Jak szybko wymienić dowód osobisty?
Bardzo często zdarza się, że gubimy nasze dokumenty albo tez padamy ofiarą ich kradzieży. Niestety wiele osób w portfelu nosi praktycznie wszystko: dowód osobisty, prawo jazdy, karty do bankomatów, zdjęcia bliskich osób, pieniądze, wizytówki i wiele innych ważnych informacji. Utrata dokumentów bardzo dużo komplikuje i w takiej sytuacji warto od razu poczynić właściwe kroki, aby jak najszybciej stać się posiadaczem nowych papierów. Dowód osobisty możemy wymienić z kilku powodów, nie tylko w razie jego utraty, i właśnie pod tym kątem rozpatrzmy kolejne kroki jakie trzeba zrobić, aby w danej sytuacji uzyskać nowy dokument.
Kradzież lub zagubienie dowodu osobistego

Po pierwsze szybko zastrzegamy serie i numer dowodu w Systemie Związku Banków Polskich. Można to zrobić w większości polskich banków (nie trzeba posiadać konta). Po drugie udajemy się do dowolnego urzędu gminy, który przyjmie od nas zgłoszenie o utracie dowodu osobistego i odnotuje ten fakt w systemie (osoba zgłaszająca otrzyma zaświadczenie o utracie dokumentu). Po trzecie musimy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego w urzędzie gminy, w której jesteśmy lub byliśmy zameldowani na pobyt stały. Do wniosku należy załączyć dwie fotografie o wymiarach 35x45 mm, lewy półprofil, a także odpis skrócony aktu urodzenia lub małżeństwa, jeśli takowe miało miejsce poza terenem gminy, w której składamy wniosek.
Zmiana danych na dowodzie osobistym
Czasami staramy się o nowy dowód osobisty ponieważ zmieniliśmy miejsce stałego zameldowania, nazwisko, albo nastąpiła odgórna zmiana administracyjna, która wymaga od nas wymiany wszystkich dokumentów. W tym celu musimy udać się do urzędu gminy, w której jesteśmy lub byliśmy zameldowani na pobyt stały (liczy się ostatnie zameldowanie na pobyt stały, nawet w sytuacji, gdy aktualnie nie posiadamy zameldowania) i tam złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego. Do wniosku, podobnie jak w przypadku zagubienia i kradzieży, załączamy dwie fotografie i odpis skrócony aktu urodzenia lub małżeństwa.
Istotne informacje
Gdy wystąpiła zmiana danych zamieszczonych na dowodzie osobistym (np. ślub), dowód ten będzie ważny tylko 3 miesiące od dnia zarejestrowania zmiany. Po upływie trzech miesięcy następuje automatyczne unieważnienie dowodu w systemie, a zatem osoba, która do tego czasu nie wymieni dokumentu pozostaje bez ważnego dowodu osobistego.
Zaświadczenie o utracie dowodu osobistego jest ważne do momentu odbioru nowego dokumentu (zaświadczenie należy mieć ze sobą w chwili odbioru dokumentu).
Dowody osobiste wydawane są bezpłatnie niezależnie od przyczyny wymiany.
Okres oczekiwania na nowy dokument wynosi do 30 dni ustawowo, niezależnie od przyczyny wymiany dowodu.
Dodaj komentarz