Jak napisać wezwanie do zapłaty?
Jeżeli masz problem z odzyskaniem swoich pieniędzy od dłużników musisz wiedzieć, że jest na to rada. W przypadku kiedy masz problem z wyegzekwowaniem zaległych pieniędzy od swoich dłużników pierwszym podstawowym elementem na drodze polubownej jest wysłanie wezwania do zapłaty. Często wysłanie wezwania do zapłaty powoduje obawę w dłużnikach przed rozprawą sądową co z kolei powoduje odzyskanie należnych pieniędzy.
- • program do tworzenia pism, drukarka

Pisanie wezwania zaczynamy od wpisania miejsca i daty jego sporządzenia oraz od wpisania nazwy (imię i nazwisko czy nazwa firmy) wierzyciela (Twoja ) i dłużnika (osoby, od której chcesz egzekwować pieniądze) wraz z dokładnymi adresami. W przypadku firmy wpisujemy adres jej siedziby.
Datę podajemy liczbowo, to jest np. 1.01.2013r. albo słownie, to jest np. 1 stycznia 2013 roku. Miejsce i datę umieszczamy na samej górze w prawym rogu, nazwę i adres wierzyciela trochę niżej po lewej stronie a nazwę i adres dłużnika jeszcze niżej po prawej stronie. Powinno to wyglądać tak jak na zdjęciu:

Poniżej, na środku dodajemy nagłówek: "Wezwanie do zapłaty" lub lepiej :"Ostateczne przed-sądowe wezwanie do zapłaty". Nagłówek pogrubiamy i podkreślamy. Możemy również wpisać go drukowanymi literami oraz większą czcionką niż resztę pisma.

Następnie przystępujemy do pisania wstępu, który powinien zawierać konkretne wezwanie do zapłaty konkretnie oznaczonej kwoty. Kwota powinna być zapisana cyframi oraz w nawiasie słownie (gorsze podajemy w taki sposób - jeżeli kwota wyniosła np. 250,45 zł wtedy: dwieście pięćdziesiąt złotych 45/100) . Wstęp powinien zaczynać się akapitem oraz zwrotem takim jak "Niniejszym wzywam Państwa/Pana/Panią do zapłaty kwoty w wysokości...". Po podaniu wysokości kwoty należy napisać tytułem czego dana kwota się należy np. "1.300,00 (słownie: tysiąc trzysta złotych 00/100) tytułem wynagrodzenia za pracę za miesiąc styczeń..." ;"250,45 (słownie: dwieście pięćdziesiąt złotych 45/100) tytułem zapłaty za usługę..." itd. Warto również wezwać do zapłaty odsetek: "...wraz z należnymi odsetkami od dnia wymagalności kwoty do dnia zapłaty.".

Następnie,od nowego akapitu krótko opisujemy stan faktyczny, informujemy o swoich prawach oraz o obowiązkach dłużnika.

W nowym akapicie zakreślamy dłużnikowi ostateczny termin na zapłatę należnej kwoty. Informujemy, iż przekroczenie tego terminu będzie wiązało się z przekazaniem sprawy do sądu a to z kolei z dodatkowymi kosztami postępowania i ewentualnej egzekucji, które to koszty będzie musiał ponieść dłużnik w przypadku przegrania sporu. Podajemy również numer konta, na które ma być przelana należna kwota.
Datę terminu podkreślamy, pogrubiamy i zaczerwieniamy.

Na zakończenie poniżej po prawej stronie dodajemy zwrot grzecznościowy "Z poważaniem,", pod którym po wydrukowani wezwania się podpiszemy. Na samym dole podajemy spis ewentualnych załączników jakie prześlemy razem z wezwaniem.
Wezwanie wysyłamy pocztą lub składamy bezpośrednio w siedzibie dłużnika lub wręczamy mu osobiście, pamiętając jednak o tym, żeby odbiór wezwania potwierdził na piśmie.
Życzę powodzenia! :)
Uwagi i spostrzeżenia
- •Wezwanie do zapłaty może stanowić dowód w potencjalnym postępowaniu sądowym na okoliczność chęci powoda do polubownego załatwienia sporu, co może postawić powoda w korzystnym świetle przed sądem.
• Przeczytaj teraz:
Galeria


Komentarze
Zgodnie z art. 120 par. 1 kodeksu cywilnego, jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale z 2 czerwca 2010 r., III CZP 37/2010 (LexPolonica nr 2297877), gdy nie było podstawy prawnej do pobierania opłaty za kartę pojazdu, bezpodstawne wzbogacenie wystąpiło od samego początku uiszczenia tej opłaty. Oznacza to, że dzień, w którym nastąpiło uiszczenie opłaty za kartę pojazdu, był jednocześnie najwcześniejszym terminem, w którym powód mógł zgłosić żądanie jej zwrotu. W konsekwencji bieg przedawnienia roszczeń o zwrot nienależnie pobranych opłat za karty pojazdu rozpoczyna się od dnia spełnienia świadczenia. Samo zaś jego dochodzenie ograniczone jest dziesięcioletnim terminem przedawnienia.
http://damianpadjas.pl/blog/?p=148
http://damianpadjas.pl/kontakt.html
Ostatnio zmieniony: 2013-04-30 16:44:43
Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 23:26:59
Ostatnio zmieniony: 2013-02-11 19:58:12
Ostatnio zmieniony: 2013-02-10 20:18:10
Ostatnio zmieniony: 2013-02-10 19:17:29
Ostatnio zmieniony: 2013-02-09 14:39:43
Ostatnio zmieniony: 2013-02-08 11:22:24
Dodaj komentarz