Jak kiedy i czy policjant może nas wylegitymować?
Świadomość przysługujących nam oraz innym praw i obowiązków jest o tyle ważna, że niejednokrotnie może pomóc w skutecznym niedopuszczeniu do łamania naszych praw, a nas samych uchronić przed niewywiązywaniem się ustawowych obowiązków. Przykładem może być kwestia wylegitymowania przez Policję. Zwykle wówczas Policjant nie informuje o przysługujących nam prawach, tak jak np. w przypadku prawa do nieprzyjęcia mandatu karnego (…)
- • Świadomość oraz znajomość prawa, praw i obowiązków.

Zgodnie z Ustawą o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r.: (wybrane artykuły)
Art. 14. 1. W granicach swych zadań Policja w celu rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania
przestępstw i wykroczeń wykonuje czynności: operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe.
Art. 14. 3. Policjanci w toku wykonywania czynności służbowych maja obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka.
Art. 15. 1. Policjanci wykonując czynności, o których mowa w art. 14, maja prawo:
1) Legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości,
Podobnie zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 września 1990 r. w sprawie trybu legitymowania, zatrzymywania osób, dokonywania kontroli osobistej oraz przeglądania bagaży i sprawdzania ładunku przez policjantów.
§ 1. Policjanci w toku wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych i administracyjno-porządkowych, podejmowanych w celu rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz wypełniania poleceń sądu, prokuratora, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego, zwanych dalej "czynnościami służbowymi", mają prawo:
1) legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości,
2) zatrzymywania osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia,
3) zatrzymywania osób pozbawionych wolności, które na podstawie zezwolenia właściwego organu opuściły areszt śledczy albo zakład karny i w wyznaczonym terminie nie powróciły do niego,
4) dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary.
ALE
§ 2. Policjanci, przystępując do czynności służbowych określonych w § 1, są obowiązani:
1) podać stopień, imię i nazwisko; policjanci nie umundurowani okazują ponadto legitymację służbową w taki sposób, aby zainteresowany miał możliwość odczytać i zanotować nazwisko policjanta i nazwę organu, który wydał legitymację,
2) podać podstawę prawną oraz przyczynę podjęcia czynności służbowej.
ORAZ
§ 3. Policjant ma prawo legitymowania osób, gdy ustalenie ich tożsamości jest niezbędne do wykonania czynności służbowych, a w szczególności w celu:
1) identyfikacji osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia,
2) ustalenia świadków zdarzenia powodującego naruszenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego,
3) wykonania polecenia wydanego przez sąd, prokuratora, organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego,
4) identyfikacji osób wskazanych przez pokrzywdzonych jako sprawców przestępstw lub wykroczeń,
5) poszukiwania osób zaginionych lub ukrywających się przed organami ścigania albo wymiarem sprawiedliwości.
Tak, więc gdy Policjant, Strażnik Miejski, Gminny przystępując do czynności służbowych nie przedstawia się w sposób określony w Rozporządzeniu lub nie podaje podstawy prawnej i faktycznej przyczyny podjęcia czynności, możemy świadomie odmówić wylegitymowania, szczególnie wtedy gdy uznamy je za bezzasadne i naruszające nasze prawa. Powtarzam: możemy, a nie musimy.
Tak stanowi prawo. Jak jednak życie codzienne wygląda naprawdę? Dobrze wiemy, że może wyglądać zupełnie inaczej. Zwłaszcza, gdy legitymujący będzie chciał postawić na swoim i skorzysta z innych przysługujących mu praw. Zaznaczam dodatkowo, że porada ta powinna być traktowana jako budowanie świadomości, a nie nakłanianie do działania.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Linki do przytoczonych Aktów Prawnych: http://www.policja.swinoujscie.pl/pomocnik/data/lex/Dz.U.90.70.409.html http://bip.kgp.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/36-6721.pdf
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-05-11 02:28:05
Ostatnio zmieniony: 2013-04-27 16:46:14
>@Halinkaaa:przewaznie tak bywa
>Zawsze można się do czegoś doczepić:)
>
Ostatnio zmieniony: 2013-04-19 20:53:07
Ostatnio zmieniony: 2013-03-14 23:33:18
Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 16:51:03
Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 12:16:32
Ostatnio zmieniony: 2012-06-08 09:47:52
Ostatnio zmieniony: 2011-10-01 10:29:00
Dodaj komentarz