Jak unikać nieporozumień przy zakupie wadliwego towaru?
Większość ludzi nie orientuje się w warunkach, którymi rządzi się zwrot wadliwego towaru. Efektem tego wielu z nas traci pieniądze lub okazję, by je odzyskać. Kiedyś policzyłem, że na wadliwych produktach przeciętne gospodarstwo domowe traci nawet 250 zł rocznie! Mam nadzieję, że ten poradnik chociaż odrobinkę naświetli problematykę wadliwego zakupu i pomoże radzić sobie z jego konsekwencjami.
Pamiętaj o tym, że paragon jest równoważny z umową zakupu. Każdy zakup jest czynnością cywilnoprawną i wymaga tzw. oświadczenia woli, jaką jest umowa. Ponieważ spisywanie umowy o zakup np. obuwia jest kłopotliwe, umowa została zastąpiona paragonem. Co z tego?
To z tego, że paragon gwarantuje odpowiednią jakość towaru.
Brak takiej jakości => złamanie warunków umowy => odszkodowanie lub naprawa szkody.
Możesz wykonać dokumentację fotograficzną towaru. Gdyby sprawa poszła do sądu, jest to dodatkowy dowód, który może przeważyć proces na Twoją stronę. Pamiętaj, że każde zdjęcie powinno być opatrzone cyfrowo nadaną datą i godziną wykonania. Na tego typu zdjęciach nie wolno edytować nawet jednego piksela!
Jeżeli złamiesz tę zasadę, data na zdjęciu przestanie być tzw. datą pewną.
Unikaj towarów (np. drogiego sprzętu), który leży na półce w zasięgu każdego potencjalnego klienta. Inni klienci sklepów, którzy obmacywali towar, mogli go uszkodzić. Dlatego też warto poprosić sprzedawcę o wydanie towaru z magazynu lub zaplecza - nie powinno to stanowić dla nikogo problemu, a Tobie może oszczędzić kłopotów.
Wiadoma rzecz: dokładnie przemyśl każdy zakup i upewnij się, że zakupiony towar jest dobrej jakości.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Paragony lubią tracić wyrazistość nadruku. Taki paragon po 2 latach potrafi być nieczytelny. Dlatego też warto zrobić np. jego kserokopię lub skan.
- •Masz prawo wymagać, by osoba upoważniona (np. sprzedawca) potwierdził podpisem zgodność takiej kopii z oryginałem.
- •Pewne jest, że nie warto się sądzić o buty za 100 zł, ale zawsze można tą wiedzą postraszyć sprzedawcę, który odmawia udzielenia gwarancji.
Galeria


Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-26 16:35:47
Ostatnio zmieniony: 2011-10-01 10:20:15
Dodaj komentarz