem, lecz nabieramy potrawę na sztućce i przenosimy je do ust. Jeśli chcemy na moment odpocząć od jedzenia, sztućce krzyżujemy na talerzu.
Pierwsza rozpoczyna gospodyni. Czekamy zatem, aż skończy rozsadzanie gości i usiądzie przy stole. Pierwszy toast wznosi gospodarz, tylko winem albo szmpanem. Toasty wznosi się między daniami.

Aperitif trwa około 20 minut. Podczas aperitifu podaje się lekkie alkohole: wermuty, gin z tonikiem, campari, koktajle z soków owocowych. Łyżeczki do kawy i herbaty kładziemy na spodeczkach. Wstając od stołu, zawsze należy podziękować.

Dekoracje można jeść, ale tylko wtedy, gdy są one jadalne. Wszystkie ozdobne parasolki odkładamy na brzeg talerza Cytrynę czy inne nabite na brzeg szklanki owoce wrzucamy do środka wyciskając mieszadełkiem.
Ryb nie jemy widelcem i nożem, ani dwoma widelcami. Powinniśmy widelcem i szerokim nożem oddzielać mięso od ości. Ziemniaki jemy widelcem. Nie kroimy.Udko można wziąć w rękę za koniec okręcony papierem lub folią aluminiową. Żeberka jemy palcami, na stole powinna być miseczka z wodą do opłukania palców. Drób jemy sztućcami. Krewetki obieramy, przekręcając w rękach pancerz i wydłubujemy ze środka. Raki jemy za pomocą specjalnego noża do pancerza, widelców i palców. Sushi jemy palcami lub pałeczkami, maczając w sosach. Pieczywo podawane jest koszyczku. Przekładamy kawałki chleba na swój talerzyk i ewentualnie smarujemy masłem. Nie należy maczać pieczywa w zupie.Tort kroi się specjalnym nożem maczanym w gorącej wodzie. Nakładamy go łopatką. Ciasta z patery nabieramy szczypcami. Można je jeść palcami lub widelczykiem, zależy od ich rodzaju.

Owoce. Kiwi powinniśmy kroić w plastry na 6,8 części. Ananasy na połówki, ćwiartki albo w kostkę. Arbuzy i melony kroi się w kostkę lub słupki. Jagody, maliny i poziomki podaje się bez ogonków, w porcjach w miseczkach. Truskawki można podawać w porcjach lub w dużej salaterce. Jabłka i gruszki kroi się na 4 lub 8 części. Grejpfruty podaje się je w połówkach, przekrojone w poprzek, na dużym talerzu, tak aby wokół owocu było wolne miejsce szerokości ok. 3 cm Banany, po przełożeniu na talerzyk deserowy obiera się palcami, a skórę odkłada na talerz na odpadki. Banany je się widelcem i nożem, odkrawając po plasterku. Do owoców podaje się komplet sztućców lub dużą łyżkę i widelec. Owoce, które nie wymagają krojenia, je się łyżką, a widelcem jedynie przytrzymujemy większe kawałki. Do drobnych owoców podaje się śmietanę lub cukier puder, takie owoce jemy łyżeczką od herbaty. Pestki i ości wypluwamy dyskretnie na łyżeczkę i odkładamy na talerz.
Nie doprawiamy jedzenia, dopóki nie spróbujemy. Taki zachowanie z góry zakłada, że serwowane potrawy nie są smaczne. To podstawowy „faux pas”, jaki popełniamy przy stole.

Papierosa, jeśli już koniecznie musimy, można zapalić tylko podczas deserów i tylko wtedy, gdy wszyscy skończyli jeść, po uprzednim zapytaniu współbiesiadników o zgodę. Lepiej jednak opuścić towarzystwo i nie palić przy stole.
Zakazane jest poprawianie makijażu przy stole.
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-28 07:58:42
Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 18:54:07
Ostatnio zmieniony: 2011-08-12 11:38:28
Ostatnio zmieniony: 2011-02-26 23:00:20
Ostatnio zmieniony: 2010-12-28 22:53:22
Dodaj komentarz