Jak podziękować gościom za przybycie?
Od kilku już lat w dobrym guście jest obdarować swoich gości weselnych jakimś drobnym upominkiem – podziękowaniem za przybycie. Moda, a właściwie dobry zwyczaj przywędrował do Polski z Zachodu. Obdarowywanie gości weselnych drobnymi prezentami to tradycja we Włoszech, Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii, czy Stanach Zjednoczonych. Pomysł szybko przyjął się w Polsce i dziś coraz rzadziej pada pytanie, czy dawać podziękowania. Zastępuje je pytanie – co dać? Prezentujemy i podpowiadamy kilka spośród setek pomysłów na prezenty dla gości.

Krok pierwszy czyli wybór upominków.
Przy wyborze warto nie tylko zwrócić uwagę na cenę upominków (a te mogą różnić się diametralnie), ale również na charakter wesela, upodobania pary młodej i symbolikę.
Migdały to najbardziej uniwersalny upominek dla gości. Symbolizują nieustającą miłość. Zwyczaj obdarowywania nimi gości weselnych w podziękowaniu za udział w uroczystości zaślubin wywodzi się ze starożytnej Grecji. Utarło się, że pięć migdałów to pięć radosnych życzeń: szczęścia, zdrowia, pomyślności, długiego życia i miłości.
Migdały można wykorzystać jeszcze na wiele innych sposobów. Bardzo pomysłowe są na przykład pawie, flamingi lub łabędzie migdałowe. Ręcznie robione z delikatnej organzy i specjalnej formy kształty kryją w sobie 5 migdałów i karteczkę z datą ślubu. Ustawione przy nakryciach stają się też efektowną dekoracją stołu.
Innym pomysłem są wszelkiego rodzaju papierowe pudełeczka, do których można włożyć migdały lub inne słodkości, np. rafaello, cukierki lub żelki. Przy wyborze wkładu warto zwrócić uwagę na to, że latem podczas ciepłych dni niektóre produkty mogą się rozpuścić.
Zarówno migdały jak i inne słodkości najlepiej opakować najpierw w kawałek przezroczystej folii i dopiero włożyć do pudełka. Zapobiegnie to przemieszczaniu się słodyczy wewnątrz pudełka i będzie też bardziej higieniczne. Ostatecznie są to produkty, które goście mogą zjeść. Pudełka mogą być w kształcie serc, miniaturowych krzesełek (do których można też włożyć winietki z imieniem i nazwiskiem), motyli, samochodzików, czy kopert. Standardowe kwadratowe pudełka mogą natomiast być ozdobione różnymi elementami dekoracyjnymi.
Są również pudełka, które wyglądają jak miniaturowe kawałki tortu, a ustawione razem tworzą pięknie prezentujący się papierowy tort. Taki, którego kawałek goście mogą zachować na pamiątkę.
Można również sprezentować swoim gościom specjalne czekoladki, a nawet duże czekolady z personalizowanym wydrukiem.
Kolejny pomysł to zadrukowane w zabawną parę młodą chusteczki z serii produktów Just Married, bańki mydlane w kształcie torcików, czy małe ramki ze zdjęciem pary młodej.
Istnieje jednak kilka typowo polskich pomysłów, które warto rozważyć zamiast lub obok migdałów czy pudełek.
Proponujemy przede wszystkim miód, a właściwie miodzik jako upominek i podziękowanie. Ta słodka zapowiedź miodowego miesiąca może stać się uroczym podarunkiem dla gości. Miniaturowy słoiczek ozdobiony w konwencji ślubnej, przewiązany wstążeczkami, zawinięty w tiul z motywem serduszek, obrączek, biedronek, róż. Miód może też mieć doczepione srebrne lub złote anielskie skrzydła.
Upominki dla gości można również wykonać samodzielnie. Możecie na przykład upiec ciasteczka w kształcie serc lub pierwszych liter Waszych imion. Zawsze też można wręczyć gościom pudełko z kawałkiem ciasta, miniaturkę wódki serwowanej na weselu lub małą butelkę wina. Alkohol jednak niekoniecznie ucieszy młodsze osoby lub abstynentów, więc warto zaopatrzyć się w alternatywę dla tych osób.

Krok drugi czyli przygotowanie podziękowań.
Kiedy już będziecie wiedzieć, jakie podziękowania chcecie podarować gościom, trzeba się zabrać za ich przygotowanie. Pamiętajcie, że do wszystkich upominków warto dołączyć karteczkę z podziękowaniem. Możecie na niej również zamieścić datę ślubu i imiona pary młodej. Oto kilka przykładów:
"Dziękujemy za przybycie!
Karolina i Wiktor
20.06.2011"
"Dziękujemy! Thank you!
M&S
31.07.2009"
"Dziękujemy, że byliście z nami tego dnia -
Ania i Marek Sandelewscy
10.06.2012"
Do woreczka z migdałami można dołączyć lub włożyć do środka karteczkę z podziękowaniem. Jeśli zdecydowaliście się na czekoladki, możecie umieścić podziękowanie na opakowaniu, a nawet na samej czekoladce. Do samodzielnie upieczonych ciasteczek albo słoiczków z miodem również dołączcie karteczkę z podziękowaniem lub z jakimiś miłymi słowami, np. "Słodkiego miłego życia, życzą Ania i Kacper".

Krok trzeci czyli kiedy.
Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest ustawienie prezentów na stole obok nakrycia lub na talerzyku. Szczególnie dobrze wyglądają upominki, które swoją stylistyką nawiązują do dekoracji stołu i sali weselnej. Drugim rozwiązaniem jest wybranie odpowiedniego momentu podczas wesela, kiedy wniesiecie i rozdacie gościom prezenty. Możecie również wręczyć upominki pod koniec wesela, gdy goście będą wychodzić.
Pamiętajcie, że w Polsce nie ma przymusu wręczania gościom weselnym upominków i podziękowań. Goście na pewno się ucieszą i docenią Wasz gest, ale też nikt nie powinien Wam mieć za złe, jeżeli z tego zrezygnujecie. Jeżeli natomiast macie ślub międzynarodowy, jedno z Was pochodzi z innego kraju i spodziewacie się gości z zagranicy, upewnijcie się jakie obyczaje obowiązują w danym kraju.
Niektóre z prezentowanych produktów kupicie w sklepie www.Sklep.Fajnewesele.pl
• Przeczytaj teraz:
Galeria









Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 16:33:28
Ostatnio zmieniony: 2013-01-31 16:15:07
Ostatnio zmieniony: 2013-01-21 19:38:22
Często spotykam się z wręczanymi na koniec imprezy paczuszkami z ciastem ok 150g. Co do opakowania też jest już wersji mnóstwo (kuferki, serduszka, walizki) ze specjalnym napisem dziękującym za udział w imprezie.
Ostatnio zmieniony: 2013-01-19 16:50:47
Ostatnio zmieniony: 2012-10-26 08:53:55
http://magnesynalodowke.eu/index.php?main_page=index&cPath=9
co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniony: 2011-04-08 11:18:50
Ostatnio zmieniony: 2011-02-18 18:34:30
Ostatnio zmieniony: 2011-01-27 14:11:17
Dodaj komentarz