Jak dostać wyższe alimenty?
Poradę tą kieruje głównie dla młodych ludzi którzy ukończyli 18 rok życia, ale przyda się także samotnym rodzicom. Dostajesz już alimenty, ale co dalej - przy inflacji wynoszącej 3 do 5% tak jak to bywała w ostatnich latach 200 zł zasądzone na Ciebie lub twoje dziecko 10 - 15 lat temu jest dziś praktycznie bez wartości gdyż kwota ta nie jest rewaloryzowana jak np. emerytury. Na dodatek dziecko rośnie, więcej je, musi coraz dalej dojeżdżać do szkoły lub później na studia. W takim przypadku pozostaje właściwie tylko jedna droga: pozew sądowy. Choć dla wielu osób wydaje się to dość radykalne i przyprawia o ból głowy to trzeba uświadomić sobie, że podwyższenie alimentów jest sprawą o wiele łatwiejszą od sprawy rozwodowej i przyznaniu alimentów i do tego całkowicie darmową.
- • Długopis i chęć
- • Zaświadczenie o wysokości dochodów
Pierwszą rzeczą którą musimy zrobić jest napisanie pozwu. Zajmie nam to nie więcej niż kilkadziesiąt minut, w zależności od skomplikowania sprawy. W prawym lewym rogu piszemy miejscowość i datę, w prawym adres sądu - twojego lub rodzica/małżonka (ogólnie pozwanego): Sąd rejonowy w ... wydział rodzinny i nieletnich.
Powód ...(nasze imię, nazwisko i dokładny adres z kodem pocztowym). Jeżeli dziecko nie ukończyło 18 lat reprezentuje je rodzic więc dopisujemy: [Reprezentowany przez matkę/ojca (imię, nazwisko i dokładny adres z kodem pocztowym).]
Pozwany (imię, nazwisko i dokładny adres z kodem pocztowym).
Wartość przedmiotu sporu: ... (w tym miejscu wpisujemy kwotę jaką chcemy dostawać w ciągu roku a nie miesiąca - jednak jeżeli napiszemy kwotę miesięcznie sąd również nie powinien odrzucić pozwu).
Na środku piszemy: Pozew o alimenty.
Wnoszę o [lub; w imieniu małoletniego (imię, nazwisko) wnoszę o]:
1. Zasądzenie od pozwanego (imię, nazwisko) kwoty ... złotych
słownie: ... złotych miesięcznie płatnych do dnia (podać dzień np. 15) każdego miesiąca z góry, poczynając od dnia ... roku wraz z ustawowymi odsetkami w przypadku uchybienia płatności którejkolwiek z rat.
2. Wydanie wyroku zaocznego w przypadku nie stawienia się pozwanego na rozprawie.
3. Nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności.
4. Zarządzenie od pozwanego na rzecz [małoletniego] powoda kosztów procesu.
Uzasadnienie:...
Podpis (własnoręczny)
Załączniki:
- Odpis pozwu (dla każdej ze stron)
- [Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, jeżeli dziecko jest ze związku małżeńskiego]
- [Odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, jeżeli dziecko jest spoza związku małżeńskiego]
- Zaświadczenie o wysokości dochodów
- Dodatkowo np. wyniki badań, zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.
W kwadratowych nawiasach dane, jeżeli dziecko nie ukończyło 18 roku życia.
Teraz zanosimy pozew do biura podawczego mieszczącego się w budynku właściwego sądu rejonowego. Wniosek zostaje przyjęty, a my czekamy tylko na list polecony którzy przedstawi nam datę i miejsce procesu.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Alimenty można podwyższać raz na pół roku.
- •Jeżeli alimenty świadczone są z funduszu możemy dostać tylko 500 zł ale pamiętajmy, że osoba która nam nie płaci jest nam nadal winna pozostałą kwotę. Więc w przypadku gdy np. dostanie spadek mamy szansę odzyskać nasze pieniądze.
Galeria


Komentarze
>@mili78:To prawda, najczęściej rodzic pozywa dziecko, kiedy sam zamiast zajmować się nim i mu pomagać zajmował się np. tylko swoimi rozrywkami. Najczęściej pozywają rodzice to ci, którzy nadużywali i nadal nadużywają alkoholu. Ale w sądzie takie dorosłe dziecko może przedstawić sytuację jaka była w czasach jego dzieciństwa. Sąd wówczas rozpatrzy całą sytuację. Często takie osoby nie otrzymują od dzieci alimentów.
>a najczęściej zgłaszają się Ci rodzice , którzy mieli swoje dzieci w nosie przez całe życie
>
Ostatnio zmieniony: 2012-07-05 11:41:48
Ostatnio zmieniony: 2012-04-18 22:59:16
Ostatnio zmieniony: 2011-03-18 08:37:14
Dla wielu osób jest nie do pomyślenia, żeby pozywać swoich rodziców - ale jeżeli rodzic nie czuł się w obowiązku łożyć na wychowanie swojego dziecka to w przyszłości za pewne nie będzie miał skrupułów by pozwać swoje dziecko o alimenty. To wcale nie są rzadkie przypadki.
Jeżeli ktoś jednak na pewno nie będzie pozywać swoich rodziców a potrzeba mu pieniędzy i studiuje, może zwrócić się o zapomogę studencką, poradnik jak to zrobić: http://www.zaradni.pl/porada/3978,jak_uzyskac_zapomoge_studencka
Ostatnio zmieniony: 2010-12-25 15:32:33
Dodaj komentarz